VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 17 September 2023 13:10:51

0 Yorum

Kez Okundu.

Kürt Sanatçı Beytocan Yaşama Veda Etti

Kürt Sanatçı Beytocan Yaşama Veda Etti 

H24 / Sanat / Yaşam 

14 Eylül 2023 15:57 Kürt müzisyen Beytocan’ın cenazesi defnedildi

Kürt sanatçı Beytocan’ın cenazesi sevenleri tarafından Stockholm’da defnedildi.

İsveç’in başkenti Stockholm’de 12 Eylül’de hayatını kaybeden Kürt sanatçı Beytocan, bugün Strandkyrkogården Mezarlığı’nda defnedildi.

Beytocan’ın ailesi, sanatçı ve yazarların yanı sıra çok sayıda kişi cenaze merasimine katıldı. Beytocan ve özgürlük mücadelesinde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Törende Beytocan’ın fotoğrafları taşınırken, çiçek ve Amedspor bayrağı mezarlığa bırakıldı. Sanatçılar Armanc, Xemgîn Bîrhat, Necmedîn Xulamî ve Hesen Şerîf, töreden kısa bir konuşma yaptı. Sanatçılar, Kürt halkına ve Beytocan’ın sevenlerine başsağlığı diledi.

Konuşmalarda, Beytocan’ın çalışmalarının önemine dikkat çekilerek, Kürt müziğindeki yerine vurgu yapıldı. Törenin sonunda sanatçılar, Beytocan’ın “Rinda Min” şarkısını seslendirdi.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

BEYTOCAN KİMDİR?

68 yaşındaki sanatçı Beytocan, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde dünyaya geldi. Beytocan, 12 Eylül 1980 askeri darbesi sırasında tutuklandı ve 15 yıl hapse mahkum edildi. 6,5 yıl cezaevinde kaldı ve 1987 yılında tahliye edildi.

Beytocan, 1990 yılında ilk müzik kasetini çıkarırken, bir yıl sonra 1991’de İsveç’e göç etmek zorunda kaldı. Beytocan'ın 4 albümü bulunuyor. “Yan mirin yan Diyarbekir” albümü Türkiye’de yasaklandı.

Hayatını kaybetmeden önce verdiği bir söyleşide, imkansızlıklar içerisinde sanat çalışmaları yürüttüğünü anlatıyordu. Beytocan, uzun süredir kanser tedavisi görüyordu. Beytocan, bir süre önce ağır bir ameliyat geçirmiş, çenesinin bir kısmı sağ tarafından çıkarılarak, ayağından bir parça yerine konulmuştu.

Beytocan, konuşmakta güçlük geçiyordu. 

Geçen ay sunucu Mehdi Mutlu 'nun  Hastanede ziyaret ettiği sanatçı Beytocan yakalandığı kanser hastalığı ve tedavisinden bahsetmişti.

 

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER