VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 17 September 2023 00:17:16

0 Yorum

Kez Okundu.

Terahol

Terahol

H24 / Makale/ Talip AKSOY 

Terehol teneke gibi ses çıkarır fakat etkisi olmaz. Rahmetli Burhan Çaçan ın dediği gibi “Kim bunlar kim bunlar”

Sözlerime başlarken bu makaleyi yazma gereğini sahadaki Sanatçılar ve kıymetli vatandaşlarımızın da dertlerini dinledikten sonra kaleme aldık. Bu tayfa  On parmaktan  Biri ve ikisidir bizi temsil etmiyorlar.

Terahol bir memleket deyimidir, Türkçe Karşılığı olmayan avare boş beleş anlamın da kullanılır. Diyarbakır ve çevresinde ise avıl olarak lanse edilir.

İşte ayakların baş başların ayak olduğu bir düzlemde, insanlara yön vermek isteyenler bu tarz eviller oluyor. Cahil olan insanlar, topluma yön vermeye çalışıyorlar kendilerini aslında pazarlama gayretinde olurlar. Toplumda yalaka müptezel durumda her dönemin adamı olmaya çalışan çapsız curuflarlardır.

Kimi  yerde gazetecidir, Kimi sanatçıdır, Kimi stk başkanıdır, Kimi mütahittir, kimi şudur budur işte siz anladınız.

Yeterli siyasi donanımı, birikimi, ehelliyeti olmayan bu cenap maalesef değişen demografik yapıyla birlikte birilerinin eliyle köşe başlarını tutmaktadır.

Sanatçı toplumla bir olur, onların acısını sevincini müzikal ve yazma eserle ölümsüzleştirir. Ticari amaçlı ''dinka tereholller'' ancak sarhoş masasında eğlendirdikleri insanlara hizmet ederler. Toplumla bir kabulleri olmaz.

Bu tarz, Gazeteciler ya güçten yana, yada  ezik basiretsiz ve yalaka olurlar. Gerçek gazeteci de asla satılık pısırik değildir objektif'tirler.

Teraholler Gittikleri mevkilere göre mavi boncuk dağıtmayı severler, heybeleri boş, sesleri karga gibi, vaatleri projeleri olmayan zatlardırlar.

Bedevacı, bir peçeteye, bir dilim ekmeğe, bir çorbaya tenazül ederler bu teraholler, Sıkı pazarlıkçı, Medine dilencisi gibidirler, sanatçı beyfendi değil kendilerini küçük menfaatler karşısında ezdiren zavallılardır.

Gazeteci müsveddeleri ise, Genel yayın yönetmeni ve patronlar ne derse ona göre kalemle yazarlar yahut haber yaparlar... Abonesi olan şirket kişi yahut kurumların aleyhinde asla yazma özgürlükleri olamaz. Özgürlük onlar için ihtiyaç olunan bir haslet değil, dalkavukluk onlara lazım gelir.

Belediyeler, yahut STK tüzel kişilerin verdiği reklam ve abonelikten dolayı aleyhte asla yazı haber yapamazlar. Vatandaşın şikayetini göremezler duyamazlar. Dilsiz şeytan olurlar.

Kimisi de kahraman olmaya çalışırlar, belediye başkanlarına menfaatleri gereği çakarlar, belge deşifre diyerek konuşurlar, öte yandan aynı partinin vekillerine asla konu almazlar çünkü oradan reklam ve para akıyor da ondan.

Müzik dedik yerli mahalli sanatçılar dedik, zamanında bir albüm çıkarmış bazı tereholler var işte kendilerini İbrahim Tatlıses gibi gören kendisinden başka meslektaşlarını görmeyen, ticaret, fitnecilik yapmak adetinden vazgeçmeyen tereholler var.

Toplumda bir karşılığı olmayan hatta düğünlerde bile iş görmeyen evdaller işte bu türler. Kişiliği oturmamış, cahil, yalama tarzda 'sanatçı' bunlar...

Sahne arkasında magazinsel ahlaksızlıklarını zaten söylemeye gerek yok... STK olarak illerin adını kullanarak bir yere gelmeye çalışan conegalar olduğu gibi, memleket adına sanat doğu güneydoğu herbolog geçinen protokollerde poz vermeyi meziyet sanan zavallılar var!

Rahmetli Burhan Çaçan kim bunlar demişti. Söz verirler sözlerinde durmazlar, Sesi karga gibi olan insanları eser okuduğu zaman iğreti eden bir gırtlak ve karakterist olarak eksik, beyinde arızalı tipler var! Bilinç altında bu Sehiler kendilerini İbrahim Tatlıses gibi görürler, gittikleri yerlerde edep adap yol yordam bilmezler.

 

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

Partilerin arka bahçesi ve kemikçisi konumunda iken yardımcıları ve yönetimdeki çantacılarda bir umutla poz verme yarışındalar. Sanatçı sanat eseri okur, ağır olur seviyeli ve saygılı olur, söz söyler söz dinler. Ben! ben olunca sen tek olursun ve tek kişilik sahnen olurdernek yerine deynekçi olursunuz.

Hemşehri adına kurulan dernekler dayanışma beraberlik kültürün tanıtılmasını konu alıyorken  bizde kalitesiz niteliksiz başkanlar! Diz boyu istemediğimiz kadar var.

Dernek Başkanlarının Amacı Ne?

Saha ve Siyasetteki deneyimlerimizle anladığımız ve gördüğümüz kadarıyla Sivil Toplum Örgütleri Sivillerin Resmi olarak kamulaşması görevini görmektir. Vatandaşın ihtiyacı olan eğitim dayanışma kültür sanat  hedeflerinde faaliyetler yapmaktır.

Son 20 yıldır kurulan derneklerin amacı arka bahçe, siyasetin Angaryası hamalı olarak canlı ve diri görev aşkıyla yalakalık yapmaktır.

Stk Başkanı olan zatı muhteremlerin Maşuku tepedeki kaymakam bey, Vali bey, Vekil hazretleridir. Bu zevatlarla yapılan protokollerde poz verilmeli, onlarla görüşülmeli ki kumanya dan faydalanılmalı, amacın dışında başkan kendi menfaatine işlerin peşinde işler yapar. ömür buyu bu koltuklarda kalmayı düşünürler, toplumda karşılıklarına baktığınızda yönetimi kağıt üzerindedir.

Realiteleri hayalidir, Resmiyette kağıt üzerinde varlığı vardır kabulu arazide yoktur. terahol başkanlar ise show ve maharetleriyle ancak pinokyuculuk yaparlar. Terahollerin bazı çantacı üyeleri var, kimiside peçetecidir, kimiside ''  bı kevirdir''

Toplumun Terahol ve Gereksiz çapsızlardan derhal kurtulması elzemdir, zaruridir.

Yapılacak organizasyonlar da hemşehrilerini görmeyen, başka vilayetin sanatçısını getiren ve gönül kıran stk başkanları müptezeller kendilerini ne zannediyorlar acaba!

Daha evvel Bitlis Tatvan  ve Ahlat bazı Akpli Belediyelerin yaptığı  organizasyonlar eleştirimiz aynı şekilde bu  Ayarsız dernek başkanlarınadır. Ege'de Akdeniz'de Marmara'da  bulunan kendilerini STK başkanlığı yapmakta olan  Her memlektten kaçan, göçen çapsızların kurduğu derneklerden derhal istifa edin de memleket sizden kurtulsun.

Bitlisin Adını, Başka bir memleketin ismini değil kendi isminiz üzerinde istediğiniz eğlenceyi yapın, sizleri görenler Bitlisi ve doğuyu çok kötü bir şekilde hatırlatıyor.

Bitlis Doğu Güneydoğu illeririnin kadimliği o Tarihsel misyonunu gastronomisini Edebi şahsiyetleri Müzikleri Folklorleriyle gündemde ağır ve vakur bir şekilde bir duruşla yapılmalıdır.

Rüküş ve Avarelikten, Terahollerle mücadeleden vazgeçmiyeceğiz...

Ya düzeleceksiniz yada gideceksiniz haberiniz ola....

Son Olarak görevini hakkıyla yapan sanatçı STK başkanları ve yöneticilere selam ve saygılarımla  diyoruz ki sizleri tenzih ederek  sözlerimi  söylemiş olayım.

Dost ve karekterli güzel başkanlar, Sanatçılar, Gazeteciler İş insanlarımız var, Organizatörler menajerler var...unut var istikbal bizimdir elbette.

Vesselam!

 

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER