VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 27 May 2020 01:29:31

0 Yorum

Kez Okundu.

Kıymetinizi Bilin!

Adil Avaz 'dan Gündem ve Valilerimiz ile ilgili bir bakış açısını  gurbetten sılaya  değerlendirdi. 

 

● KIYMETİNİZİ BİLİN

Kimliğinizi önde tutun. Tanısınlar sizi. Özü sözü bir olduğunuzu bilsinler. Yalan söyleyemeyeceğinizi, hakkı üstün tuttuğunuzu, adil olduğunuzu, bilsinler. Bilsinler, yaradanın yarattıklarına kulluk etmiyeceğinizi.

Bilsinler dünyalık heveslerle kimsyi satmıyacağınızı ve kimseye eyvallah etmiyeceğinizi. İnsan olana değer verip; insanlık düşmanlarına düşman olduğunuzu bilsinler. Haram ve helal çizgilerinizi bilsinler. Farazalarla, varsayımlarla, masallarla, hikayelerle değil; hakikatler ve aklınızı kullanarak bu dünyayı yaşamaya inad ettiğinizi bilsinler.

Sömürülemeyeceğinizi, sömürmiyeceğinizi ve her türlü sömürüye karşı olduğunuzu bilsinler. Bilsinler ki, dost veya düşmanlıklarını öylece belirlesinler. Bu Allahın sizden istediği kimliktir.

Bu kimliğe, "Allah dost olarak yeter". Bu kimlik fıtridir. İblisin bulaşamadığı bir insan kimliğidir. Dürüstlük ve cesaretliliğinizi, zaman ve şartların insiyatifine terk etmeyin. Haksızlıklara karşı tavrınızı, başka zamanlara ertelemeyin.

Kulluk etmek için, kullar aramayın. Yalnız olmadığınızı ve size "şah damarınızdan da yakın" muazzam bir gücün gözetiminde olduğunuzu hiçbir zaman unutmayın. Geleceğinizi belirleyecek irade, başkasının iradesi değil; ancak kendi iradenizdir. Tevhid'i ısrarla anlamaya çalışın.

Ancak bu şekilde Allah'a, ortak, yardımcı, arabulucu vs arama kültüründen kurtulabilirsiniz. Müslüman olmanın kimliğini hakkıyla temsil etme duruşuyla, Allaha emanetsiniz.

● İki türlü din(sistem/yaşam tarzı) vardır.

1.Vahyedilen din ve 2. rivayet edilen din.

Vahyedilen sistemin sahibi Allah'tır. Rivayet edilen dinin sahipleri ise beşerdir. Bu (rivayet) dininde her ne kadar çeşitler bol olsada, küfürü temsil ettiklerinden "tek" (millet)tir.

Bazen sermaye, bazen sosyalizm, bazen mistizm olarak karşımıza çıkar. Rivayet sistemlerinde mesela "imamı azamı çıkarırsanız din çöker". Veya Karl Marks'ı çıkarırsanız çöker. Veya Abdul kadir'i çıkarırsanız yine çöker. Veya sermayeyi çıkarırsanız kapitalizm dini çöker vs. Oysa ki vahy edilen dinde süreç her saniye yenilenerek devam ediyor.

Haddi aşan dinler, kimi zaman bir deprem, kimi zaman bir fırtına, bir yangın, bir virüs, bir savaş ile hakikat sürecinde bertaraf edilirler. İnsanlara irade karakteri ve yaşam tarzını vahyeden güç, onları özgür bırakarak, kendi geleceklerinin belirleyicisi ve şahidi kılmıştır. Allah türkçenin tam karşılığıyla: "ben sizin yaşam tarzınızın sistemini tamamladım ve adını da islam koydum".

"Benim indimde geçerli tek sistem de İslamdır" diyor ve insanları iradeleriyle başbaşa bırakıyor.

●Müslümanda şahsiyet özgürlüğü, inancının esasıdır.

Zaman ve şartların bukalemunu olamaz. Yeri gelir babasına, yeri gelir şahlara itirazı vardır. Değer ölçüsü bellidir. Güç ve nüfuz odaklarına sığınmaz.

Her verdiği tavizin, islama zarar vereceği bilincindedir. Sanatı, üretimi, tüketimi, yorumu, dostluk ve düşmanlığı, sevgisini vs hep bu değer ölçüsüyle terazilendirir. Müslümanın yaşamı, örneklik de içerir. İktidarları, meşrep, mezhep ve ırkçı taasubuyla değil; adalet ve insani yaklaşımları ile değerlendirir.

Müslüman özgürlüğünü ipotek ederse, İslam adına konuşma hakkını yitirir. ● Ey ülkemin muktedirleri(iktidarları) _faizi, fuhuşu, içkiyi, kumarı ve ırkçılığı yasaklayın. _adeleti herkes için tesis edin. _ emekçinin alın teri kurumadan hakkını verin. _emaneti ehline teslim edin. _iyiliklerin önü açın; kötülüklerinkini kapatın.

Eğer geçekten inanıyorsanız, bu sizin çok daha hayırlıdır. Hem siz mutlu olursunuz, hem de insanlar. Bunu hatırlatmakla sadece Allah'a karşı vazifemi yapıyorum. _

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER