VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 26 May 2022 12:45:51

0 Yorum

Kez Okundu.

İran’dan Yunanistan’a protesto notası

İran’dan petrol tankerine el koyan Yunanistan’a protesto notası

H24/ Dünya 

Yunanistan kıyılarında İran bandıralı bir geminin alıkonulması ve geminin taşıdığı petrole ABD'nin talebiyle el konulması üzerine Tahran'dan Atina'ya protesto notası verildi.

İran yayını Press TV'nin haberine göre, Tahran Yunanistan'ın petrol taşıyan İran bayraklı gemiyi alıkoyması üzerine bu ülkenin başkentteki maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı. İran Dışişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamasına göre, bakanlığa çağrılan Yunan diplomata İran bayraklı geminin alıkonulmasına ilişkin Tahran'ın protesto notası iletildi.

ULUSLARARASI HAYDUTLUK'

 Yunanistan hükümetinin "uluslararası yükümlülüklerini hiçe sayarak, ABD'nin hukuk dışı baskılarına teslim olduğu" ifade edilen açıklamada, "İran bayrağı taşıyan bir gemideki yüke el konulması Yunanistan hükümeti ve gemiyi yasa dışı olarak alıkoyanların sorumlu tutulacağı uluslararası bir haydutluk örneğidir" denildi.

Açıklamada, "İran, yasal haklarından feragat etmeyecek ve Yunan hükümetinden denizcilik ve taşımacılık alanındaki uluslararası yükümlülüklerine uymasını bekleyecektir” ifadelerine yer verildi.

ABD TALEP ETMİŞTİ

İran Limanlar ve Denizcilik Kurumu, olumsuz hava koşulları ve teknik sorunlar nedeniyle Yunanistan kıyılarına sığınan İran'a ait geminin alıkonulduğunu ve geminin taşıdığı petrole ABD'nin talebiyle el konulduğunu dün duyurmuştu. Açıklamada, Yunanistan hükümetine uluslararası yükümlülüklerini yerine getirme ve İran gemisini derhal serbest bırakma çağrısı yapılmıştı.

ABD yönetimi, İran'a uyguladığı tek taraflı yaptırımlar kapsamında Tahran yönetiminin petrol satışlarını "yasa dışı" kabul ederek, müttefiklerine İran gemilerinin taşıdığı petrole el koyma çağrısında bulunmuştu

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER