VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 12 August 2021 16:14:33

0 Yorum

Kez Okundu.

Yurdan Cumhurbaşkanına Seslendi

​​​​Mağdurlar Yeniden Yargılanmak İstiyor

H24/ Röpörtaj / Milli Gazete'den Bekir Şirin

 

Açıklama yok.

Cezaevindekilerin FETÖ mağduru olduğunu söyleyen Şehid ve Tutuklu Aileleriyle Dayanışma Platformu Başkanı Recai Yurdan, gazetemiz aracılığıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslendi…

Mağdurlar yeniden yargılanmalı

Hapishanelerde 28 Şubat mağduru yüzlerce kişi bulunduğunu hatırlatan Şehid ve Tutuklu Aileleriyle Dayanışma Platformu Başkanı Recai Yurdan, gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. Cezaevindeki bu insanların FETÖ mağduru olduğunu söyleyen Yurdan, “Bana Diyarbakır’dan bir mektup gelmişti. Bu mektupta şunlar yazıyordu; bir gün FETÖ’cülerin bulunduğu bir koğuş açıldı. Bir de baktık ki beni mahkûm eden savcı orada. Hapishanelerde mağdur durumdaki kardeşlerimizin yeniden yargılanmaları lazım” dedi.

Şehid ve Tutuklu Aileleriyle Dayanışma Platformu Başkanı Recai Yurdan, Milli Gazete aracılığıyla yapmış olduğu açıklamalarda ülkemizde cezaevlerinde bulunan 28 Şubat mağdurlarına dair konuştu. Söz konusu mağduriyetlerdeki FETÖ etkisine dikkat çeken Yurdan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a önemli bir çağrıda bulundu. Yurdan, “Sayın Cumhurbaşkanımız şunu bilmelidir ki şu anda cezaevinde çok ağır hasta durumda bulunan yedi-sekiz kardeşimiz var. Bu insanlar yatalak durumda. Ben Sayın Cumhurbaşkanından rica ediyorum. Nasıl ki önceki Cumhurbaşkanları yetkilerini kullandılarsa bu insanlar için de yetkiler kullanılsın. Bu insanlar gerçekten mağdur ve sıkıntılı durumdalar. Bu insanlarla görüşüyoruz, bakıma ihtiyaçları var” ifadelerini kullandı.

FETÖ’CÜ SAVCI MAĞDUR ETTİĞİ KİŞİ İLE AYNI CEZAEVİNDE

28 Şubat sürecinde hapsedilen ve bugüne değin özgürlüklerine kavuşamayan mahkûmlara dair konuşan Recai Yurdan, söz konusu mağduriyetlerdeki FETÖ etkisine temas etti. FETÖ’nün mağdur ettiği çok sayıda insanın cezaevinde bulunduğunu kaydeden Yurdan,  “28 Şubat mağduru yüzlerce kişi hapishanelerde yatmakta. Bunlar FETÖ mağdurudur. Suçları olmamasına rağmen cezaevlerinde bulunuyorlar. O dönem 28 Şubat mağdurları hakkındaki yargı sürecinde rol oynayan çok sayıda hâkim ve savcının FETÖ ve aşırı sol örgütlerle bir bağ içerisinde olduğu ortaya çıktı. FETÖ’den ihraç edilenler oldu. O FETÖ’cülerden yurt dışına kaçanlar da var, hapishanede olanlar da. Bana Diyarbakır’dan bir mektup gelmişti. Bu mektupta şunlar yazıyordu; bir gün FETÖ’cülerin bulunduğu bir koğuş açıldı. Bir de baktık ki beni mahkûm eden savcı orada. Hapishanelerde mağdur durumdaki kardeşlerimizin yeniden yargılanmaları laz‘AF DEĞİL YENİDEN YARGILAMA İSTİYORLAR’

Recai Yurdan, Şehid ve Tutuklu Aileleriyle Dayanışma Platformu olarak yıllardan beri farklı sivil toplum kuruluşları ile birlikte konu üzerinde çalışmalarda bulunduklarını dile getirdi. Hukukçularla, siyasilerle ve bürokratlarla bir araya geldiklerini, zulmün defedilip adaletin tesis edilmesi için mücadele verdiklerini kaydeden Yurdan, 28 Şubat mağdurları ile de avukatları aracılığıyla görüştüklerini söyledi. Mağdur vatandaşlarla mektuplaştıklarını söyleyen Yurdan, Türkiye’deki bütün cezaevlerindeki mağdurlara mektuplar yolladıklarını belirtti. Yurdan, 28 Şubat mağduru mahkûmların taleplerinin af değil yeniden yargılama olduğunu söyledi. Yurdan, konuya dair, “Bu insanlar af istemiyorlar, buna ihtiyaçları da yok. Yeniden yargılansınlar ve suçlu olmadıkları belirlendiği takdirde serbest bırakılsınlar” dedi.

 

Açıklama yok.

“BU İNSANLARLA BİR ARAYA GELSİNLER, YANLARINDA OLSUNLAR”

28 Şubat sürecinde hapse girdiğinde bebekleri olan insanların şu anda torunları olduğunu belirten Yurdan, yaşananların mahkûm aileleri için de acı verici olduğunu söyledi. Ellerinden geldikçe mahkûmların ailelerinin yanlarında olmaya çalıştıklarını ifade eden Yurdan, sivil toplum kuruluşları ve basına çağrıda bulunarak mağdur ailelerin yanlarında olunmasını istedi. Yurdan, “Mağdurların aileleri için de kolay bir durum değil. Kiminin annesi kiminin babası kiminin eşi vefat etmiş. Elimizden geldiğince o insanların yanında olmaya çalışıyoruz. Sivil toplum kuruluşlarından ve basından ricam bu insanlarla bir araya gelsinler, onlarla görüşsünler, yanlarında olsunlar” sözlerini sarf etti.

‘MAĞDURİYETLER 28 ŞUBAT’LA SINIRLI DEĞİL’

Recai Yurdan, hapishanelerde bulunan mağdurların 28 Şubat davalarıyla sınırlı olmadığını da söyledi. Sivas olaylarında bir dahli olmamasına rağmen şu anda hapishanede bulunan insanların olduğunu kaydeden Yurdan, hapishanelerde sadece Sivas olayları mağduru otuz iki kişi olduğunu aktardı. Yurdan, konuya ilişkin olarak,  “O olaylarda hiçbir suçu olmayan onlarca insan halen daha cezaevinde bulunuyor. Bunlardan bir tanesi yakın zamanda vefat eden Ahmet Turan Kılıç idi, kendisi sembol bir insandı. Türkiye’de sadece 28 Şubat nedeniyle mağdur olan insanlar cezaevinde değil. FETÖ etkisiyle mağdur edilmiş çok sayıda insan var hapishanelerde. Sayın Cumhurbaşkanımız bazı mağdurların yeniden yargılanmasını sağladı. Bundan dolayı Cumhurbaşkanımıza ve Adalet Bakanımıza teşekkür ediyoruz. Ancak yapılanlar kısmi bir nitelik taşıyor. Hapishanelerde hala mağdurlar bulunuyor. Sivas olayları sırasında İstanbul’da olan bir kişi yirmi yedi yıldır içeride. Sadece Sivamağduru otuz iki kişi var hapishanelerde” ifadelerini kullandı.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER