VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 08 December 2021 12:18:48

0 Yorum

Kez Okundu.

Yılmaz Yalçıner Kimdir

Yılmaz Yalçıner kimdir?

H24/Biyografi

CENAZE NAMAZI YARIN KILINACAK

Bugün Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde vefat eden Yalçıner'in naaşı, ikindi vaktinde Üsküdar Marmara İlahiyat Fakültesi Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Hekimbaşı Mezarlığı'na defnedilecek.

"İYİ Kİ BAŞARILI OLAMAMIŞIZ"

Yalçıner, uçak kaçırma girişimlerini yıllar sonra anlatmıştı. Yeni Şafak gazetesinde 2011'de yayımlanan röportajdan ilgili bölüm şöyle: Bir de uçak kaçırma eyleminiz var. Neden uçak kaçırmayı düşündünüz?

O tarihlerde 163. Madde İslami manada en ufak bir yazıyı, çiziyi hemen cezalandırmak imkanı veriyordu. Dolayısıyla her iki gazetem de toplatılıyor, yazar çizerlerine karşı bu madde kullanılıyordu.

Biz yazı işleri müdürleri olarak yazarları korumak için, ifade verirken “Bu yazıyı onun adına ben yazdım” diyorduk. Bu nedenle ben 10 yıl ceza yemiştim. Ömer Yorulmaz hapse girdi çıktı. Darbe de hemen ardından gelince ülkeyi terk etmek şıkkıyla karşı karşıya kaldık. Gazetecilerin büyük bir kısmı bir yolunu bulup ülkenin dışına çıkmaya çalıştılar. Bize pasaport vermiyorlardı.

Her darbe devrinde olduğu gibi halk rejime yara-nabilmek için birbirini ispiyonlamaya başladı. Hayat hakkı bulamaz hale gelince çareyi kaçmakta bulduk ve bir uçak kaçırarak bu işi yapabileceğimizi düşündük.

İBRET OLSUN DİYE 36 YIL VERDİLER

Ama başarılı olamadınız. İyi ki olamadık. Başarılı olsaydık, spekülasyon yapmak istemiyorum ama daha büyük yanlışlar olabilirdi. İran rejimini tahkim etmek durumuna düşecektim. Nasıl oldu kaçırma olayı? Uçak havalandıktan sonra Yalova üzerindeyken elimde 6.35 bir silahla kokpite girdim. Uçağı ele geçirdim. Silahı kullanmama da hiç ihtiyaç olmadı.

AYD’DEN TAZİYE MESAJI

75 yaşında İstanbul'da hayatını kaybeden gazeteci Yazar Yalçıner’in vefatı dolayısı ile Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan bir taziye mesajı yayınladı. Burhan mesajında şu ifadeleri kullandı; Gazeteci büyüğümüz Yılmaz Yalçıner, inandığı gibi yaşadı. Bildiği yoldan asla ayrılmadan çok büyük mücadeleler verdi. Son dönemde Yeni Akit Gazetesinde mesleğine devam eden Merhuma Allahtan rahmet diliyoruz. Ailesinin, yakınlarının ve basın camiasının başı sağ olsun.

 

 Gençlik yıllarında ülkücü hareketin içerisinde yer alan Yalçıner, 1980 darbesinin hemen ardından Mekki Yassıkaya, Hasan Güneşer ve Ömer Yorulmaz'la birlikte uçak kaçırarak Tahran'a gitme teşebbüsünde bulundu.

Bu olay başarısızlığa uğrasa da dönemin ses getiren olaylarından birine sahne oldular. Hayatını kaybeden Yılmaz Yalçıner hakkında Yılmaz Yalçıner kimdir?

Yılmaz Yalçıner öldü mü, neden hayatını kaybetti? sorularının yanıtı merak edildi. Yılmaz Yalçıner kaç yaşında, nereli?

 

Gazeteci-yazar Yılmaz Yalçıner, 1946 yılında Ankara'da doğdu.Diyarbakır Cezaevi'nde geçen 11 yıl 7 ay sonunda serbest kalan Yılmaz Yalçıner gazeteciliğe devam etmişti.

YILMAZ YALÇINER KİMDİR?

1946'da Ankara'da doğan Yalçıner, Hacettepe İstiklal İlkokulu, Cebeci Ortaokulu ve Ankara Erkek Lisesi'ni bitirdikten sonra bir süre Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde okudu, ardından İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulu'ndan 1972'de mezun oldu.

Öğrencilik yıllarında gazeteciliğe başlayan Yalçıner, Ankara'da "Resimli Posta", "Kudret", "Zafer", "Hür Anadolu", "Adalet" gazetelerinde çalıştı. İstanbul'da ise "Bugün", "Bizim Anadolu", "Son Havadis" ve "Sebil" adlı haftalık gazetelerde ressam, sayfa sekreteri, köşe yazarı ve yazı işleri müdürlüğü görevleri üstlendi.Milli Gazete ve Yeni Devir'de de yazılar yazan Yalçıner, Ankara'da "Kuvay-ı Milliye" (1965), "Milli Adım" (1966) ve "Vesika" (1975) adlı aylık dergileri çıkardı.Yalçıner, 1978'de haftalık "Şura", 1979'da "Tevhid" adlı gazeteleri okurlarla buluşturdu.

Bir süre cezaevinde kalan Yalçıner, 1991 yılında şartlı tahliye ile serbest bırakıldı ve çalışmalarını daha sonra haftalık "Cuma" dergisi ile "Akit" gazetesinde sürdürdü.

Gazeteci Yazar Yılmaz Yalçıner, böbrek yetmezliği nedeniyle kaldırıldığı hastanede vefat etti.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
https://www.facebook.com/rhvmimarlik/videos/557660301802778
Yazar Bilgisi

H24 Haber H24 Haber infokariha.net Tüm Yazıları

BENZER HABERLER