VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 03 January 2023 12:13:05

0 Yorum

Kez Okundu.

Danıştay İstanbul Sözleşmesini Resmen Reddetti

Danıştay İstanbul Sözleşmesi’nden çıkışı onadı

H24/ Aile

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ilişkin davaya noktayı koydu. Haberin Devamı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi kararını hukuka uygun buldu. Türkiye, kamuoyunda İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nden Cumhurbaşkanı kararı ile çıkmıştı.

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkışına ilişkin Cumhurbaşkanı kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay’da çok sayıda dava açıldı.

Danıştay 10. Dairesi’nin, 19 Temmuz 2022’de oy çokluğu ile aldığı kararda “Dava konusu Cumhurbaşkanı kararında yetki ve şekil unsurları yönünden hukuka aykırılık görülmemiştir” denildi.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

NİHAİ NİTELİK TAŞIYOR

Davacı bazı sivil toplum kuruluşlarının itirazı sonucu dosya nihai karar mercii olan Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na geldi. Kurul, görüşmelerin sonunda temyiz itirazlarını reddederek Danıştay 10. Dairesi’nin kararını onadı. Nihai nitelik taşıyan kararın gerekçesi önümüzdeki günlerde açıklanacak.

 

 

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER