VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 05 November 2022 01:29:00

0 Yorum

Kez Okundu.

Medine vesikası Perspektifinde

Medine sözlesmesi Perspektifinde

H24/ Makale/Yakup ASLAN 

Ali Bulaç Abi'nin Medine Vesikası perspektifinde, toplumsal sorunların çözümü için yeni bir sözleşme yapılmasının gerektiği çevresinde yaptığı konuşmadan kısa bir özet: Toplum bir sözleşme temelinde oluşur.

Sözleşme toplumu oluşturan sosyolojiler arasında olur. Bir toplumda ne kadar topluluk varsa.. Bir sosyoloji diğerini tanımlayamaz. Kimlikler, kişilerin getoları, hapishaneleri değilir.

Değiştirebilirler. Cemaat, din, grup değiştirilebilir. Dine giriş serbest olduğu gibi, dinden çıkış da serbesttir. Ne Kuran'da ve ne de Resulullah'ın tatbikatından öyle bir engelleme veya ceza yoktur.

Tek bir topluluk kendi çıkar ve anlayışına göre kamuyu belirleyemez. Kemalist, Sünni, Alevi olur... Sözleşme aralarında ihtiram olanlarca yapılır.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

Sözleşmenin ilk aşaması muarefe/tanışma, ikinci aşaması müzakere ve üçüncü aşaması muahede/antlaşmadır. Toplumsal hayat üç alandan oluşur. Özel mahrem alan, sivil medeni alan ve kamusal alan. Temel haklar ihlal edilmedikçe özel ve sivil alana müdahale edilemez. Sosyal blokları oluşturan kesimlerin ibadethaneleri, mezarlıkları özerktir.

Toplulukların kendilerine özgü, eğitim, yargı vesaire kurumları olabilir. Birliğin tamamını içine alacak resmi, dil, resmi ideoloji, resmi mezhep olmaz. Devlet sınıflar arasında kayırma ve suiistimal olmadıkça ekonomiye müdahale etmez.

Her türlü sömürüye karşı mücadele eder. Birlik içinde yer alan dini, mezhebi, sınıfsal veya etnik gruplar bir siyasi birliğin ortaklarıdırlar. Her grup hacmince iktisadi kaynaklarda ve yasamadan pay alır.

Medeni, tabii ve iktisadi kaynak ve hizmetlerin bölüşümünde, bürokraside hizmet vermede her sosyoloji kendi hacmince pay alır. Sosyal blokların ibadethaneleri, mezarlıkları ve kendilerine özgün sivil kuruluşları hariç bütün kamusal mekanlar ortaktır. Medine sözleşmesi eritici bir kazan değildir.

Etnik, kavmi ve dini ortaklardan oluşur. Sözleşmede her birinin ismi zikredilmiştir. İcap ve kabul esasına göre şekillenmektedir. Bu çerçevede yeni bir sözleşmeye ihtiyaç var...

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER