VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 18 September 2023 21:39:29

0 Yorum

Kez Okundu.

Çin’in Ekonomisi Bomba Gibi

Çin Ekonomisi Bomba Gibi

H24/ Ekonomi 

 Çin ekonomisi son 6 ayda bazı sorunlar yaşadı: Yavaşlayan büyüme, gençler arasında rekor düzeydeki işsizlik, düşük dış yatırım ve ihracat, zayıf para birimi ve krizdeki emlak sektörü. ABD Başkanı Joe Biden, dünyanın ikinci büyük ekonomisini "saatli bir bomba" olarak tanımladı.

Biden'a göre gelecekte Çin'de hoşnutsuzluk artacak. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ise Biden'a yanıtında, ülke ekonomisinin "dayanıklılığına, muazzam potansiyeline ve canlılığına" vurgu yaptı. Peki kim haklı?

Biden mı yoksa Şi mi?

Çoğu zaman olduğu gibi, cevap muhtemelen ikisinin arasında bir yerde.

 Şi Cinping Seçim döngülerine bağlı olmamak, Çin'e, uzun vadeli bir bakış açısı edinme lüksü veriyor. Ancak öte yandan pek çok iktisatçı, otoriter siyasi sistemin, resmi olarak "yüksek gelirli" ülkelerdeki yaşam standartlarıyla eşleşen esnek, açık ekonomi türüyle uyumlu olmadığını savunuyor.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

Şi'nin ideolojiyi etkili yönetim veya kontrolü pragmatizme tercih etmesi tehlikesi olabilir. Çoğu insan için ekonomi iyi giderken bu olumlu bir şey.

Ancak Çin, pek çok kişinin iş bulmakta zorlandığı ve mülklerin değerinin düştüğü 3 yıllık sıfır Covid döneminden çıktığı için farklı bir hikaye ortaya çıkıyor.

Bu bizi Biden’ın toplumsal huzursuzluğa yol açacağını düşündüğü "saatli bomba" tanımını veya daha da ciddi bakarsak, buna tepki olarak bir tür tehlikeli dış politika eylemini akla getiriyor. Ancak şu anda bu tamamen bir spekülasyon. Çin geçmişte pek çok krizden çıktı.

Yine de ülke yönetiminin şu anda benzersiz bir takım zorluklarla karşı karşıya olduğuna şüphe yok. Fatas, "Mevcut durumdan endişe duyuyorlar mı?

Elbette, rakamları görüyorlar. Ne yapılması gerektiğini anlıyorlar mı? Emin değilim. Benim tahminime göre Çin'in geleceği için temel olan bazı şeyleri kaçırıyorlar" diyor.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER