VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 30 March 2022 15:33:08

0 Yorum

Kez Okundu.

Irak Yine Cumhurbaşkanı’nı Seçemedi

Irak Parlamentosu, cumhurbaşkanlığı seçimi için bugün yapılması kararlaştırılan oturumunu yeterli milletvekili sayısına ulaşılamadığı için gerçekleştiremedi.

Bir sonraki toplantının ise ne zaman yapılacağı henüz açıklanmadı.

Irak Parlamentosu’da bugün gerçekleştirilmesi cumhurbaşkanı seçimi ve Parlamento Daimi Komisyonlarının kurulması için gerçekleştirilmesi planlanan oturum yapıladı. Cumhurbaşkanı seçimi için 329 sandalyeli parlamentoda 220 vekilinin hazrı bulunması gerekiyor.

Parlamento 26 Mart günü yeterli milletvekili sayısına ulaşılamadığı için oturtumunu ertelemişti Bugünkü oturuma Sadr Grubu’ndan 75, Sünnilerin Egemenlik Koalisyonu’ndan 62, Kürdistan Demokrat Partisi’nden (KDP) 31 vekil ile bağımsız bazı adaylar hazır bulunsa da gerekli sayıya ulaşılamadı. Bunun üzerine oturum belirsiz bri tarihe kadar ertelendi.

Sadr Hareketi milletvekili İsam Hüseyin, bugünkü oturuma Bağımsız vekillerin çoğunun katılım sağlamasını beklediklerini söylemişti. Parlamentoda yaklaşık 40 bağımsız milletvekili bulunuyor.

26 Mart günü ertelenen oturuma “Vatanı Kurtarma Koalisyonu” ile birlikte Yeni Nesil, İmtidad, Türkmenler ve bazı Bağımsız vekillerin de aralarında bulunduğu 202 vekil katılmıştı. Ancak Yeni Nesil Hareketi (Newey Nwe), şartları kabul edilmediği taktirde bugünkü oturuma katılmayacaklarını açıkladı.

Şii Fetih Koalisyonu lideri Hadi Amiri liderliğindeki Koordinasyon Çerçevesi’nin 83 milletvekili bulunuyor. Bununla birlikte 9 vekili bulunan Azim Koalisyonu, 18 vekile sahip Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve 4 sandalyesi bulunan Kürdistan İslami Birlik (Yekgirtu) da oturuma katılmayacaklarını duyurdu.

Bugünkü oturumdan önce Koordinasyon Çerçevesi bünyesindeki taraflar Hadi Amiri başklanlığında bir araya geldi. Şii partiler arasında şu ana kadar herhangi bir anlaşma sağlanamadı.

Şii Kanun Devleti Partisi milletvekili Muhammed Zeyadi, “KDP ve KYB’nin tek adayla Bağdat'a gelmesi konusunda mutabıkız. KYB'ye karşı KDP ile, KDP’ye karşı da KYB ile anlaşmıyoruz. Bizim bir projemiz var, tüm siyasi bileşenlerin sürece katılımını içeren bir uzlaşma projesidir. KYB de bunun bir parçasıdır” dedi. Irak’ta 2003’ten sonra taraflar arasındaki uzlaşmaya göre cumhurbaşkanı Kürtlerden seçiliyor.

Sadr Grubu, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Sünni Egemenlik Koalisyonu’ndan oluşan "Vatanı Kurtuluş İttifakı" cumhurbaşkanlığı için Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanı Reber Ahmet’i aday göstermişti. Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) de mevcut Cumhurbaşkanı Berhem Salih’i yeniden Cumhurbaşkanı Adayı göstermişti.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER