VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 02 February 2022 13:19:00

0 Yorum

Kez Okundu.

Yürürken

YÜRÜRKEN.....

H24/ MAKALE / Adil AVAZ

İnsan olmak ayrıcalıktır. Kendinizi keşfedin. Hiç yokken var olmak ve varken yine yok olmayı çözümlerken,"tesadüf" den başka argümanı olmayan "bilimcilerin", ironik durumuna düşmeyin. Zira bilimde "tesadüf" diye bir şey yoktur.

Ayrıca bilim sadece olanı keşfetmekten ibarettir. Öteye gidememiş ve gidemez de. Özgür olun. En büyük esaret, idealistlik adına değişik ideolojilerin felsefelerine hapis olduktan sonra "özgürlük"le alakalı sloganlar atmaktır.

İnsanların çoğunluğu ile değil; haklılıkları ile beraber olun. Her doğruyu her yerde söyleyin. Eğer söylenilemeyen cinsten ise, o zaten doğru değildir.

Durduk yerde kendinize tanrı veya tanrılar üretmeyin. İnsanlardan hiç kimse sizin malikiniz, efendiniz, kurtarıcınız, velinimetiniz değildir. Eğer aranızda her türlü farklardan bir fark var ise, bu onların sizden üstün olduğuna veya güçlü olduğuna belge değildir. Ya sistemden veya kendinizdendir.

Velhasıl üstünlük sadece ve sadece insanlıktadır.

Meşrep ve mezhepçilik yapmayın. Benim partim, benim mezhebim, benim şeyhim, benim milletim (vs) doğru diyerek, hak ve batılı birbirine karıştırıp; asıl doğruyu, "Hak"ı, bile bile örtbas etmeyin. İyi insan ve kötü insan diye bir şey yoktur.

Her insanda iyi ve kötü eğilimler vardır. Önemli olan, kendimizde, "iyi" olan eğilimleri egemen kılmaktır. Kimsenin değerlerine küfretmeyin ki; onlarda sizin değerlerinize küfretmsin.

Sebepsiz size saldırırlarsa misliyle cevap verin. Zulmedenlerle hiç bir platformda beraber olmayın ki, sizi onlardan sanmasınlar.

Zalimler devamlı olarak sizden endişelensin ve rahat olmasınlar. İnsanları her türlü sömürenlere (maddi, dini, duygusal, vs), saygı göstermeyin.

Yüzlerine tüküremiyorsanız, buğz edin ve onlardan uzak durun. Birbirlerinizi keşf edin. Birbirlerinizi arayıp bulun. Beraber olun. Birliktelikleriniz diğerlerine örneklik ve umut ilhamı olsun. Aranızda ufak tefeklikleri giderin. Birbirlerinizin müşkülatlıklarınızı elinizden geldiğince halletmeye çalışın.

Duygularınızı, umutlarınızı, paralarınızı, güzelliklerinizi biriktirmeyip, paylaşın. Başkalarının göz yaşları, çıkmazları, çaresizlikleri üzerinde kendinize hayat kurmayın. Yiğit olun, delikanlı olun. Kimseye, haksızlıklarında eyvallah etmeyip; müdahaleci olun. İnsanların değil; "hak"ın değer yargılarını öncelleyin.

Allahın dini'ni (kurallarını) yeniden keşfetmeye kalkmayın. Ve onun "hak" olduğunu ispatlamaya ve bunun için mucizeler aramaya ve üretmeye çalışmayın. Allahın kurallarını daha da güzelleştirmeye(!) kalkışmayın. Ona uyarak kendinizi güzelleştirin.

Zalimlere karşı durmak ve onlarla mücadele etmek; namazın, orucun, hac'cın, zekatın, öğretisidir. Bu değerlerin içleri boşaltılmış dahi olsa inad ile bunlarda direnin. Yerleşik sistemin, cezalandırdığı mazlumlara sahip çıkın. Sistemin temsilcilerine, gelecek ve dünyalık endişesi ile ram olmayın. Yapılacak çok iş varken, oluşturulan kısır tartışmalar, suni gündemler ve süpermen'lerle vaktinizi tüketmeyin.

Allah'a emanet olun.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER