VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 24 July 2021 09:02:59

0 Yorum

Kez Okundu.

TCDD Makinistleri Tehdit Etti

Yüzlerce makinistin mağduriyeti Meclis'e taşındı.

TCDD yönetiminin skala ve fazla mesai hakları için yargıya başvuran yüzlerce makinisti, davalarından vazgeçirmek için şehirler arası sürgüne gönderdiği, tehdit ve hakaret ile korkutmaya çalıştığı ortaya çıktı.

Konuyu Meclis'e taşıyan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, "Hak mücadelesi veren işçi makinistlere TCDD'nin tehditkar üslubu kabul edilemez.

Davalarından vazgeçirmek için yaşadıkları illerden yüzlerce kilometre uzağa Sivas’a, Kars’a sürgün gönderilmeleri mobingdir" dedi.

 

Mobinge uğrayan makinistlerin mağduriyetlerini TBMM gündemine taşıyan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Hak mücadelesi veren işçi makinistlere Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) yönetiminin tehditkar üslubu kabul edilemez.

Hele davalarından vazgeçirmek için yaşadıkları illerden yüzlerce kilometre uzağa Sivas’a, Kars’a sürgün gönderilmeleri, hakarete uğramaları düpedüz mobingdir. Bu zulüm, adaletsizlik bitmeli, işçi makinistler hak ettikleri özlük haklarına kavuşmalı, geriye dönük mağduriyetleri de giderilmelidir.

TCDD yönetimi de artık emekçi makinistlerin hakkını gasp etmekle uğraşacağına demiryollarının güvenliğini sağlamalıdır” dedi. Çakırözer, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde de makinistlerin hak kaybının giderilmesi için bir çalışma yapılıp yapılmadığını sordu.

HAKKINI ARAYAN İŞÇİLERE SÜRGÜN, TEHDİT

 TCDD bünyesindeki tren makinistleri sözleşmeli memur statüsünde istihdam edilirken, 2011 yılında işçi statüsünde makinist istihdam edilmeye başladı.

Memur ile işçi statüsündeki makinistlerin aldıkları ücretler arasında büyük farklar mağduriyet yaratırken, işçi makinistler skala ve fazla mesai alacakları için hukuk mücadelesi başlattı.

Hakkını arayan işçi makinistlerin, açtıkları davalarından vazgeçirmek için TCDD yetkilileri tarafından şehirler arası sürgüne gönderildiği, tehdit ve hakaret ile korkutmaya çalışıldığı ortaya çıktı.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER