VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 02 April 2021 01:27:06

0 Yorum

Kez Okundu.

Zindan ve Saray Arasındaki Fark

Zindan ve Saray Arasındaki Fark

 Üstad Bediüzzaman Saidi Nursi hazretlerinin önemli bir sözü ve yaşayan tarihsel tespiti İnan insanlara bir nebze olsa da sözleriyle nefes veriyor. Umut oluyor.

“Allah’ı tanıyan ve itaat eden, zindanda da olsa bahtiyardır. O’nu unutan, sarayda da olsa zindandadır, bedbahttır.’

Maddi beden sıkıntı içinde iken, manevi beden inşirah ve rahatlık içinde olabilir. Birçok büyük zat Allah için maddi sıkıntı çekmekten lezzet duymuşlar. Burada elemi çeken maddi beden iken, lezzeti duyan manevi bedendir.

Mesela, bir evliya nefsini ıslah ve terbiye sadedinde yapmış olduğu riyazet ve çilede, maddi bedeni müthiş bir sıkıntı ve elem içinde iken, gönül dünyası gayet inşirah ve rahat içinde olabiliyor. Hakiki saadet ve huzur imandadır. Zira Allah insanın mahiyetini ancak iman ve ibadet ile tatmin olacak şekilde tasarlamıştır. İnsan bunun dışında tatmin ve huzur bulamaz. Yukarıda izah ettiğimiz gibi, kafir maddeten bolluk ve rahat içinde olabilir, ama hakiki anlamda manevi huzur ve itminanı asla bulamaz. Evet, Onu unutan, saraylarda da olsa zindandadır, bedbahttır...

Bu cümlede Allah'ı tanımanın içinde bir özgürlükten bahsediliyor gibi. Fakat bu özgürlüğün mahiyeti tam olarak nedir? Burada tensel (beden) bir özgürlükten değil tinsel (ruhsal) bir özgürlükten bahsediliyor. İnsan beden açısından her türlü imkân ve nimetleri elde etmiş olsa da bunun ruh ve kalbe bir faydası dokunmuyor. Çünkü ruh ve kalbin yapısı, işleyişi, tatmin olma biçimi bedenden çok farklı hatta taban tabana zıttır.

Batı felsefesinin özgürlük anlayışı genellikle tensel yani bedensel özgürlüklerdir. Cinsel özgürlük, kıyafet özgürlüğü, gezme ve eğlenme özgürlüğü vesaire özgürlüklerin hepsi tenseldir ve gelip geçici heveslere hitap eder. Oysa ruh, kalp, vicdan, latifeler çok farklıdır ve fani ve basit şeylerle mutmain olamıyorlar. Bu gibi manevi duyguların ferahı ve tatmin olma biçemi yine onun gibi manevi şeylerdir.

İman, ibadet, ahlak kavramları ruha, kalbe ve latifelere tam bir ilaç oluyor. Kalbinde iman, ruhunda marifet, davranışlarında ahlak olan bir adamın bedeni sıkıntı ve kayıt altında olsa da yine mutlu ve huzurludur.

Ama bedeni konfor ve rahat içinde olan bir adamın kalbinde küfür, ruhunda karanlık, davranışlarında ahlaksızlık hükmediyor ise bu adamın mutlu, huzurlu ve özgür olması pek mümkün değildir.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER