VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 12 November 2023 22:44:03

0 Yorum

Kez Okundu.

Doğası Hakkari Mutfağı

Kültürü Coğrafyası Ve Mutfağıyla Hakkari

H24/ Gastronomi /

Executive Chef Mazlum Sevinç'in Makalesi 

COĞRAFYASI ile HAKKARİ

Tekrardan merhabalar uzak bir şehirden merhabalar. Hakkari, Türkiye'nin doğu Anadolu ve Van Gölü'nün hemen doğusunda yer alan bir şehirdir. Bu bölge, insanı gönül zenginlikleriyle ünlüdür. Hakkari’nin tarihi ile de çok eski dönemlere dayanır ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Coğrafi konumu ve tarih boyunca farklı kültürlerin etkisi altında olması bölgenin kültürünü farklı ve zengin kılmaktadır.

Hakkari, dağlık bir bölgede yer aldığından doğal güzellikler açısından oldukça zengindir. Yüksek dağlar ve vadiler, bölgenin hâlâ büyük ölçüde el değmemiş olduğu anlamına gelir. Dağlar, yürüyüşçüler ve doğa severler için ideal rotalara sahiptir. Aynı zamanda dağcılık, kaya tırmanışı ve kış sporları gibi aktiviteler için de mükemmel bir mekandır.

Hakkari'nin tarihi, farklı medeniyetlerin izlerini taşır. Urartular, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Selçuklular gibi birçok medeniyet bölgede hüküm sürmüştür. Bu medeniyetlerden kalan kalıntılar, tarihe ilgi duyanlar için büyük bir ilgi odağıdır. Hakkari Kalesi, Hakkari'deki tarihi yapılar arasında en popüler olanıdır. Kale, tarihi savunma amaçlı olarak kullanılmış ve günümüze kadar gelmiştir.

Hakkari'nin bölgesel 90, farklı etnik grupların bir arada yaşadığı bir yerdir. Kürt, Arap, Türkmen ve Yezidi topluluklar, Hakkari'nin kültürel çeşitliliğini oluşturan gruplardan sadece bazılarıdır. Geleneksel kıyafetler, müzik, yöresel oyunları ve el sanatları gibi unsurlar, bu farklı kültürlerin birleşimini yansıtmaktadır. Geleneksel düğünler ve festivaller, Hakkari'nin kültürel yaşamının renklendirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Dolayısıyla Hakkari doğal bir yaşam Şehri olduğu, ve en güzel yanı ise kendi kültürünün yıllardır aynı hiç değişmeden sürdükleri kültüre sahiptir.

HAKKARİ MUTFAĞINDA NELER VAR:

Hakkari'nin mutfağı, yöresel lezzetlerle dolu bir mutfaktır. Genellikle et, sebze, tahıl ürünleri ve süt ürünleri gibi doğal ve organik malzemeler kullanılarak hazırlanır. Bölgenin coğrafi yapısı da yemek kültürünü etkilemiştir. İşte Hakkari mutfağında sıkça kullanılan bazı besinler ve yemekleri:

1. Çorti: Hakkari'nin meşhur yemeği olan çorti, kıyılmış etle yapılan bir tür köfte çeşididir. Genellikle kuzu, keçi veya sığır eti kullanılarak hazırlanır.

2. Haşıl: Hakkari mutfağında sıkça kullanılan bir yemek olan haşıl, et ve tahıl ürünleriyle hazırlanır. Buğday, nohut, fasulye, pirinç ve yerel otlar gibi malzemelerle birleştirilir.

3. Kıfta kebabı: Hakkari mutfağında sıkça tüketilen kıfta kebabı, kıyılmış et, soğan, baharatlar ve ekmek kırıntısı ile yapılan bir kebap türüdür.

4. Tahinli pide: Hakkari mutfağında sıkça tüketilen bir başka yemek türüdür. Hamurun üzerine tahin, ceviz ve baharatlar gibi malzemeler konularak fırınlanır.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

5. Dolma: Hakkari mutfağında dolma çeşitleri oldukça yaygındır. Patlıcan, biber, lahana gibi sebzeler et ve pirinç ile doldurularak hazırlanır.

6. Pışi: Hakkari mutfağında yaygın bir tatlı olarak bilinen pışi, un, süt, şeker ve pekmez gibi malzemelerle hazırlanır.

7. Ayran aşı: Hakkari mutfağında yaygın bir çorba türüdür. Yayık ayran ile hazırlanan bu çorba, kıyma, soğan, baharat ve tereyağı gibi malzemelerle lezzetlendirilir.

8. Hakkari peyniri: Hakkari mutfağında meşhur olan bir peynir çeşididir. Süt, tuz ve peynir mayası kullanılarak hazırlanır.

9. Pirpine otu: Pirpine haşlanır ve suyunun süzülmesi için süzgeçten geçirilir. Yağda kavrulan un pirpirenin üzerine dökülür ve karıştırılır. İsteğe bağlı olarak üzerine yumurta da kırılabilir.

10. Gulul Çorbası: Yeşil mercimek, kesme hamur, buğday ve çeşitli yöresel otların harmanlanmasıyla hazırlanan bu çorba oldukça ferahlatıcı olmasından dolayı çokça tercih edilir.

11. Parmak kebap: Yüksekova ilçesinin meşhur bir yemeği olan Parmak Kebabı, parmak şeklinde kesilmiş patlıcan, kuşbaşı et, domates, çeşitli baharatlar ve başka malzemelerin de bir araya gelmesiyle hazırlanan oldukça lezzetli bir yemektir.

12. Doğaba:Hakkari’nin güzel yöresel lezzetlerinden biri olan Doğaba yemeği; kol veya kaburga eti, aşurelik buğday, süzme yoğurt, un gibi çeşitli malzemelerin bir araya gelmesiyle hazırlanmaktadır

13. Keledoş:Keledoş doğuda birçok yörede yaygın olarak yapılmakta olan yöresel yemekler arasında yeri almıştır. Hakkâri yöresinde yapılmakta olan keledoş da tandır ekmeği, ceviz, yoğurt, sarımsak, salça yağ gibi malzemelerin bir araya gelerek ortaya çıkartıldığı doyurucu bir yöresel lezzettir.

Hakkari'nin mutfağı, yöresel lezzetlerin zenginliğiyle doludur. Doğal ve organik malzemelerin kullanımıyla birleşerek, enfes tatlar sunar. Her bir şehrin kendine özgü yöresel bir zenginliği mutlaka var araştırmalarım hep bu güzel şehirlerin tarihi ve yöresel yemeklerin bilinmesi üzerine bu yüzden saklı kalma yerine gün yüzüne çıkarmaktır. Hakkari ilinin de kendine özgü mutfağını keşfetmeye ne dersiniz, gezip görmek araştırmak kadar güzel ve doğal ne olabilirki. Her şey gönlünüzce olsun.

Esen kalın.. 

 

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER