VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 24 April 2021 03:03:36

0 Yorum

Kez Okundu.

Biden Ermeni soykırımını Tanıyacağız

Biden, 1915 olaylarına 'soykırım' olarak tanıyacağını iletti 

H24/Gündem/1915 Olayları

Biden'ın Erdoğan’a 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanıyacağını söylediğini iddia etti. Konuya ilişkin ABD Dışişleri’nden yapılan açılamada, “Ermeni soykırımı ile ilgili olarak, yarın için bir açıklama bekleyebilirsiniz” ifadelerine yer verildi. ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında ilk telefon görüşmesi gerçekleşti.

Bloomberg’in iddiasına göre görüşmede Biden, Erdoğan’a 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanıyacağını söyledi. Biden, olayları 'soykırım' olarak nitelediği takdirde, 40 yıl sonra 1915 olaylarını bir soykırım olarak açıkça tanıyan ilk ABD başkanı olacak.

BEYAZ SARAY'DAN 'MÜTTEFİK'SİZ AÇIKLAMA

 Beyaz Saray’dan Biden ve Erdoğan’ın telefon görüşmesiyle ilgili yapılan açıklamada, 1915 olaylarını 'soykırım' olarak kabul edeceğine ilişkin bir ifadeye yer verilmemişti. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada “Başkan Joe Biden bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüş ve işbirliği alanlarının arttırıldığı ve anlaşmazlıkların etkili bir şekilde yönetildiği yapıcı ikili ilişkilere duyduğu ilgisini iletmiştir. Erdoğan ile Biden, ikili ve bölgesel konuları ele almak üzere haziran ayındaki NATO Zirvesi'nde ikili görüşme yapma konusunda anlaştı” denildi.

ABD DIŞİŞLERİ: YARIN BİR AÇIKLAMA BEKLEYEBİLİRSİNİZ

 ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Jalina Porter, Washington'un yarın 1915 olaylarına ilişkin kararını açıklayacaklarını söyledi. Porter, düzenlediği basın toplantısında "Ermeni soykırımı ile ilgili olarak, yarın için bir açıklama bekleyebilirsiniz" ifadelerini kullandı.

Yetkili, konuya ilişkin daha fazla detay vermedi. ABD Başkanı Joe Biden, geçen yıl başkan adayı iken yaptığı 1915 olaylarıyla ilgili açıklamasında, olayları 'soykırım' olarak tanımlamış ve başkan seçilmesi halinde bu yöndeki bir Kongre tasarısına destek vereceğini ifade etmişti.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
https://www.facebook.com/rhvmimarlik/videos/557660301802778
Yazar Bilgisi

H24 Haber H24 Haber infokariha.net Tüm Yazıları

BENZER HABERLER