VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 21 August 2023 23:05:28

0 Yorum

Kez Okundu.

HDP’den, ’Demokratik İslam Masası’ hamlesi!

HDP'den, 'Demokratik İslam Masası' hamlesi!

H24/ Siyaset

HDP ve Yeşil Sol Parti’nin halk toplantıları ve çalıştaylarından, yeni dönemde demokratik İslam çalışmalarının yaygınlaştırması kararı çıktı.Ulusalgılara tepkili  HDP'den, 'Demokratik İslam Masası' hamlesi!

CHP'de yıllar içerisinde yaşanan liberalleşme ve sağa kayma tartışmaları HDP ve Yeşil Sol Parti'de de baş gösterdi. Partide yeni dönemde demokratik İslam çalışmalarının yaygınlaştırması kararı çıktı. HDP ve Yeşil Sol Parti’nin halk toplantıları ve çalıştaylarından, yeni dönemde demokratik İslam çalışmalarının yaygınlaştırması kararı çıktı.

HDP'nin kapatılması ihtimaline karşı 14 Mayıs seçimlerine Yeşil Sol Parti ile giren HDP'nin oylarındaki düşüş dikkat çekmiş, seçimlerin ardından hem HDP hem YSP toplantılar ve çalıştaylarla yaşanan başarısızlığı değerlendirmeye başlamıştı.

DEMOKRATİK İSLAM MASASI!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti), halk toplantılarından sonra düzenlediği çalıştay ve atölyeler sona erdi. Medyascope'dan Berfin Bayır'ın haberine göre, çalıştay ve atölyelerin sonucunda partilerden yeni dönemde demokratik İslam çalışmalarını yaygınlaştırması, Kürt sorununun çözümüne dair önemli kararların alınmasıyla Emek ve Özgürlük İttifakı’nın yeni dönemde muhalefetin öncülüğünü yapacağı siyasi hat kurulması önerileri yapıldı.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

"MASAYA DAHA FAZLA İHTİYAÇ DOĞDU"

HDP Parti Meclisi (PM) üyesi ve Alevi Masası Eş Temsilcisi Songül Tunçdemir, yaptığı açıklamada "Halklar ve İnançlar Komisyonu’nda yer alan masalar genişletilecek. Bu noktada özellikle Demokratik İslam Masası’nın daha fazla sorumluluğu var diye düşünüyoruz. HÜDA PAR’ın Meclis’e girmesi ve Diyarbakır’da vekil çıkarması nedeniyle o bölgede yaşayan insanlarımızın dini duygularının sömürülmesi daha çok gündeme geldi. Siyasal iktidara yaklaştırmak için ellerindeki tüm imkanları kullanacaklar. Bu noktada Demokratik İslam Masası’na daha fazla ihtiyaç doğdu. Hem Alevi bölgelerindeki örgütlenmeler için Alevi Masası genişletilecek hem de Demokratik İslam Masası’nın genişletilmesi söz konusu" ifadelerini kullandı.

"İTTİFAKLAR GÖZDEN GEÇİRİLECEK"

Tunçdemir, çalıştayda ittifakların tekrar gözden geçirileceğine ve konuyla ilgili görüşmelerin yapılacağını belirterek “Bu hep birlikte oluşturulacak. Sadece yapılanma, yani yenilenme aşamasındayız. Bu konularla ilgili bir şeyler söylemek erken diye düşünüyorum konferansta sonuçlanacak” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

PKK’nın üst düzey kadrosundan Cemil Bayık seçimlerinden ardından HDP'yi eleştiren ve özellikle Kürt toplumunun İslami değerlere verdiği öneme dikkat çeken bir demeç vermiş; Bayık, AK Parti'nin etrafına inançlı/ dindar insanları topladığını, istismar edip üzerinden siyaset yaptığını ileri sürmüştü. Bayık, "Bu kesim Türkiye’de güçlüdür. Büyük bir kesimdir. Bunu göremez, buna göre bir siyaset geliştiremez, bu toplumu kucaklamazsan, aranıza dahil etmezsen Türkiye'de sonuç alamazsın.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER