VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 17 July 2021 09:47:12

0 Yorum

Kez Okundu.

Zilan Katliamı 91.Yılında

 Zilan Katliamı’nın üzerinden 91 yıl geçti

Hüda Par: Devlet bu katliam ile yüzleşmeli Bundan 91 yıl önce 13 Temmuz 1930'da Van'ın Erciş ilçesi sınırları içerisinde bulunan Zilan Deresi'nde (Gelîyê Zîlan) gerçekleşen katliamda binlerce insan katledildi, on binlerce insan da yerinden yurdundan edildi.

Zilan Katliamı’nın üzerinden 91 yıl geçti; Hüda Par: Devlet bu katliam ile yüzleşmelimask Bundan 91 yıl önce 13 Temmuz 1930'da Van'ın Erciş ilçesi sınırları içerisinde bulunan Zilan Deresi'nde (Gelîyê Zîlan) gerçekleşen katliamda binlerce insan katledildi, on binlerce insan da yerinden yurdundan edildi.

Ya­kın tarihte gerçekleşen en acı olaylardan biri olan Zilan Katliamı nedeniyle açıklama yapan Hüda Par Genel Merkezi, devletin katliamdan dolayı özür dilemesi gerektiğini belirtti. İLKHA'nın haberine göre açıklamada, "13 Temmuz 1930 tarihinde başlayan Zilan katliamı, ya­kın tarihte gerçekleşen en acı olaylardan biridir.

Bu süreçte Ağrı, Van ve civar bölgelerde yaşayan on binlerce masum sivil katledildi. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu katliamın acısı, aradan geçen onca zamana rağmen hâlâ tazeliğini koruyor.

Tarihe Zilan Deresi Katliamı olarak geçen vahşetin üzerinden 91 yıl geçmiş olmasına rağmen devlet adına ne bir özür ne bir pişmanlık ne de bir taziye mesajı yayımlandı." denildi. "Köy sakinleri makineli tüfeklerle ve süngülerle acımasızca katledilmiştir" Zilan Katliamı ve sonrasında yaşananlara dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Aylarca süren yağma, talan ve katliam, Cumhuriyet tarihinin en kara lekelerinden biridir.

Şeyh Said kıyamından sonra yeni bir ayaklanma ihtimaline karşı dönemin hükümeti tarafından alınan bir kararla aşiret reisleri, şeyhler ve âlimler haksız yere sürgüne gönderilmek istendi. Sürgün kararına direnip Ağrı Dağı’na sığınanlara karşı başlatılan askerî harekât kapsamında, bölgedeki yüzlerce köy boşaltmış, evler yakılmış, hayvanlara el konulmuş, köy sakinleri Zilan deresi boyunca toplatılıp çoluk çocuk demeden makineli tüfeklerle ve süngülerle acımasızca katledilmiştir.

Binlerce Zilanlı, toplama kamplarında açlığa ve sefalete mahkûm edilmiş, yüzlercesi de memleketin farklı yerlerindeki cezaevlerinde hayatını kaybetmiştir. Kanlı harekât neticesinde Zilan bölgesi insansızlaştırılmış, sonraki dönemlerde izlenen iskân politikalarında bölgenin önemli bir kısmı göçmenlere tahsis edilmiştir.

O dönemde yerlerinden edilen insanların çocukları, yaklaşık yüz yıldır memleketin değişik yerlerinde ikamet etmektedirler. Yaşanan mağduriyetler ve hak ihlalleri ise bugüne kadar telafi edilmemiştir." "Devlet, bu yüz kızartıcı ayıptan kurtulmak için katliamla yüzleşmeli" Devletin katliamla yüzleşmesi gerektiği belirtilen açıklamada, "1930 Zilan Deresi Katliamının 91. yıldönümünde, böylesi acıların bu topraklarda yeniden yaşanmaması adına toplumsal hafızanın diri tutulması önemlidir.

Mazlumca katledilen halkımıza bu münasebetle bir kez daha rahmet diliyoruz. Devlet, bu yüz kızartıcı ayıptan kurtulmak için bu katliamla yüzleşmeli, verdiği maddi ve manevi zararları karşılayarak mağdurların ve maktullerin aileleri ile helalleşmeli ve insanlık dışı bu katliamı, bir daha benzeri yaşanmasın diye toplum ve devlet vicdanında mahkûm etmelidir. " ifadeleri kullanıldı.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
https://www.facebook.com/rhvmimarlik/videos/557660301802778
Yazar Bilgisi

H24 Haber H24 Haber infokariha.net Tüm Yazıları

BENZER HABERLER