VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 24 July 2021 23:42:58

0 Yorum

Kez Okundu.

İETT’ye Neler Oluyor

İETT'ye Neler Oluyor

İETT  İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde ulaşım, hafif raylı nostaljik tramvaylar in bağlı olduğu  Belediye'ye bağlı Müdürlüktür.

Kuruluşu 1871'dir.Nostaljik Tramvay 1939 yılında muhtelif şirketleri millîleştiren 3645 sayılı yasa ile "İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Umum Müdürlüğü" adı altında bugünkü statüsüne kavuştu.

1945 yılında Yedikule ve Kurbağalıdere havagazı fabrikaları ile bu fabrikaların beslediği İstanbul ve Anadolu havagazı dağıtım sistemleri İETT’ye devredildi.

1961’de işletmeye alınan troleybüsler, 1984’e kadar İstanbullulara hizmet verdi.

1982 yılında çıkarılan bir yasa ile tüm elektrik hizmetleri, hak ve vecibeleriyle birlikte Türkiye Elektrik Kurumu (TEK)’na devredildi.

Daha sonra 1993 yılında havagazı üretim ve dağıtım faaliyetleri sona erdi. Bugün yalnızca kent içi toplu taşıma hizmeti sunan İETT, otobüs, tramvay ve tünel işletmeciliğinin yanında özel halk otobüsleri ve İstanbul Ulaşım A.Ş.’nin yönetim, işletme ve denetiminden sorumludur.

İETT ayrıca İstanbul'daki raylı sistemlerin (metro ve tramvay) bir bölümünün (Eminönü - Kabataş, Sultançiftliği - Edirnekapı, Edirnekapı - Topkapı, Otogar - Başakşehir) yapımını da üstlenmiştir.

Ulaşım önemli bir kurum ve köklü bir mazisi  150 yıla yakın olan olmazsa olmazlardandır.

Ulaşımın lüksü olmaz, emekçi ve öğrenci fakir fukara, emeklinin bindiği başka bir çaresinin olmadığı bir ulaşım yoludur.

Bu yoldaki araçlar’ın şoförleri, amirleri, yönetimi, duraklardan ya! dua alır "yada" beddua alır... Pandemi yasaklarıyla birlikte, mesafe ve sayı ayarı bir türlü becerilemedi, tıka basa vatandaşı otobüs tramvay ve metro, metrobüse bindirilerek hastalıkta artış gözlendi.

İETT'yi kullanan vatandaşlar dertli ve muzdarip, İstanbul büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan İETT de neler oluyor anlıyamadık. Bir aya yakındır İstanbulda ulaşımda şikayetler bayağı yükseldi.

Geçen akşam Beşiktaş Mescidi selam hattına binmek istedik ve saatlerce insan kuyruklarıyla karşı karşıya geldik. 36L olan çift katlı otobüsler artık tek katlı ve kısa daha az yolcu alan ve çift bilet basan bir otobüslerle ulaşım yapılıyor.

36L çift katlı ve çift bilet basıyordu. Şimdi ise tek katlı az yolcu alan otobüsler yine çift bilet basıyor. Madem öyle 49Z aynı Otobandan gider o otobüs niye Tek bilet basıyor.

 

Beşiktaş’tan yola çıkan otobüs daha barbaros bulvarindan yolcu almıyorken, Zincirlikuyu, levent, sanayi mahallesi Seyrantepe duraklarında saatlerce otobüs bekleyen vatandaşlar şoförlere ve İETT ye küfrederek tepki gösteriyorlar.

Hani Herşey güzel olacaktı!

Maalesef herşey güzel olmuyor, iyi gitmiyor maalesef daha karşılaşmalar tam başlamadan bu kadar beceriksizlik varken bide tam kadrolaşma ile bakalım neler yaşıyacaz...

Mahmut bey Mecidiyeköy Metro hikayesi

 Daha evvelki akp yönetimi döneminde  Projesi ve ihalesi yapılan ve bir türlü açılamayan metro hattı yeni dönemle birlikte açıldı.

Açıldı açılmasına daha sonra trafiği ve ulaşımı rahatlatan bir hat iken nazar mı değdi, ne olduysa güzeltepe durağından Mecidiyeköy kadar olan kısım 3 aydır kullanılamıyor. Kimi tünelde su kaçağı var kimi ne olduğunu söylemeden sessiz ve sessiz duruyor.

Güzeltepe den ring araçları ile tekrar otobüse binip mecidiyeköy'e ulaşılmaktadır. Vatandaş mağdur beyler işe saatinde gidemeyen saatlerce yolda kalan vatandasin duası değil bedduası var peşinizde...

Gazi mahallesi Alaevileri de ikiyüzlü Maalesef ! Gazi mahallesi hani devrimci hak isteyen solcu daha çok Alevilerin yeriydi ya...

Otobüs ve ulaşım noktasında hep itiraz eden imza toplayan bir kesim bu Aleviler....

Önceki akp yönetimi zamanında sadece Beşiktaş mescidi selam hattı karayolları Avrupa konutları hattı, mescidi selam Beşiktaş hattı ve Gazi mahallesi Beşiktaş hattı olmak üzere üç ayrı hatla ulaşım noktasında bı rahatlama var idi,

Şimdi tek hat ve yığınla insan kalabalık üst üste binerek seyehat ediyor. Bunları gören yaşayan o solcu! Aleviler sessiz çünkü CHP ve Aleviler kendi yönetimleri var...

Adalet ve duyarlılık hikaye maalesef... Akp olsaydı binlerce imza ve gürültüyle hak isterdiniz sizde fos çıktınız canlar...!

Tek tip renk Otobüsler dönemi İstanbul büyükşehir Belediyesi’nin başarıya dair henüz bir bulgusu maalesef yok.. Ancak RTE gibi mağdur edebiyatıyla gündem oluşturmaktan başka...Bir çok yerde kaynakları kısılan İmamoğlu yönetimindeki belediye şimdi başka ne yollarla alım, ihale v.s yapabilirsin yollarini bulmaya çalışıyor...

Tek tip otobüsler olacak ama tek tip otobüslerin boyanması ihalesi ile kendilerine iş ve başka bir yol bulmuşlar.. Kadir Topbaş döneminde alınan sarı doğalgazla çalışan otobüsler zaten ilk günlerde bile randımanlı çalışmamıştı. Rampada eşşekleşen ve hergün arıza veren otobüsler ayrı sıkıntı.

Ha akp, ha CHP arada bir fark yok biri çalışıp çalıyordu birileri güzel olacak diye geldi ve gelirken de tek değil Kürtlerin ve ittifakın birlesenleriyle gelerek mağdur edebiyatı yaparak çalmak için başka bahane ve yollarla yürüyen bir sistemi ilerletmek yerine geri götürüyor...

Olan vatandaşa oluyor ne yapsın birilerine yıllardır destek verdi onlarda şimdi ders vereyim derken çapsız ve ve beceriksiz bir yapıya vekalet verdi millet!

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER