VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 04 April 2023 01:33:58

0 Yorum

Kez Okundu.

Diyanet: Seccadenin Kutsiyeti Yok

Diyanet: Seccadenin kutsiyeti yok

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan bir ‘fetva görevlisi’, seccadenin kutsiyet atfetmediğini belirterek, ‘namaz kıldığımız yeri temiz hale getirmek için kullandığımız bir şey’ olduğunu söyledi.

İstanbul Platformu’nun düzenlediği iftar buluşmasına katılan Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seccadenin üzerinde çektirdiği fotoğraf sosyal medyada paylaşılmıştı. Kılıçdaroğlu, seccadeyi görmediğini belirterek özür dilese de hedef gösterilmeye devam etti.

Dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da “Birileri seccadelerin üzerine ayakkabılarıyla basabilir çünkü bunlar, Pensilvanya’dan alıyorlar talimatı.

Onlara göre meşrudur, yapabilirler” diye konuştu. Erdoğan daha sonra kendisine hediye edilen seccadeyi gösterip, “Bu seccade ayakkabılarla basmak için değil ha. İnşallah 15 Mayıs’ta şükür namazını bu seccadede kılabiliriz” ifadelerini kullandı. Diken’den Bilal Çelik’in, seccadeye ayakkabıyla basmanın günah olup olmadığını sorduğu Diyanet’ten bir fetva görevlisi “Seccadeye basmak günah değil” diye yanıt verdi.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

Fetva görevlisi şunları kaydetti: “Seccadenin (kullanmanın) şöyle bir mantığı var; bizim namazın farzlarından dediğimiz ‘necasetten taharet’ diye bir kural vardır. Bu kuralda, bedenimizde, elbisemizde ve namaz kılacağımız yerde dinen ‘necaset’ sayılan hiçbir şeyin olmaması gerekiyor. O yüzden, bu seccade nasıl abdest alıp bedenimizi temizliyorsak, gusül alıp manen temizleniyorsak, elbisemizi temiz hale getiriyorsak, namaz kıldığımız yeri temiz hale getirmek için kullandığımız bir şey. Seccade sermek gerekir mi? Hayır gerekmez.

Bütün yerler insana mescittir. Mesela temiz topraktır, gidersiniz toprağın üzerinde direkt namaz kılarsınız. Yani seccadenin özelliği, kutsiyeti yok. Temizlik için kullanılan, elbiselerimiz gibi bir şey. Sadece üzerine namazı hatırlatıcı bir şeyler yazıyorsa, ibadete saygıyı temsil ediyor, o kadar. O (seccade) temizliği sağlamak maksadıyla yapılmış, bize gerekli olduğu düşünülmüş bir eşya. İsmine de secde edilen yer anlamına gelen ‘seccade’ denmiş.

Mesela namaz kılacağımız yer temiz değildir. Bebeğiniz var, evdesinizdir, çocuk dolaşıyor yerlerde, bezin kenarından bir şeyler kaçıyor, halıya oturuyor. Siz siliyorsunuz ama içinize sinmiyor. Ne yapıyorsunuz; onun üzerine seccade seriyorsunuz. İçinize sinerek namaz kılıyorsunuz.

Çünkü bütün eve kontrol sağlayamıyorsunuz, temizliği sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir şey.”

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER