VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 15 August 2021 17:26:54

0 Yorum

Kez Okundu.

Taliban Afganistan’da Hakimiyetini Kurdu

Taliban fotoğrafı yayınladı!

ABD'den ilk açıklama... Günler içinde Afganistan'ın tamamını ele geçiren Taliban militanları, bugün başkent Kabil'e dört koldan girdi.

Uluslararası haber ajansları, ABD Büyükelçiliği'nin üzerinde uçan helikopterler ve hemen yanında yükselen dumanların fotoğraflarını geçti. Afganistan lideri Gani ülkeyi terk edip Tacikistan'a gitti, Reuters ise geçici hükümetin başına geçecek ismi dünyaya duyurdu.

Washington'dan en üst düzey açıklama geldi, Rusya ise yeni yönetimle işbirliğine hazır olduğunu ilan etti.

Taliban militanları

ABD'nin askerlerini tamamen çekmesine iki hafta kala Afganistan'ı göz açıp kapayıncaya kadar ele geçiren Taliban örgütü, gece yarısı hiçbir direnişle karşılaşmadan Celalabad şehrine girdi. Hemen ardından diğer vilayetler de düştü ve başkent Kabil'de korkulan oldu.

 Reuters haber ajansı, neredeyse bir hafta içerisinde ülkenin yüzde 90'ını kontrol eden Taliban'ın doğudaki stratejik Celalabad şehrini sabaha karşı 05.29'da ele geçirdiğini 'son dakika' koduyla duyurdu. 350 bini aşkın nüfusu olan Celalabad'dan yayınlanan diğer sosyal medya videolarında, yüzlerce Taliban militanının kent meydanında şehir sakinleri tarafından karşılandığı görüldü.

Üst düzey yetkililer Özbekistan’a kaçıyor: Taliban, Mezar-ı Şerif’i de ele geçirdi

 KABİL KUŞATILDI

Ancak birkaç saat sonra Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban militanlarının her yönden başkent Kabil'e girmeye başladığını ve yönetimin devri için müzakerelere başlanacağını duyurdu. Bu haberle dünya şoka uğradı. 

Associated Press (AP) haber ajansına göre, bir Afgan yetkili, Taliban müzakerecilerinin, iktidarın 'devri' için hazırlık amacıyla Cumhurbaşkanlığı sarayına gideceğini söyledi. Taliban lideri Molla Baradar'ın da Kabil'e gelmeye hazırlandığı belirtiliyor. Afgan Tolo News, mevcut Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ülkeyi terk ettiğini duyurdu. Resmi yetkililer ise, Gani'nin kuzeydeki komşu ülke Tacikistan'a gittiğini söyledi.

Kabil'e giren Taliban, savaşçılarına şiddette başvurmamaları yönünde talimat verdi. Reuters haber ajansı, Doha'da konuşan Taliban liderinin, Kabil'den ayrılmak isteyenlere izin verilmesini söylediğini bildirdi. Taliban lideri kadınların da koruma altındaki bölgelere götürülmesini istedi. 

Taliban, savaşçılarının başkente girdiği yönündeki haberlerin ardından yeni bir açıklama yaparak Kabil'in etrafının kuşatıldığını duyurdu. Bir Taliban yetkilisi, savaşçılarının kutlama amacıyla silahla ateş etmelerine izin verilmeyeceğini söyledi. Yetkili, Afgan ordusuna mensup askerlerin de evlerine dönmelerine müsaade edileceğini belirtti.

 Taliban yetkilisi, havaalanı ve hastanelerin işleyişine devam edeceğini, acil ihtiyaçların karşılanmasına engel olunmayacağını kaydetti. Başkentteki yabancıların kenti terk etmelerine izin verileceği, kalmak isteyenlerin ise Taliban yöneticilerine kayıt yaptırmaları gerektiği belirtildi.

 Taliban sözcüsü ise kadın haklarına saygılı olacaklarını söyledi. Sözcüye göre, burka giymek koşuluyla kadınların eğitim ve çalışma hayatına izin verilecek, ayrıca kadınlar yalnız başlarına dışarı çıkabilecekler.

ABD’den Taliban’a şartlı giriş bileti

REUTERS: GEÇİCİ HÜKÜMETİN BAŞKANI BELLİ OLDU REUTERS: GEÇİCİ HÜKÜMETİN BAŞKANI BELLİ OLDU

Taliban ayrıca, savaşçılarına başkent Kabil'e giriş noktalarında kalmaları yönünde talimat verdiklerini belirten bir açıklama yaptı. 4,5 milyona yakın nüfusa sahip başkentte sivillerin risk altında olması, gerekçe gösterildi. Örgütün sosyal medya hesapları, kapılarda giriş-çıkışları tutan militanların fotoğraflarını paylaşıyor.

 Taliban'ın açıklamasında, Kabil'in güvenlik sorumluluğunun şimdilik hükümete ait olduğu belirtilerek, iktidarın barışçıl bir şekilde devredilmesi için müzakerelerin sürdüğü kaydedildi. Ancak Kabil'de silah sesleri işitildiği ve Taliban savaşçılarının sokaklarda bayraklarla dolaştığına dair haberler geliyor.

Reuters haber ajansı, iktidarın Taliban'a devredilmesiyle kurulacak geçiş hükümetine Afganistan'da ABD işgalinin başladığı yıllarda İçişleri Bakanlığı görev yapan Ali Ahmed Celali'nin başkanlık edeceğini duyurdu. Ajans, haberini Taliban militanları başkent Kabil'de toplanırken üç ayrı diplomatik kaynağa dayandırdı. 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) acil olarak Afganistan için toplanmasını isteyen Rusya ise, Kabil'deki geçiş hükümetiyle işbirliğine hazır olduğunu ilan etti.

Dünya anbean takip ediyor! Taliban yayınladı

 

ZAMANA KARŞI YARIŞ ZAMANA KARŞI YARIŞ

ABD, Kabil Büyükelçiliği'nde 50'den az personelinin kaldığını açıklarken, NATO ise Avrupa Birliği çalışanlarının Kabil'de bilinmeyen güvenli bir yere götürüldüğünü duyurdu. Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, bu sabah ABD'nin Kabil Büyükelçiliği üzerinde uçan Chinook helikopterinin fotoğraflarını bütün dünyaya servis etti.

Birkaç saat sonra ise AP'nin servis ettiği yeni fotoğraflarda ABD'nin Kabil Büyükelçiliği etrafında siyah dumanların yükseldiği görüldü.

 ABD Büyükelçiliği çevresinde uçan Black Hawk helikopterleri ise yalancı füzesavarlar ateşledi. Uluslararası haber ajansları, büyükelçiliği helikopterlerle tahliye eden ABD'nin zamana karşı yarış verdiğini belirtiyor.

Taliban son 5 günde 8 kenti daha ele geçirdi

EN ÜST DÜZEY AÇIKLAMA EN ÜST DÜZEY AÇIKLAMA

Afganistan'daki kaos sürerken ABD tarafından en üst düzey açıklama, Dışişleri Bakanı Antony Blinken'dan geldi. Afgan güçlerinin halen ülkeyi savunabileceğini belirten Blinken, Kabil Büyükelçiliği'nin ise havalimanına taşındığını söyledi. 17 ABD başkent Kabil'deki büyükelçiliğini tahliyeye başlarken, Başkan Joe Biden zamana karşı yarış verilen tahliyede görev alacak asker sayısını saatler içerisinde 3 binden 5 bine çıkardı.

TÜM BELGELERİ YOK EDİN 'TÜM BELGELERİ YOK EDİN'

Washington yönetimi, Kabil Büyükelçiliği’ndeki personele 'hassas tüm materyallerin yok edilmesi' talimatı verdi. Elçilik personeline gönderilen talimatı, CNN International yayınladAKLANDI Taliban, 1996 yılında yıllarca süren çatışmaların ardından Kabil'i ele geçirmişti. 

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER