VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 17 March 2023 21:00:35

0 Yorum

Kez Okundu.

Erdoğan Finlandiya’ nın Nato Üyeliğine Olumlu Bakıyor

Erdoğan Finlandiya'nın Nato Üyeliğine Olumlu Bakıyor

H24/ Gündem 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, STOLTENBERG İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; görüşmede, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik sürecine dair gelişmeler ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, bu süreçte Finlandiya’nın, sergilediği tutumla İsveç’ten olumlu şekilde ayrıştığını belirterek, Finlandiya’nın NATO’ya Katılım Protokolü’nün Türkiye Büyük Millet Meclisindeki onay sürecini başlatmaya karar verdiklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç’le görüşmeleri iyi niyetle sürdürme kararlılığında olduklarını, sürecin nasıl ilerleyeceğinin İsveç’in atacağı somut adımlarla doğrudan bağlantılı olacağını kaydetti.Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı:

Finlandiya'nın NATO üyeliği onay süreci Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Türkiye ve Finlandiya’nın tarihi açıdan iyi ilişkiler içerisindeki 2 dost ülke olduğunu belirterek, "1924 yılında imzalanan dostluk anlaşmasıyla tesis edilen diplomatik ilişkiler, aradan geçen 1 asra yakın süre zarfında daha da güçlenmiştir.

Finlandiya'nın deprem felaketi karşısında uzattığı yardım eli, dostluğumuzu pekiştirmiştir. Bu vesileyle Finlandiya hükümeti ile halkının gösterdiği dayanışma ve gönderdiği yardımlar için bir kez daha teşekkür ediyorum.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

Sayın Niinistö ile görüşmelerimizde Türkiye-Finlandiya münasebetlerini geliştirme yönündeki ortak irademizi teyit ettik. Ayrıca önümüzdeki dönemde atacağımız adımları ele aldık. Geçen yıl ikili ticaret hacmimiz 2 milyar doları geride bıraktı.

Ortak hedefimiz ise ilk etapta 3 milyar Dolar, ardından 5 milyar dolara ulaşmak. Müşterek gayretlerimizi artırarak bu hedeflere ulaşmakta kararlıyız" diye konuştu. 

GÜÇLÜ DESTEĞİN DEVAMINI ÖNEMSİYORUZ'

Erdoğan; Türkiye'nin, Finlandiya ile yatırımlar, savunma sanayii ve turizm alanları başta olmak üzere ekonomik ve ticari ilişkileri çeşitlendirmeye hazır olduğunu söyledi. Görüşmelerde ikili münasebetlerin yanı sıra; Türkiye- Avrupa Birliği (AB) ilişkileri dahil güncel bölgesel ve küresel meseleleri de ele aldıklarını kaydeden Erdoğan, "Finlandiya'nın, Türkiye'nin AB üyeliğine desteğini güçlü şekilde devam ettirmesini önemsiyoruz.

Kıymetli dostumla Rusya- Ukrayna savaşı bağlamındaki gelişmeler hakkında da görüş teatisinde bulunduk. Akan kanın durması ve savaşın diplomatik yollardan sona erdirilmesi yönündeki çalışmalarımızı Sayın Niinistö'ye anlattım.

Türkiye ile Birleşmiş Milletler'in (BM) öncülüğünde taraflarca akdedilen ve küresel gıda güvenliği bakımından hayati önemi haiz 'Karadeniz Tahıl Anlaşması'nın etkin şekilde uygulanmasına dair gözlemlerimi, tespitlerimi aktardım" dedi.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER