VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 30 May 2021 01:01:27

0 Yorum

Kez Okundu.

Erdoğan’ın Teşekkür Ettiği Elmas Ailesi Kimdir

Erdoğan'ın teşekkür ettiği Elmas ailesi kim

 Taksim Camii banisi 29.05.2021 İstanbul'un Beyoğlu ilçesine bağlı Taksim'de inşa edilen Taksim Camii'nde ilk cuma namazını kılan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, namaz sonrasında caminin resmî açılışını gerçekleştirdi. Açılış öncesinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk cuma namazını eda ettikleri Taksim Camii'nin İstanbul'a, Türkiye'ye ve tüm İslam âlemine hayırlara vesile olmasını diledi.

BANİSİ ALTAN ELMAS

Mihrap, minber ve kürsünün bizzat caminin banisi Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Altan Elmas tarafından tasarlandığı söyleyen Erdoğan şu ifadeleri kullandı: "Mihrap, minber ve kürsü ise bizzat caminin banisi Altan Elmas tarafından tasarlanmıştır.

Taksim Camii'ni; bir süre önce yeniden ibadete açtığımız Ayasofya Camii'ne verilen bir selam, yarın ulaşacağımız İstanbul'un fethinin 568'inci yıl dönümüne bir hediye olarak görüyorum." Altan Elmas ve kardeşleri Cem Hakan Elmas, Ufuk Elmas ve Atilla Elmas ile İstanbul milletvekilleri olan babaları Elaattin Elmas ve amcaları Hayrettin Elmas'ın dönemin Başbakanı Turgut Özal'a müracaat ederek Taksim'e cami yapma isteklerini dile getirmişti.

TAKSİM ÇOCUĞUYUM

Açılışta bir konuşma yapan Elmas ise "Taksim Cami davasının ne demek olduğunu bildiğini" belirterek şu ifadeleri kullanmıştı: "Sözün sahibi sizsiniz ama ben de Taksim'in çocuğuyum. Dedem 1936'da Erzincan Refahiye'den geldi Taksim'e. Ben de burada 150 metre ileride doğdum, Taksim Caddesi'nde. Babam, amcalarım esnaflık yaptılar burada. Bilirim ben Taksim Camii'nin ne demek olduğunu. Bilirim Taksim Camii davasının neye tekabül ettiğini. Bilirim hepsini, yaşadım iliklerime kadar burada. Hep ıslandık burada, güneşin altında yandık. Ama elhamdülillah Cumhurbaşkanımız liderliğinde bugünleri de gördük. Emeği geçen tüm kardeşlerime şükranlarımı arzediyorum."

ERDOĞAN'DAN CEVAP

 Elmas'ın ardından mikrofonu alan Erdoğan "Taksim çocuğuyum" ifadelerine değinerek şu şekilde konuştu: "Az önce Altan Bey 'ben buranın çocuğuyum' dedi. Sen buranın çocuğusun da biz başka yerin çocuğu değiliz. Ben Kasımpaşa'nın çocuğuyum. Buralarda çok gezdik tozduk. Keşke buraların dili olsa da konuşsa... Fakat Taksim Camii, bizim dünyamızda farklı bir öneme sahipti. Çünkü caminin yerinde mescid bile yok ve burada maalesef bir cami yapımına müsaade yok. Adeta kümes gibi yerlerde, gazeteler üzerinde müminler namazlarını eda etmeye çalışıyorlardı. Şimdi kubbesinden Kur'an nidaları inşallah kıyamete kadar eksik olmayacaktır."

ELMAS KİMDİR?

Açılışın ardından gözler Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Altan Elmas'a çevrildi. Peki Elmas kimdir? Konut, AVM projeleri, ofis projeleri, taahhüt işleri ve enerji sektöründe bulunan Sur Yapı şirketi Yönetim Kurulu Başkanı olan Altan Elmas başta İstanbul olmak üzere pek çok ilde konut ve son yıllarda AVM projeleriyle tanınıyor. 2011 yılında bir sivil toplum örgütü olarak kurulan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği’nde de 3 dönemdir Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Elmas 1969 yılında İstanbul'da doğdu. Altan Elmas'ın babası Elaattin Elmas 1991 genel seçimlerinde ANAP’tan İstanbul Milletvekili seçilerek 1995 yılına kadar Meclis'te yasama çalışmalarına katılmıştı.

10 YILDA 100 KAT ARTTI

Konfeksiyoncu Abdullah Armağan ve turizmci Bilal Özcan'la birlikte 1997 yılında kurulan Sur Yapı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Elmas, 1986 tarihinde Işık Lisesi, 1992'de İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünü bitirdi. 2003-2004 yılları sonrası konut projelerine hız veren Sur yapı 2000-2001 döneminde 3-4 milyon dolar civarında iş büyüklüğü olan bir firmayken takip eden ilk 10 yılda yaklaşık 100 kat büyüdü.

TEK PROJEDEN: 8 MİLYAR

 JCR-Eurasia Rating'in Sur Yapı ve Sur Enerji için 2019'da hazırladığı raporda 2017 yılında Antalya Kepez-Santral bölgesinde yapımına başlanan Avrupa’nın en büyük kentsel dönüşüm projesine de vurgu yapılarak sadece tek projeden 8 milyar lira ciro beklendiği belirtilmişti.

HES VE RES'LER DE VAR

 Enerji sektöründe de HES ve RES yatırımları bulunan firmanın projeleri şöyle:

Aksu HES projesi...

Adıyaman'ın Sincik İlçesi’nde Aksu Deresi üzerinde Tepehan Regülatörü ve HES projesi...

Malatya'nın Pütürge İlçesi’nde Şiro Çayı üzerinde Mengel Regülatörü ve HES projesi...

Malatya 'nın Pütürge İlçesi’nde Şiro Çayı Yakacık Regülatörü ve HES projesi...

Hatay'ın Payas İlçesi’nde Yakacık Çayı üzerinde Kurtini RES projesi...

Mersin'in Gülnar İlçesi, Kayrak Köyü mevkiinde Elmalı RES projesi...

Mersin'in Gülnar İlçesi, Dedeler Köyü mevkiinde

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
https://www.facebook.com/rhvmimarlik/videos/557660301802778
Yazar Bilgisi

H24 Haber H24 Haber infokariha.net Tüm Yazıları

BENZER HABERLER