VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 28 January 2022 11:00:26

0 Yorum

Kez Okundu.

Ah Yemen

Gerçekten ümmet olarak tarifi mümkün olmayan çok karanlık bir dönemden geçiyoruz. Bu durum izahtan varestedir. İslâm coğrafyalarının birçok yerinde zulme ve katliamlara uğrayan çaresiz Müslümanların feryadı arşa yükselmektedir.

"Ah Yemen"

H24/ MAKALE/ Hazım KORAL

 Başlığımızı böyle koyduk çünkü: Suudi Arabistan'ın, (ABD ve Siyonist çetenin talimatıyla) yedeğine aldığı dokuz Arap ülkesi ile oluşturduğu koalisyon güçlerinin yapmış olduğu bu katliamlar karşısında vicdan sahibi bir insan nasıl ah çekmesin, nasıl yüreği dağlanmasın?

İnsanın insana kızgın bakmasını haram kılan bir dinin müntesipleriyiz öyle mi?

Bu nasıl bir acımasızlık, bu nasıl bir vicdansızlık?

Bunlarda hiç mi Allah korkusu yok, hiç mi merhamet yok?

Baştan sona bir ülkeyi enkaz yığınına çevirdiler. Savunmasız mazlum Yemen halkı açlık, sefalet ve hastalıklarla maruz kalmış durumda. Suudi Arabistan öncülüğündeki bu koalisyon güçleri acımasızca sivilleri bombalıyor, çoluk çocuk demeden katliam yapıyorlar. Enkaz altından çıkan parçalanmış çocuk cesetleri dünyayı harekete geçirmiyorsa, ümmet üç maymunu oynayıp susuyorsa, Birleşmiş Milletler'in gıkı çıkmıyorsa, Müslümanlar derin kış uykusundaysa daha biz ne diyelim?

Gerçekten ümmet olarak tarifi mümkün olmayan çok karanlık bir dönemden geçiyoruz. Bu durum izahtan varestedir. İslâm coğrafyalarının birçok yerinde zulme ve katliamlara uğrayan çaresiz Müslümanların feryadı arşa yükselmektedir. Ümmet bireyleri olarak bu duruma sadece seyirci kalıyoruz. Suudi Arabistan rejimi ABD ve Siyonist İsrail'in buyruğu üzerine yedeğine aldığı dokuz Arap ülkesi ile yedi seneden beri mazlum Yemen halkını bombalayıp katliamlara tabi tutuyor. Ve biz ümmet bireyleri olarak sadece seyrediyor ve içimizden Suudi Arabistan rejimini ve destekçilerini telin ediyoruz.

Böyle mi olmalıydı?

Ümmet bünyesinde çok küçük bir azınlık olan grupların yapmış olduğu nümayiş ve protesto gösterilerini hesaba katmazsak Müslümanların ezici çoğunluğu adeta kış uykusuna yatmış. Elbette bu iş bireysel tepkilerle olmuyor. Eminiz bütün Müslümanlar bu duruma üzülüp hayıflanmaktadır. İslâm Birliği ve İslâm savunma gücü olmayışından dolayıdır ki bu tür zulümlerin önü alınmıyor.

Büyük Şeytan ABD ve hempası Siyonist çete Müslümanların bu bölünmüş halini iyi bildiği için piyon olarak kullandıkları Suudi Arabistan'a ve diğer Arap ülkelerine mazlum Yemen halkını katlettiriyorlar. Bölgeden çaldıkları petrol ve diğer enerji kaynaklarını güvenli bir şekilde taşımak için Babü'l Mendeb boğazını kontrol altına almak adına yapılan bu katliamlara başta Birleşmiş Milletler olmak üzere bütün dünya seyirci kalmış vaziyette.

Suudi Arabistan ve koalisyon güçleri en son geçen hafta Yemen'in Saada kentine yönelik yaptığı bombardımanlarda yüze yakın sivil insanı katlettiler. Enkaz yığınına dönen binaların altından en çok çocuk cesetleri çıktı. Basına yansıyan ve sosyal medyada yayımlanan fotoğraflar insanın yüreğini dağlamaktadır. Kalbi/vicdanı olan her insan bu duruma kahrolur. Bu nasıl bir acımasızlık, bu nasıl bir gözü dönmüşlük? İnsanlık dışı bu vahşete dur diyen yok. Birleşmiş Milletler'in gıkı çıkmıyor. Yedi seneden beri belirli aralıklarla sivil yerleşim birimleri bombalanıyor. Bu yapılan katliamdan bütün Müslümanlar olarak sorumluyuz.

Ne yazık ki, bu katliamı protesto eden sadece İran ve Gazze halkı olmaktadır. Diğer Müslüman ülkeler büyük bir sessizlik içerisinde. İslâm İşbirliği Teşkilatı zaten Suudi Arabistan'ın dümen suyunda. Bütün bu saldırılar karşısında Ensarullah vatanını savunmaya devam devam ediyor. Yemen halkının her kesiminden, her etnik kökeninden ve farklı mezheplerden olan Ensarullah hareketi asimetrik bir savaş vermektedir. Buna rağmen yalın ayaklı bu mücahitler Suudi koalisyon askerlerine kök söktürüyor. İlginç olan Suudi koalisyonuna karşı verilen bu savunma savaşında kullandıkları slogan "El-mevtu Amerika, el-mevtu İsrail" olmaktadır. Yani "Amerika'ya ölüm olsun, İsrail'e ölüm olsun" demektirler. Onlar da çok iyi biliyor ki, Suudi rejimi ve diğer koalisyon güçleri ABD ve Siyonist İsrail'e piyonluk yapmaktadır. Elbette ki, bu katliama sessiz kalan her ülke dolaylı da olsa ABD ve Siyonist çetenin ekmeğine yağ sürmektedir.

Her insan nasıl kendi mizacına göre hareket ediyorsa rejimler de kendi şakilelerine göre tutum sergilemektedir. Müslüman halkları temsil eden rejimler kendi halklarının aidiyet değerlerine göre siyasi çizgileri ve bu minvâl üzere vizyonları olmalı değil mi?

Maatteessüf ki İran İslâm Cumhuriyeti'nin haricinde Ensarullah'ın bu haklı savaşına arka çıkan bir başka ülke yok. Demek oluyor ki, Müslüman ülkeler kendi aralarında bir savunma gücü oluştursa bunu ABD ve Siyonist çetenin dümen suyunda kullanacak. Nitekim bugün Arap ülkeleri bunu yapmaktadır. Oluşturdukları koalisyon gücü ile kısa süre önce Siyonis işgalci İsrail ile ortak deniz tatbikatı yaptılar. Bu nedenledir ki, oluşturdukları bu gücü mazlum Yemen halkı üzerinde kullanıyorlar. Yüce Rabbimiz buyuruyor ki: "Nice az topluluklar, Allah'ın izni ile nice çok topluluklara galip gelmiştir. Allah, sabredenlerle beraberdir." (Bakara:249)

Bizim Yüce Rabb’imiz'den dua ve niyazımız o ki, bu acımasız zalimler karşısında Ensarullah'a zafer versin ve mazlum Yemen halkının acıları bir an evvel son bulsun...

Not: 30 Ocak Pazar günü "Şafak 40 Platformu"nun organizasyonu ile Suudi Arabistan İstanbul Konsolosluğu önünde bir protesto eylemi yapılacaktır. Buluşma yeri 4. Levent Metrosu.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER