VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 25 June 2021 09:15:03

0 Yorum

Kez Okundu.

Rantiye Talan Liyakatsizler

2021 Bitlis’in kötü vizyonu

 Bu yıl pandemi ve hastalıkların biraz rahatlaması  ve izinlerin akabinde Bitlis’e gittik.

Bölgesel bir izlenim ve gördüklerimiz toplumun nekadar seküler ve ifsada uğradığını gören gözlerimize gösterdi.

20 yıllık bir dönüş sonrası siyasi ve ekonomik yapısı değişmiş bir Bitlisi gördük.

Kadim şehir ve anayurdumuz, memeleketimiz maalesef idareciler ve siyasilerin elinde hak etmediği bir yerde olduğunu gördük.

Fakiri fakir, zengini zengin olan bir ülkenin adaletsiz sistemi bu coğrafyalarda da aynı teremmümle devam ediyordu.

Bitlis ve dereüstü rant siyaseti ve o rant uğruna mağdur  700 esnaf ve ticaret erbabı insanların mağduriyetini gördüm, kimisiyle konuşma fırsatımız oldu.  

 

EVLAT ACISI GİBİDİR BAZEN AYRILIKLAR MEMLEKETTEN 

 "Dere Üstü Islah Projesi" hakkında sürecin başından beri söylediğimiz ve uğruna mücadele ettiğimiz bir hakikat var. Memleket derdinde olan öz evlatları idarede olmazsa halimiz yaman olur.

Kadim şehrimiz Bitlis, tabiki güzelleşsin, çarşı merkezinden akan derelerimiz ışıl ışıl aksın, tarihi dokusu ön plana çıksın, her taraftan ziyaretçiler gelsin....Bitlis'in tanıtımı yapılsın ekonomisine katkı olsun...

Her bir hemşerimizin istediği bu olsa gerek. Şahsi menfaatlerini, genel menfaatlerin önünde tutan bir yönetim var.  Kendisine dokunulmayana kadar ayağa kalkmayan esnaflarımız. Maalesef bu yazdıklarım halkımızın, esnafımızın acı bir gerçeği.

Odalar ve STK'ların bu süreçte varlığını üzülerek belirtelim ki göremedik. Halbuki bu süreçte esnafın yanında  kimse olmadı partiler de iş olsun torba dolsun diyerek gösteriş kalabalığı yapadurdular. CHP işi showa dönüştürürken oda başkanı ve vekil ayrı gündem oldu.

En baştan itiraz ettiğimiz nokta, "yeni yapılan çarşı" projesinin yanlış olmasıydı. Gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklenmişti. Dolaysıyla sonraki adımlar haliyle yanlış atılacaktı.

İkinci yanlış; çarşı dükkanlarının ihale üsulüyle satılmasıydı. Halbuki orası mağdur olacak esnafa cüzi bir karla verilecekti.

Mülk sahiplerine, mülklerinin bedelleri adilane bir şekilde emsalleri oranında verilecekti. Bu da yapılmadı. Yan yana iki dükkan, aynı metrekare, fakat fiyatlarının arasında uçurum. Fiyatlar neye göre belirlendi?

O da ayrı bir konu. Esnafla istişare yapılmadı. (bunda esnaflarında suçu vardı çünkü görüşmelere katılacak temsilci seçemediler) Halbuki istişarede bilinen-bilinmeyen rahmet ve güzellikler vardır.

Esnaflar: Yapılan iyi işleri destekledik, alkışladık, tebrik ettik. Yanlışları da bir kardeş hukukuyla edep ve adap ile anlattık. Netice itibariyle bu ayın sonunda dükkânlarımızı boşaltıyoruz. 15 yıldır bu dükkan sayesinde iaşemizi temin ediyorduk. Kimi esnafımız fahiş fiyatlarla kiraladıkları yerlere taşınacak, kimisi esnaflığa veda edecek.kimiside batıya göç edecez diyorlar

 

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

Bitlis'in Siyasileri  okuz bukuzla olayı pişkinlikle yalan atarak kanununa kitaba uydurarak, reisi cumhuruda  yanıltarak, hırsızlıklarına kurban etme derdindeler. Müfettişlerin cirit attığı bir ilde belediyenin parasını bitcoin gibi bir yere yatıracak kadar "cesur hırsız " belediye başkanı ve yönetimini gördük.

Özel ve Resmi daireler mesai den öteye keyfiyetci bir şekilde iş yapma rahatlığında iş yapıyordu. Saat 10 da mesai 16 de mesai bitimi olan İlde ekonomi iyi olurmu. ?

Dereüstü esnafı eziyetinin yaşayacağı rant kurbanı yaklaşık en az 2000 ailenin kurbanları bu ay sonuna kadar bakalım neler yaşıyacaklar 

Ya göç! Yada mağduriyet!

Dere üstü siyasi rant projesinin aktörü vekil Vahid ve avanesinin rant kavgası tarihi, ekonomiyi, akrabalığı, Bitlis kadirşinazlığını alt üst ederek gündem oluşturuyor. Mecliste utanmadan hem yalan atan, hemde ticaret odası başkanına it diyen bir mebus ve şarlatan...

Kirası, kredisi hastası olan yüzlerce aile mağduriyeti, siyasilerin umrunda değil maaalesef...

Tatvan’da şehir bir imar ve inşaat alanı şeklinde ranta ve planlamada sağlıksızlığa hızla giderken ... Altyapı çalışması İşini amatörce ve adeta hakaret edercessine çamurdan , yolsuzluktan liyakatsizlikten geçilmiyor.

Şehir İpekyolu üzerinde bulunan cumhuriyet caddesindeki yol rezilliği, ihale den inşaat firmasının işlerine ve denetlenmesine kadar çapsız bir iş yapılmakta...

Vatandaşa adeta eziyet ediliyor mahalle araları çamur toz ve elektrik kesintileri lağam kokularının bol olduğu bir hava da belediye siyaset birlikte idare ediliyor.

Mültecilerin uğrak ve geçiş yeri olan Tatvan’da insanlık sınavdan geçmemektedir maalesef...

Uzun insan koyduklarının olduğu yürüyüşler devam ediyor, aile çocuk kadınlarin sokaklarda parklarda aç susuz çıktıkları Avrupa’ya ulaşım umut yolculugunda başlarına nelerin gelebileceği belli değil.

Bu yolculukta kolluk güçleri bunu neden göremiyor anlaşılır değil. İnsanlıktan nasipsiz mülteci mafyası, taksicisi, simsar alçakları mahluklar ise ayrı bir konu olarak belleklerde duruyor.

Kayyum olarak idarelere geçen daha sonra da belediyelere ve değişik kurumlarda liyakatin.olmadigi bir idare bir siyaset bir toplum olarak tamgaz ifsad ve ahlaksızlık devam ediyoru gördük

 Dostlar gördük eskiden olduğu gibi yalansız şahsiyetli adamlar hani menfaate çıkara dayalı olmayan adamalar dostlar varya işte onlar varolsunlar...

Hayata intikal eden güzel adamlar var hani babalarımız amcalarımız akraba ve kuzenlerimiz dostlarımız onlarında ziyaret ederek bir Fatiha bir yaşın ile selamlastık dertlestik.

Allah’tan onlara rahmet diledik.

Yeniden her daim bir sorumluluk olarak gördüğümüz ve deliden veliden sorumlu olma anlayışının manevi hareketi olan gençlik ve siyaset ortamını oluşturma derdindeki güzel ağabeyler ve kardeşlerin davetlerine icabet ettik.

Bir yerde rant, rüşvet vefasızlık. E kayirmanin olduğu şehirde, adalet, liyaketle idare etme, milli ve manevî bir silkinis derdinde olan eskimez ve forsumez. Bir anlayış sağlam ve kavi olarak yolunda ve istikametinde TDI elhamdülillah...

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER