VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 25 September 2023 16:28:18

0 Yorum

Kez Okundu.

Peygamberi Sevme Şifreleri

PEYGÂMBER’İ (S.A.V.) SEVME ŞİFRELERİ

H24/ Makale / Mehmet Ali BİÇER 

Seni seviyorum demenin bir bedeli vardır. Sevgi sözcükleri gırtlaktan aşağıya inerek kâlbe yerleşmelidir. Sevdiğini memnun etmek, hizmet sunmak, efor harcamak, fedakârlık yapmak, ter dökmek, gerektiğinde gözyaşı sunabilmek sevmenin bedelidir. Ailemizi, dostlarımızı, hısım ve akrabalarımızı ve örnek modelimiz Hazreti Muhammed (S.A.V.)’i severiz. Bu sevgi, şekerin suda eridiği gibi bir sevgidir. Ancak; Aralarına sınır koyar ve sıralama yaparız.

ŞİFREYİ EZBERLEYENLER

Dünya ve Ahiret mutluluğumuzun reçetesini bizlere ikram eden, Rabb’imizin kelâmında, Alemlere rahmet olarak gönderilmiş ve bizim de aynileşmek istediğimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) sevgisinin kriterini O’nun ağzından, sonra sahabelerin hayatından ve İstikamet üzere bulunan, hakikat önderlerinin yaşantılarından nakış, nakış beynimize, kâlbimize ve davranışlarımıza işlemek gerekir. Yaşantımızın her anında şifreyi hatırlayıp kendimize çekidüzen vermeliyiz.

SÖZDE DEĞİL, ÖZDE SEVGİ

Hazreti Muhammed’i (S.A.V.) bütün yönleriyle hayatını, vahiy sistemini anlamak ve özümsemek elzemdir. Hadis’i Şerif’lerin hikmetleri araştırılmalı, bilimsel ispatları öğrenilmelidir. Bal, bal demekle ağız tatlanmaz, sözün davranışa dönüşerek bizim aynileşmeyi yakalamamız gerekir. Ancak; Nefs, şeytan, münafık, zalim, kâfir gibi düşmanlar bu sevgiye izin vermezler. Ebu Leheb ve Ebu Cehil’in torunları ise ayağımıza hep çelme takarlar. Siyasette, diplomaside, savaşta, ekonomide, adalette ve sosyal hayatta örnek rol modelimiz Hazreti Muhammed (S.A.V.) olmalıdır.

KUR’AN’I KERİM ŞİFRELERİ

1)– Peygâmber size neyi verdiyse alın, size neyi yasakladıysa ondan kaçının. (Haşr:7)

2)– Biz seni bütün insanlara ancak müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik. (Sebe:28)

3)– Allah’ın Resulü’nde güzel bir örnek vardır. (Ahzab:21)

4)– Biz seni sadece Alemlere rahmet olarak gönderdik. (Enbiya:107)

5)– Kim Resule itaat ederse, Allah’a itaat etmiş olur. (Nisa:80)

6)– O kendiliğinden konuşmaz, konuşması vahy iledir. (Necm:3,4)

7)– De ki, Allah’ı seviyorsanız bana uyunuz ki, Allah da sizi sevsin. (Ali İmran:31)

8)– Sen, en yüce bir ahlak üzeresin. (Kalem:4)

HADİS’İ ŞERİF ŞİFRELERİ

1)– Sizden Biriniz; Ben kendisine babasından, çocuklarından ve bütün insanlardan daha sevimli olmadıkça iman etmiş olamaz.

2)– Beni görüp, iman edene müjdeler olsun. Beni görmeden, iman edene yedi kere müjdeler olsun.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

3)– Kim benim hayat tarzımdan yüz çevirirse, benden değildir.

4)– Beni Rabb’im terbiye etti, ne güzel terbiye etti.

5)– Kıyamet Günü’nde bana en yakın olanlar, bana en çok salavat getirenlerdir.

6)– Bir gün gelecek, benim bir sünnetimi yerine getirene yüz şehit sevabı verilecektir.

7)– Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim.

8)– Kişi sevdiği ile beraberdir.

SAHABELERİN ŞİFRELERİ

1)– Hicrette Hz. Ali (R.A.) hiç tereddüt etmeden Efendimizin (S.A.V.) yatağında yatmıştır. Hz. Ebubekir (R.A.) Sevr Mağarasında Efendimizi (S.A.V.) yılan sokmasın diye deliği ayağı ile kapatmıştır.

2)– Hz. Ebu Eyyüb El Ensari (R.A.) yedi aya yakın evinde misafir ettiği Peygamberini (S.A.V.) sesten rahatsız olmasın diye geceleri uyumamıştır.

3)– Hz. Bilal’i Habeşi (R.A.), Efendimizin (S.A.V.)’in vefatı sonrası Medine’yi terk edip hiç ezan okumadı. Rüyasında Efendimizi (S.A.V.) görmesi ve kırgın davranışı sonucu Medine’ye geri döndü ezanı okurken “Muhammed” ismine gelince bayıldı.

4)– Sahabeler; Peygamberimiz (S.A.V.) ile konuşurken söze “Anam, babam, canım sana feda olsun Ya Resulullah” diye başlarlardı.

EVLİYA ŞİFRELERİ

1)– “Hadis’i Şerif Uzmanı İmam Nevevi, Peygamberimizin (S.A.V.) hadislerinde karpuz yediğine hiç rast gelmedim diyerek, hayatında hiç karpuz yememiştir.

2)– Ahmet Yesevi 63 yaşında, Peygamber’imizden fazla yaşayamam diyerek vefat edinceye kadar yaptırdığı mezara benzer, yerin altındaki bir sığınakta yaşamıştır.

3)– Arifler Sultanı Beyazid’i Bistami’ye “Ermişlik mertebesine neyle erdin.” sorusuna, “Hz. Peygamberi örnek alarak, her konuda O’na tabi olarak.” demiştir.

OSMANLI’NIN ŞİFRELERİ

1)– Fatih Sultan Mehmet Han; Rumeli Hisarına kuşbakışı, Muhammed (S.A.V.) adını yazdırdı. 2)– Yavuz Sultan Selim Han; Mısır’da İlk Cuma Namazı hutbesinde Sultan’ül Haremeyn diyen hatibe, “Bana Hadim’ül Haremeyn deyin” söylemiştir. 3)– İkinci Abdulhamid Han; Hicaz ve Bağdat Demiryolu yapımında Medine’ye 20 km. kala gürültü Peygamberimizin (S.A.V.) ruhunu rahatsız etmesin diye rayları keçeyle döşetti.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER