VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 08 December 2023 22:03:51

0 Yorum

Kez Okundu.

Gastronomi’nin Başkenti Gaziantep

Gastronomi’nin Başkenti Gaziantep

GASTRONOMI’NİN BAŞ KENTİ GAZİANTEP

H24/ Gastronomi Executive Chef Mazlum Sevinç'in Makalesi 

Türkiyenin gastronomisinin kalbinden Gaziantep’ten selamlar. Gazîantep Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan en büyük şehirlerden bir tanesidir ve aynı zamanda da hem sanayi bakımdan da ülkemizin en uğrak şehirlerindendir. Bunların yanı sıra Gaziantep farklı etnik kökenlerin birleştiği bir konumda bulunduğundan dolayı farklı kültürlerin de etkisi altında kalmıştır. Bu da kalabalık ve tarihi oldukça eskiye dayanan Gaziantep’te oldukça gelişmiş bir mutfak kültürünün oluşmasına sebep olmuştur.

Bu mutfak kültürü hem çevre illerden ve ilçelerden etkilenmiş hem de çevre illeri ve ilçeleri etkilemiştir. Aynı zamanda Gaziantep’in yemeklerinin ünü de ülkemizde ve yabancı ülkelerde oldukça geniş bir yer tutmaktadır. Ayrıca ülke sınırlarını da aşmıştır. Bir çok etkinliğe ev sahipliği yapan Gaziantep’te yer yok onlarca etkinlikler yapılmaktadır bunlardan biride gastronomi ve mutfak kültürüdür.

GAZIANTEP MUTFAĞINDA NELER VAR :

Yaklaşık 250 ye yakın çeşide sahip olan bu mutfak ülkemizin en zengin Mutfağına sahiptir. Mutfağında tatlı çeşitleri ile ünlü bir ilimiz olmaksızın mutfak kültürüne çok önem veren marka olarak ülkemizi temsil ediyor. Mutfağında bol çeşit bulunan Gaziantep hem yöresel hemde de patentli yiyecekleri ile ünlüdür. Gastronomi şehrimizi ziyaret ettiğinizde bilmeniz gereken bazı yemek ve tatlı çeşitlerine makalede yer verdim bunlardan bazıları şunlardır. İ

ÇERİK VE İSİMLER :

Ali Nazik kebabı, batma kaymak, patlıcan kebabı, lahmacun, ayva kebabı, elma kebabı, nohut dürüm, firik pilavı, simit kebabı, içli köfte, pirpirim aşı, Antep fıstıklı şekerli börek, mahşe, cacıklı Arap köftesi, cartlak kebabı, yağlı köfte, ekşili taraklık tava, iç katması, kakırdaklı börek, keme kebabı, loğlazlı aş, loğlaz piyazı, omaç, sini köfte, süzek yapması, tene katması, haveydi köftesi, topaç, yenidünya kebabı, yoğurtlu ufak köfte, yoğurtlu çiğdem aşı, ciğer yahni, külbastı, küşleme, beyran, baklava, şöbiyet, kadayıf ve son olarak da fıstıklı dolama sarma.

TATLILAR :

Baklava : Türkiye’de de Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde de en çok Gaziantep’te yapılmakta ve Gaziantep’e özgü bir şekilde sofralarda yerini almaktadır. Türk mutfağının önemli tatlarından olan baklava içerisinde Gaziantep’e özgü Antep fıstığı da kullanılabilmektedir. Baklava birçok çeşitte ve birçok türde olmak üzere bol çeşit ile sunulmaktadır.

Şöbiyet :

Gaziantep’e özgü Antep fıstığı ile üretilen önemli tatlılardan bir tanesidir. Türk mutfağında büyük bir yeri olan şöbiyet, Gaziantep’te mutlaka denemeniz gereken bir tatlıdır. Baklavadan şekli ile ayrılmaktadır. Ancak baklava ile benzer özellikler göstermektedir. Yanında kaymak ile mükemmel bir uyum sağlar. Kadayıf : Tüm Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin hem de Gaziantep’in önemli tatlılarından olan kadayıf ya da diğer adıyla tel kadayıf un ve suyla elde edilen hamur üzerine yapılan bir tatlıdır. Oldukça sevilen kadayıf tatlısı baklava ve şöbiyet gibi Gaziantep’in sunduğu özel tatlılar arasında yer almaktadır.

Fıstıklı dolama sarma :

Gaziantep’te yetişen Antep fıstıkları ile yapılan fıstıklı dolama sarma, Gaziantep’in önemli tatlıları arasında bulunmaktadır. Baklava ve şöbiyet ile benzer tada sahip olan fıstıklı dolama sarma Antep fıstığı ile birleştiğinde eşsiz bir lezzete sahip olmaktadır.

Cevizli saray sarması :

saray ismiyle bilinen tatlımız Sarılan her katında bol ceviz üzerine eklenen fıstık lezzetiyle damaklarda bir şölen. Bozuk para büyüklüğünde yuvarlak ve yüksek yapısı içerisindeki şerbet miktarının daha az olması çok tercih edilmesinde bir rol alır.

Havuç dilimi :

Adından da anlaşılacağı gibi bu baklava büyük bir tepside hazırlanır ve ardından havuçlara benzer şekillerde kesilir. Bu nedenle tabakta daha büyük bir porsiyona sahiptir. Havuç dilimi baklava ceviz veya fıstık dolgulu yapılabilir.

Bülbül yuvası :

kağıt inceliğinde hamurdan yapılan bir Anadolu tatlısıdır. Yufkalar üst üste dizilmek yerine ince bir oklava etrafında yuvarlanarak silindir şekli verilir. Ortadaki boşluk daha sonra ceviz veya antep fıstığı ile doldurulur.

Sütlü nüriye :

Antep fıstığı yerine fındıkla yapılır ve daha ağır olması için süte batırılır, mükemmel ve dengeli bir tatlıdır. Fıstıklı dolama : İnce öğütülmüş antep fıstığı son derece ince ve şeffaf bir yufkaya sarılır ve şeker şurubuna batırılır. Bu, geleneksel hamur işi baklava gibi değil, daha çok fıstıklı bir enerji barı gibi tadı olan baklava çeşitlerinden biridir. Parlak yeşil rengi onu oldukça çekici kılıyor ve göründüğü kadar da lezzetli.

Yaprak şöbüyet :

Fıstık Dolama ve Şöbiyet’in birleşimidir. İnce öğütülmüş antep fıstığı ince bir yufka tabakasına sarılır ve ortası kalın kaymak ile doldurulur. Bazı tatlar baklava dolgusu ile iyi gider, ancak fıstık ve kaymak efsanadir.

Dilber dudağı :

Yoğurt, süt, yumurta, limon, şeker, un, tereyağı ve su ile hazırlanan dilber dudağı, taze ve ılık hamur üzerine soğuk şeker şerbeti (şerbet) dökülerek tatlandırılır.

Midye baklava :

Ceviz veya antep fıstığı dolgulu kaymak kreması vardır. Midye baklavanın cezbedici görüntüsü, pek çok restoran sahibini menülerine eklemeye teşvik ediyor. Kaçınılmaz olarak, enfes tadı ve çıtır dokusu ile muhteşem bir tat sunar.

Künefe :

Gaziantep’te çok sevilen başka bir tatlıdır. İnce tel kadayıfın arasına peynir konularak pişirilir ve üzerine şerbet veya kaymak eklenir. Taze pişmiş, sıcak servis edildiğinde en lezzetli halini alır.

Güllaç :

Güllüce yaprağın sütle ıslatılarak hazırlanan ve içine ceviz veya fıstık eklenen bir tatlıdır. Şerbet ya da kaymakla servis edilen gaziantep güllacı, özellikle ramazan aylarında tercih edilen bir tatlıdır.

YEMEKLER :

Ali nazik kebabı : Közlenmiş patlıcan soğan, biber, tereyağı, sıvı yağ, salça, tuz, karabiber, kekik, pul biber, yoğurt, Sarımsak, limon suyu, kapya biber ve maydanoz ile yapılır isteğe göre üzerine et veya kıyma kullanılır.

Patlıcan Kebabı :

Patlıcan, soğan, kıyma, maydanoz, sarımsak, tuz, karabiber, kırmızı biber, kimyon, domates, salça ve sıcak su bulunmaktadır. Bu yoğun içerikli yiyecek sos ve yemek olarak ayrı iki unsurdan oluşur. İçerisindeki baharatlar ile eşsiz bir lezzete sahip olmasının yanı sıra sebzeleri ve eti ile de aynı zaman da vitamini açısından zengindir. Enerji verici bir yemektir ve Gaziantep’te de en çok tüketilen besinler arasında yer almaktadır.

Antep Lahmacunu :

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

Gaziantep’te yapılan ve mutlaka denemeniz gereken lahmacunun içerisinde; kıyma, domates, biber, maydanoz, soğan, sarımsak, salça, sıvı yağ, karabiber, pul biber ve tuz vardır. Hem sebze hem de baharatlar açısından oldukça zengin bir yiyecektir ve gayet faydalıdır. Gaziantep lahmacununda ise kıyma ve sebze oranı boldur. Bu da lahmacunun aromasını arttırır ve tadındaki lezzeti de fazlalaştırır.

Ayva Kebabı :

Ayva, kuzu eti, kırmızı biber, sarı biber, domates, tereyağı, ayçiçek yağı, sıcak su, soğan tuz ve karabiber bulunmaktadır. İçerisindeki kuzu eti aynı zamanda baharatları ile de kebabın aromasını arttırır. Ayva kebabı çok bilinmeyen ama çok lezzetli olan yemekler arasında bulunmaktadır.

Firîk Pilavı :

Firik, bulgur, yeşil mercimek, salça, soğan, sıvı yağ, tereyağı, tavuk suyu, karabiber, pul biber ve tuz bulunmaktadır. İçeriği oldukça yoğun, doyurucu ve sağlıklıdır.

Simit Kebabı :

Bulgur, ılık su, kıyma, karabiber, kırmızı biber, nane ve sarımsak bulunmaktadır. İçerisindeki baharatları sayesinde simit kebabı aynı zamanda zengin içeriği sayesinde oldukça doyurucu bir tattır. Gaziantep mutfaklarının en önemli ürünlerinden ve en vazgeçilmez yemeklerinden bir tanesidir.

İçli Köfte :

Bulgur, yumurta, un, zeytinyağı, pul biber, sıcak su, kıyma, soğan, tuz, nane, kekik, karabiber, kimyon, maydanoz, ceviz içi ve tereyağ bulunmaktadır. İçli köftenin içeriği oldukça zengindir ve bu yönüyle içli köfte Gaziantep’e özgü tadıyla doyurucu bir hal almıştır.

Pirpirim Aşı :

Pirpirim otu halk arasındaki adıyla semizotudur. Bulgur, yumurta, un, zeytinyağı, pul biber, sıcak su, kıyma, soğan, tuz, nane, kekik, karabiber, kimyon, maydanoz, ceviz içi ve tereyağ bulunmaktadır. İçli köftenin içeriği oldukça zengindir ve bu yönüyle içli köfte Gaziantep’e özgü tadıyla doyurucu bir hal almıştır. Mahşe : Mahşe yemeği bölgenin yöresel yemeklerindendir ve restoranlardan ziyade daha çok köylerde bulunmaktadır. Kabak, sıvı yağ, soğan, fıstık, salça, kıyma, tuz, karabiber, pul biber, nohut, maydanoz, kuru nane ve yoğurt bulunmaktadır.

Cacıklı Arap Köftesi :

Gaziantep e özgü olan bir yemektir. Kıyma, bulgur, tuz, toz biber, karabiber, soğan, yeni bahar, pul biber, ılık su, zeytinyağı, yoğurt, sarımsak ve semizotu bulunmaktadır. İçeriği ile oldukça zengin ve kullanıldığı baharatlar ile hem farklı bir tada hem de iyi bir lezzete sahiptir.

Cartlak Kebabı :

Gaziantep’te cartlak kebabının önemi o kadar büyüktür ki sabah kahvaltıda bile tüketilebilmektedir.ciğer, nane, kimyon, sarımsak, tuz, zeytinyağı ve pulbiber ile yapılan bu yemek eşsiz bir lezzet sunar.

Yağlı Köfte :

Gaziantep’in en meşhur yiyeceklerinden olan yağlı köfte, yine Gaziantep’e özgü bir yiyecektir. Bulgur, salça, maydanoz, soğan, sarımsak, tuz, pulbiber, karabiber, kimyon ve zeytinyağı bulunmaktadır. Yağlı köfte adından da anlaşılacağı üzere yağlı bir yemek olduğu için fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Ancak tek bir tanesi bile aşırı derecede doyurucu ve lezzetlidir.

Ekşili Taraklı Tava :

Kuzu pirzola, soğan, tereyağı, sıcak su, salça, nar ekşisi, toz biber, karabiber, tuz, yenibahar ve toz şeker bulunmaktadır. İçeriği oldukça zengindir. Pirzolanın taraklık yerinden yapıldığı için tarak tava adını alan bir yemektir. Aynı zamanda ekşi bir aromaya sahiptir. Oldukça farklı bir yöresel tattır.

İç Katması :

Kesinlikle tadına bakmanız gereken bir yemek olduğunu söyleyebilirim. İçerisinde bulgur, biber, salça, soğan, zeytinyağı, koruk suyu, sıcak su, toz biber bulunmaktadır. Faydalı ve yoğun bir içeriğe sahiptir.

Beyran Çorbası :

Gaziantep’e özgü bir çorba çeşididir. Kuzu eti, pirinç ve baharatlarla yapılan bu çorba, Gaziantep’te sabahları kahvaltıda tercih edilen bir lezzettir. Yüzevli dolması : Biberlerin içine kıyma, pirinç, baharatlar ve cevizle hazırlanan bir dolma çeşididir. Yüzevli dolması, Gaziantep mutfağındaki mezelerden biridir ve genellikle soğuk olarak servis edilir.

Keme Kebabı :

keme mantarı, kıyma, maydanoz ve soğan ile hazırlanan kebab çeşididir. Oldukça basit ve pratik bir lezzettir.

Omaç :

Güneydoğu Anadolu Bölgesi mutfağında sıklıkla kullanılan Omaç, genelde kahvaltılık bir yemek çeşididir. İçerisinde yumurta, yufka ekmek ve tereyağı ile hazırlanan bu kahvaltılık doyurucu özliğe sahiptir.

Sini Köfte :

Yağlı bir köftedir ve içli köfteye benzer bir tadı bulunmaktadır. içerisinde bulgur, irmik, tuz, kimyon, sıcak su, patates, domates salçası, un, sıvı yağ, kıyma, soğan, karabiber, pul biber ve ceviz içi ile hazırlanır.

Küşleme :

Kuzu etinin en yumuşak yerinden alınan Küşleme eti bir çok çeşit ile sunum yapılmakta tere yağlısından ızgarasına kadar çok lezzetli bir ızgara çeşididir.

Ciğer yahnisi :

Ciğer, soğan, sarımsak, biber, domates, salça, tereyağı, zeytinyağı, tuz, karabiber, kekik, kimyon, kırmızı biber ile büyük boy tava larda hazırlanır.

Yazmakla bitmeyen Gaziantep mutfağına özgü yemekler, tatlılar birbirinden lezzetli yöresel yemekleri ile zenginleşen bir gastronomi şehri düşünün ve bol çeşit her biri bir birinden lezzetli Türk mutfağının baş kenti gaziantep yemekleri ile buluşmak dileğiyle ben şef mazlum sevinç.

Esen kalın. Bir sonraki durağımız Tunceli/ Dersim..

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER