VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 20 November 2023 21:26:40

0 Yorum

Kez Okundu.

Husiler’den Mavimarmara Misillemesi

Husiler'den Mavimarmara Misillemesi

H24/ Saldırı 

Kızıldeniz'de 'İsrail gemisi' Husiler tarafından alıkonuldu: Türkiye'den yola çıkmıştı Kızıldeniz'de "Galaxy Leader" adlı geminin Yemenli Husilerce alıkonulduğu belirtiliyor. Husiler İsrail'e ait tüm gemileri hedef alacaklarını duyurmuştu

Kızıldeniz'de seyreden “Galaxy Leader” adlı yük gemisinin Yemen'deki Husiler tarafından alıkonulduğu belirtiliyor. Suudi Arabistan merkezli El Arabiya İsrail'e ait olduğunu belirttiği geminin mürettebatının 22 kişiden oluştuğunu duyurdu ancak Lübnan merkezli El Mayadin'e konuşan kaynaklara göre geminin mürettabatı 52 kişi ve halihazırda Husilerce sorgulanıyor. İsrail ise olayı doğruladı ancak geminin İsrailli bir kişiye ait olmadığını ve mürettebatında İsrailli olmadığını öne sürdü

. Cumartesi sabahından beri konumunu bildirmediği belirtilen geminin son konum bilgisinin Suudi Arabistan'ın Cidde yakınları olduğu kaydediliyor. Türkiye'den yola çıkmıştı İsrail gazetesi Jerusalem Post'a göre Bahamalar bandıralı Galaxy Leader kargo gemisi, kısmen İsrailli Rami Unger'e ait olan bir İngiliz şirketinden bir Japon şirketine kiralanmıştı. Ve gemi, Türkiye'deki limandan Hindistan'a doğru yola çıkmıştı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisinden yapılan açıklamada geminin İsrail'e ya da bir İsrailliye ait olmadığı öne sürüldü ve gemiye alıkonulmasının ardında İran'ın olduğu iddia edildi.

İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari de geminin İsrail'e ait olmadığını ve gemide İsrail vatandaşı bulunmadığını öne sürdü.

X sosyal medya hesabından açıklama yapan Hagari "Kızıldeniz'in güneyinde Yemen yakınlarında kargo gemisinin Husilerce kaçırılması küresel düzeyde çok ciddi bir olay. Bu Hindistan'a gitmek üzere aralarında İsraillilerin olmadığı uluslararası sivil mürettebatla Türkiye'den yola çıkan bir gemi" ifadelerini kullandı.

Husiler: Tüm İsrail gemileri hedefimiz Husilerin sözcüsü Yahya Seri bugün yaptığı açıklamada İsrailli şirketlere ait olan, İsrailli şirketlerce işletilen ya da İsrail bayrağı taşıyan tüm gemileri hedef alacaklarını duyurmuştu.

Seri grubun Telegram kanalından yaptığı açıklamada tüm ülkelere bu gemilerde çalışan vatandaşlarını geri çekmeleri çağrısı yapmıştı.

Geçtiğimiz Salı günü Husilerin lideri Abdülmelik el Husi de yaptığı konuşmada Kızıldeniz'de ve özellikle Babülmendep Boğazı'nda ve Yemen kara suları yakınlarında İsrail gemilerini gözlemlediklerini duyurmuştu.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER