VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 30 November -1 00:00:00

0 Yorum

Kez Okundu.

Öze Dönüş

ÖZE DÖNÜŞ

H24/ Makale / Mehmet Ali BİÇER 

Cevizi koruyan yeşil kabuk ve ikinci sert tabaka özünü korumak içindir. İnsanın özüne dönmesi yaratılış kimliğini kazanması ile olur. Tevbe ederek kendine gelmek, özüne dönmektir. Kararlı ve kesin bir dönüş yapmaktır. İnsanın yeniden doğuşudur. Tevbe; günahlardan vazgeçip iyi davranışlara yönelmek, Yüce Allah’a isyanı terk edip itaate başlamak, batıldan uzaklaşıp Hakk’a dönmek, Allah’ü Teala’ya tam tamına teslim olmaktır. Tevbe; kulun büyük-küçük kusurlarını Cenab’ı Hakk’a götürmesi, günahlarını itiraf etmesi, pişmanlığını açıklaması ve O’na sığınması, yanlıştan dönmesi, kötüyü terk etmesi, çirkinliklerine pişmanlık duymasıdır.

YENİDEN İMAN EDİNİZ

İslâm’ın Anayasası Kur’an’ı Kerim, Nisa Suresi: 136.Ayet’i Celile’de Müslümanlara çok önemli bir uyarı var. “Ey iman edenler! Allah’a, Peygamberine, Peygamberine indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaba iman edin. Kim Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve ahiret gününü inkâr ederse, derin bir sapıklığa düşmüş olur.” (Diyanet İşleri Başkanlığı yayınları, yeni Kur’an’ı Kerim meali)

TEVBE TEMİZLER

Beden nasıl su ile yıkanır temizlenir ise, gönül de gözyaşıyla yıkanır, tevbeyle temizlenir. Rab’bimizin rahmet ve mağfiret kapısı her zaman açıktır. İçinde bulunduğumuz üç ayların faziletinden yararlanmak akıl sahiplerinin işi olmalıdır. Yalvarma, yakarma ve tevbe, Allah (cc) ile kul arasında aracısız olarak cereyan eder. Tevbe, Cehennem azabının endişesi içerisinde değil, sevap kazanıp Cennete girme arzusuyla değil ama yalnızca Yaratıcının hoşnutluğunu kazanmak için yapılır ve sonuç olarak dünya, ahiret saadetine kavuşulur. KESİN DÖNÜŞ

Nasuh tevbesini, Hz. Mevlana (ks) şöyle anlatılıyor: “Nasuh diye bir adam vardı. Röntgencilik hastalığına tutulmuştu. Bunu gerçekleştirmek için de, en iyi yerin kadınlar hamamı olduğuna karar verdi. Yüzündeki kılları aldırdı, kadın elbisesi giydi ve tellak olarak kadınlar hamamına girdi. Hamamda tellaklık yaparken, o gün şehrin valisinin hanımı çok değerli yüzüğünü kaybetmişti. Her taraf arandı, tarandı ama bir türlü yüzük bulunamamıştı. Bu sefer hamamcı bütün kapıları kapattı, herkesin elbiselerini aradı yine yoktu yüzük. Dedi ki; hamamdaki herkesin peştemallerinin içine dahi bakılacak. Bütün hamamdakileri sıraya dizildi. Birinci, ikinci hanım arandı yok. O anda yedinci sıradaki Nasuh diyordu ki: "Ya Rabbi Yüzümü kara çıkarma. Bu gün benim ayıbımı ortaya dökmezsen, bir daha mı? Asla böyle bir suçu işlemem. Derken dördüncü sıradaki kadında yüzük bulundu. Nasuh’un ayıbı ortaya çıkmamış oldu. Ancak Nasuh da oradan çıktıktan sonra bir daha hiçbir harama yaklaşmadı.

TEVBE İBADETTİR

Hadis’i Şerif; “Ey insanlar! Allah’a tevbe edin ve O’ndan af dileyin. Çünkü ben günde yüz kere tevbe ederim. Ve Günahlardan tevbe eden, hiç günah işlememiş gibidir.”

Tevbenin şartları:

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

1)- Geçmiş günahlardan dolayı pişmanlık duymak.

2)- Hal’i hazırdaki günahları terk etmek.

3)- Bir daha günah işlememeye azmetmek.

4)- İnsanların haklarını korumak, onlara reva görülen haksızlığı önlemek.

5)- Geçmiş farzları kaza etmek.

6)- Haramdan kaçınmak, nefsle mücadeleye devam etmek.

7)- Yiyecek, içecek, giyecek vb. geçimini helal yoldan temin etmek.

8)- Hırs, haset, kibir gibi kalp hastalıklarından temizlemek.

ALLAH TEVVABDIR

Tevbeyi çok, çok kabul eden, “Tevvab” sıfatına sahip Cenab’ı Allah, kendisine şirk koşma ile kul hakkını yemeği af kapsamı dışında tutmaktadır. bunu da çok iyi özümsemek durumundayız ki, bu iki kavramı da ayrıca öğrenmek zorundayız. Tevbe etmenin yaşı ve zamanı yoktur. Günahların çeşitliliği ve çokluğu hiçbir zaman tevbe kapısını kapatmaz. Ölüm anındaki tevbe geçerli değildir. Çünkü; kişi bazı sırlara vakıf olmuştur. Tercihimizi İslam’dan yana karar verdiğimiz an, önümüze nefsimizin engelleri, şeytanın vesvesesi ve çevremizdeki beyinsizlerin çelmeleri çıkacaktır. Ama siz hiç aldırmadan istikamet yolunun giriş kapısı olan tevbeye yanaşarak en akıllı işi yapmak lazım. Tercih için; parmak izi, suyun bileşimi (H2O), Dünya’nın 23,5 derece eğik oluşu yetmez mi?

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER