VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 21 February 2020 19:48:19

0 Yorum

Kez Okundu.

Açıktan alınan sütü kaynatmanın bile faydası yok!

Açıktan alınan sütü kaynatmanın bile faydası yok!

Açıktan alınan sütü kaynatmanın bile faydası yok! Özellikle kemik sağlığı için süt, son derece kıymetli bir içecek. Peki, günde kaç bardak süt içmek sağlık için faydalı?

Açıkta satılan süt ne kadar güvenilir? Açıktan alınan sütü kaynatmakla mikrop kırılır mı? Hastalıktan ari süt ne demek? İşte cevabı... Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Nevzat Artık, "IDF Dünya Süt Zirvesi" kapsamında açıklamalarda bulundu

. İnsanın dünyaya geldiğinde ilk karşılaştığı gıdanın süt olduğuna dikkati çeken Artık, "Bu insan yaşamı için çok önemli. 2Günde bir büyük bardak yeter Günde bir büyük bardak yeter Daha sonrasında ise hep bir yanlış ifade var, ’Sütü hep çocuklar içer.’ Hayır. Süt, 7’den 77’ye herkesin tüketmesi gereken önemli bir gıda maddesidir. Ölçü verecek olursak günde bir büyük bardak, yani 250-300 mililitre tüketilmesi çok önemlidir." diye konuştu.

Prof.Dr. Nevzat Artık, dünyada süt tüketimlerinin içme sütü üzerinden değerlendirildiğini ve Türkiye’de 2008’de kişi başı 26 kilogram süt tüketimi olduğunu, bu oranın şu anda 41 kilo 500 grama yükseldiğini kaydetti.

Türk insanı seviyor Türk insanı seviyor Türk insanının süt ürünlerini yoğun şekilde tükettiğine işaret eden Artık, "Ürettiğimiz sütü nüfusa bölersek yıllık kişi başı 270 kilogram süt ve süt mamulü tüketiyoruz. Bu oranların başında 41,5 kilogram ile süt, 18 kilogram ile peynir ve 40 kilogramlık tüketimle ayran geliyor ve total olarak 270 kilogram süt ve süt mamulü tüketiyoruz. Bu da insanımızın süt ve süt mamulüne gösterdiği değeri gösteriyor" bilgisini verd

i. Açık süte dikkat! Nevzat Artık, zaman zaman medyada yer alan sütle ilgili tartışmalara da değinerek "açık süt" diye tabir edilen gıdanın sokaklarda kamyon arkalarında satılan ürün olduğunu söyledi. 67 ila 12 saniye sürüyor Sütün çok hızlı bozulduğunu ve bunun önüne geçmek için çeşitli tedbirlerin alındığını anlatan Artık, "Son zamanlarda bu tip satılan sütler nedeniyle insanlar brusella hastalığına yakalanmaktadır.

Kapalı süt dediğimiz ambalajlı sütlerde, pastörizasyon ve yüksek sıcaklık uygulaması oluyor. Pastörizasyon da 72 derece, yani tüberküloz mikrobunun ölmesi için 7 ila 12 saniyede yapılıyor" diye konuştu. Prof.Dr. Artık, "Süt bozulmadan gıda güvenliği riskleri taşımadan tüketicilere sunmak için bir işlem zinciri gerek.

Buradaki en ufak bir hata tüketicinin zehirlenmesine neden olur." ifadelerini kullandı. 8Sokak sütüyle aynı değil Sokak sütüyle aynı değil! Nevzat Artık, sokak sütlerinin dışında bir de hastalıktan ari işletmelerden alınan ve pastörize edilen sütlerin olduğunu aktararak bu ürünlerin soğuk zincirle işletmelere geldiğini söyledi.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER