VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 10 April 2021 22:34:18

0 Yorum

Kez Okundu.

Fransız Askerleri Türk Gemisini Bastı

Fransız askerlerinden Akdeniz’de Türk gemisine baskın Akdeniz’de, bir Türk gemisi Fransız askerleri tarafından basıldı.

H24/Avrupa

Konuylala ilgili Türkiye'den bir açıklama yapılmazken olayı 'Operasyon İrini' adlı birim açıkladı.

 Dünya Fransız askerlerinden Akdeniz’de Türk gemisine baskın 4 Nisan‘da Akdeniz'de bir Türk gemisi Fransız askerler tarafından basıldı. Gemide arama yapıldığı belirtildi.

AB: İRİNİ OPERASYONUYLA ARADIK

Daha önce Türk savaş gemilerinin, Akdeniz'deki Türk karasularına sokmadığı Fransa, Panama bayrağı taşıyan ama sahibi ve işletmecisi Türk olan MEDKON İzmir adlı gemiye çıkıp ‘Libya'ya silah veya ambargoyu delecek malzeme taşıyıp taşımadığına dair’ arama yaptı. ‘İrini’ adı verilen operasyon kapsamında arama yapılırken AB’den ‘Operationirini’ adıyla online bilgi verildi.

6 NİSAN'DA AÇIKLANDI

 6 Nisan günü yapılan açıklamada, “Fransız savaş gemisi PM L'Her, 4 Nisan'da Panama bandıralı MEDKON İzmir gemisine çıktı ve teftiş yaptı. Teftiş, mürettebatın tam işbirliği ile sona erdi ve herhangi bir şüpheli malzemenin keşfedilmesine yol açmadı. Aktivite sırasında önerilen tüm COVID-19 önlemleri gözlendi.

Bu, 24 Avrupa Birliği üye devletinin, BM Güvenlik Konseyi kararlarına uygun olarak Libya’da silah kaçakçılığını durdurmak için birlikte çalıştığı Eunavfor MED operasyonunun 11. kez gemilere çıkışıdır” denildi. Akdeniz'deki sivil gemileri aramalara ilgili ülkenin NATO üyesi olan Türkiye'nin izin vermesi ya da sessiz kalması gerekiyor.

Türkiye itiraz ederse, arama yapılamıyor. Fransız ordusu, geçen yıl da Libya'ya giden Çirkin adlı Türk kargo gemisine müdahale etmek istemiş ama Türk donanmasının müdahalesi sonrasında çekilmişti.

ALMANLAR ROSELINA-A'YI BASMIŞTI

 Geçen yıl Kasım ayında, İstanbul'dan demir alan Türk bandıralı ROSELINA-A isimli insani yardım malzemesi taşıyan gemi, Libya açıklarında Alman Hamburg Fırkateyni tarafından durdurulmuş ve zorla arama yapılmıştı. Aramaya itiraz eden mürettebata zor kullanılırken Ankara 5 saat sonra açıklama yapınca, arama durdurulmuş, gece gemide mahsur kalan Alman askerler ertesi gün tahliye edilebilmişti.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
https://www.facebook.com/rhvmimarlik/videos/557660301802778
Yazar Bilgisi

H24 Haber H24 Haber infokariha.net Tüm Yazıları

BENZER HABERLER