VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 12 April 2022 21:19:51

0 Yorum

Kez Okundu.

Ahlak Abidesi Hazreti Hatice

Hz. Hatice Kimdir? Hz. Hatice’nin Ahlaki Özellikleri Nelerdir? Hz. Hatice’nin Hayatı…

Peygamber'imizin biricik zevcesi, Hz. Hatice'nin vefat günlerindeyiz...

Hatice bint Hüveylid

Doğum tarihi: MS 556, Mekke, Suudi Arabistan

 Ölüm tarihi ve yeri: MS 22 Kasım 619, Mekke, Suudi Arabistan

 Defnedildiği yer: Jannat Al Muallaa Cemetery, Mekke, Suudi Arabistan

Eşi: Hazreti Muhammed (e. MS 595–MS 619)

Çocukları: Fatıma, Zeyneb bint Muhammed, Ümmü Gülsüm bint Muhammed, Rukiyye bint Muhammed,

Diğer Ebeveynleri: Khuwaylid ibn Asad, Fatıma bint Zaide

 Kardeşleri: Halah bint Khuwailid

Hazreti Muhammed'in eşi Hatice bint Hüveylid veya Hatice'tül Kübra, İslâm peygamberi Muhammed bin Abdullah'ın ilk eşidir.

Müslüman olmadan önceki lakabı Tâhire idi. Hazreti Hatice, Hazreti Muhammed ile evlendiğinde 40 yaşında idi. Babasının adı Hüveylid, annesinin adı Fatıma'dır. Hazreti Hatice'nin amcasının oğlu ise Varaka Bin Nevfel'dir.

O, ilk iman eden yüce kadındır.

O, alemlerin en üstün 4 kadınından biri,

O, cennet meyvesi Fatıma'nın annesi,

O, Ehlibeyt'in anneannesi,

O, kendisine Cebrail'in Selam gönderdiği hanımdır Hatice Annemiz 

 

 

Hz. Hatice Kimdir?

Hz. Hatice, Miladi takvime göre 556 yılında Mekke'de doğdu. Babası Huveylid Kureyş'te tüccarlık yapmaktaydı, annesinin adı ise Fatıma'ydı.

Soylu bir aileye sahip olan Hz. Hatice, İslamiyet ile tanışmadan önce de şeref ve haysiyet sahibi bir insandı. İslam'la şereflenmeden önce iki evlilik yaptı, fakat iki kocasını da kaybetti.

Hz. Hatice'nin Ahlaki Özellikleri Nelerdir?

Müminlerin annesi olarak da bilinen Hz. Hatice, her zaman iyi kalpli, sevecen ve nazik bir kişiliğe sahipti. Peygamber efendimiz (s.a.v.) ile yaptığı evlilikten sonra da aynı kişiliğini korudu ve Hz. Muhammed (s.a.v.)'e her işinde destek oldu.

Peygamber eşi olmanın büyüklüğünü anlayıp buna göre hareket eden Hz. Hatice; cömertliği, şefkati ve misafirperverliğiyle bilinirdi. En zor zamanında Hz. Muhammed (s.a.v.)'e destek olan Hatice (r.a.), sürekli olarak O'nu rahatlatmış, davranış ve sözleriyle teselli etmiştir.

Sevgisi ve saygısıyla büyüklüğünü göstermiş, hizmetiyle gönlünü fethetmiştir. O'nun neşeli bir dostu ve güvenilir arkadaşı olarak her anında yanında oldu. Kişiliği ve sevecenliğiyle kendinden sonraki inanan kadınlara mükemmel bir örnek teşkil etti.

Hz. Hatice'nin Hayatı

 Hz. Hatice kocasının vefatından sonra, kendisine gelen evlilik tekliflerini geri çevirdi. Güvenilir insanlarla ticaret yapan Hatice (r.a.), büyük bir kervana sahipti. Çevresindeki insanların ön ayak olmasıyla, güvenilirliği ve ahlakıyla bilinen Muhammed (s.a.v.) ile tanıştı ve ticaret anlaşması yaptı.

Meysere isimli kölesini Muhammed (s.a.v.)'in yanında Şam seferine yolladı ve kölesi geri döndüğünde peygamberimizin kişiliği hakkında Hatice (r.a.)'ye bilgi verdi. Peygamber efendimiz bir arkadaşının aracılığıyla Hatice (r.a.)'ye evlenme teklifi götürdü.

Meysere'den duyduklarının da etkisi, amcaları Hamza ve Ebubekir'in onayıyla Hatice (r.a.), Muhammed (s.a.v.) ile evlendi. Evlendiklerinde Hatice (r.a.) 40, peygamber efendimiz ise 25 yaşındaydı.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
https://www.facebook.com/rhvmimarlik/videos/557660301802778
Yazar Bilgisi

H24 Haber H24 Haber infokariha.net Tüm Yazıları

BENZER HABERLER