VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 17 September 2023 00:21:08

0 Yorum

Kez Okundu.

Tarih Kokan Şehir Diyarbakır AMED

TARİH KOKAN ŞEHİR DİYARBAKIR (AMED)

H24/ Gastronomi / Cheff Mazlum Sevinç 

Herkese merhabalar gerçekten çok beğendiğim ve favorim olan, Diyarbakır'ın tarihi ile mutfağı ile her zamn ilgi odağım olmuştur. Diyarbakır, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ön plana çıkan bir şehirdir. Bu şehirimiz türkiyede ismini öne çıkarmayı başaran mutfağı ve tarihi ile sürekli ön planda yerini almıştır.

Diyarbakır'ın tarihleri nelerdir ve güzel mutfağından doğal baharatlar kokan şehirimizin mutfağında neler var diye araştırma yaptım, güzellikleriyle doğasıyla yemekleri ile hep adından bahsetmiştir, Diyarbakır'ın tarih kokan atmosferini deneyimlemenizi sağlayacak önemli noktalardır. Şehri gezerken bu mekanlara uğrayarak, tarihi Diyarbakır'ın büyüleyici atmosferini soluyabilirsiniz.

Diyarbakır Surları:

Diyarbakır'ın simgesi olan surlar, tarihi ve mimari açıdan büyük önem taşır. Kalın surlar, tarihi geçmişini hissettiren bir atmosferi beraberinde getirir.

Diyarbakır Kalesi:

Tarihi Diyarbakır Kalesi, şehir merkezinde yer alır ve uzun bir tarihe sahiptir. Kale içerisindeki İç Kale ve Ulu Camii gibi yapılar, tarih kokan atmosfere sahiptir.

Hasan Paşa Hanı:

Tarihi vakıf eseri olan Hasan Paşa Hanı, Diyarbakır'ın en büyük hanlarından biridir. Han, Osmanlı dönemi mimarisini yansıtan detayları ve tarihi dokusuyla ziyaretçilerine nostaljik bir deneyim sunar.

Hevsel Bahçeleri:

Diyarbakır'ın tarihi Hevsel Bahçeleri, UNESCO Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir. Bu bahçeler, şehrin tarihini ve tarım kültürünü yansıtan bir doğaya sahiptir.

Kurşunlu Camii: Diyarbakır'ın en eski camilerinden olan Kurşunlu Camii, tarihi bir dokuya sahiptir. Kurşunlu Camii'nin taş işlemeleri ve detayları tarihimiz boyunca güzelliğini korumaya devam etmiştir.

Diyarbakır Tarih ve Arkeoloji Müzesi:

Şehirde bulunan bu müze, tarihi eserlerin sergilendiği bir mekandır. Müzeyi ziyaret ederek, Diyarbakır'ın tarihini daha yakından tanıyabilirsiniz.

Dört ayaklı minare:

dört ayak normalde dört İslam mezhebini simgeler. Yekpare taş sütun üzerinde dört köşeli olarak inşa edilen bu minare Akkoyunlular’ın en önemli anıtı olarak bilinir. Daha bir çok sayamadığım tarihi barındıran (Amed) Diyarbakır'ın güzellikleri mevcuttur.

DİYARBAKIR MUTFAĞI :

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

Diyarbakır mutfağıyla ünlü bir şehirdir. Tarihi yemeklerinde kullanılan kokular da oldukça çeşitlidir. İşte Diyarbakır'ın tarihi yemeklerinde sıkça kullanılan bazı kokular bölge halkının doğal olarak kullandıkları el yapımı kokulardan bir kaçı tanıyalım.

1.Çeşni Kokusu:

Tarihi Diyarbakır yemeklerinin vazgeçilmez bir kokusu olan çeşni, genellikle et yemeklerine ve pilavlara eklenir. Baharatlarla zenginleştirilmiş olan çeşni, yemeklere lezzet ve aroma katar.

2. Kebap Kokusu:

Diyarbakır'da halis kebap kokusunu duymadan geçmek neredeyse imkansızdır. Kebaplar, genellikle mangal üzerinde pişirilir ve etin enfes kokusu şehrin sokaklarını sarar.

3. Güveç Kokusu:

Diyarbakır mutfağında sıklıkla kullanılan güveçler, farklı sebzeler ve et ile hazırlanır. Güveç kokusu, taze sebzelerin pişmesiyle ortaya çıkar ve ağız sulandıran bir lezzet sunar.

4. Zerdeçal Kokusu:

Zerdeçal, Diyarbakır yemeklerinde sıkça kullanılan bir baharattır. Hem renk verici özelliğiyle hem de hafif acımsı aromasıyla yemekleri farklılaştırır.

5. Sumak Kokusu:

Sumak, Diyarbakır'da sıklıkla kullanılan bir baharattır. Özellikle salata ve kebaplarda kullanılan sumak, hafif ekşi bir kokuya sahiptir ve yemeklere karakteristik bir tat katar.

6. Nane Kokusu:

Nane, Diyarbakır mutfağında sıkça kullanılan bir bitkidir. Hem taze nane hem de kuru nane, yemeklere ferahlatıcı bir aroma vererek lezzetini artırır. Bir çok güzel yemeğe sahip olan Diyarbakır mutfağının vazgeçilmez yemeklerinden olan kaburga dolması bir çoğumuz bilir bu lezzetli yemeği kesinlikle denemenizi öneririm.

Meşhur Diyarbakır çiğerinide unutmayalım her köşe başında yüksel o güzel çiğerişişin kuyruk yağının birleşimi ile mis gibi koku saçar sokaklarda. Diyarbakır mutfağında birde tatlılar var.. Bunlardan biri olan meşhur tatlılardan Diyarbakır burma kadayıfının çıtır ve tazeliği ağızda çok güzel bir tat yaratır. Yazmakla bitmez Diyarbakır mutfağını gerçekten bu güzel şehrimizin lezzetini ve tarihini mutlaka ziyaret etmenizi isterim pişman olmayacaksınız. Her şey gönlünüzce olsun

Esen kalın.

Gastronomi yazarı Chef mazlum sevinç.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER