VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 06 November 2021 17:06:34

0 Yorum

Kez Okundu.

Yengeç’lerin Göçü

Yengeç'lerin Göçü

H24/Doğa

Christmas Adası'nın toplu kırmızı yengeç göçü, Dünya'daki en inanılmaz doğal süreçlerden biri.

Bu yıl da gerçekleşen göç anı, kırmızıya dönen adada adeta bir görsel bir şölen oluşturdu.

 Avustralya'ya bağlı Christmas Adası'ndan.

Her yıl, kırmızı yengeçlerin milyonlarcası ormandan çıkar ve üremek için okyanusa doğru yol alır, yollar, akarsular, kayalar ve kumsallar arasında kaynaşır.

Göç, yağışlı mevsimin ilk yağışıyla başlar. Bu genellikle Ekim veya Kasım aylarında olur, ancak bazen Aralık veya Ocak gibi geç olabilir.

Adanın dört bir yanındaki kırmızı yengeçler aynı anda evlerini terk eder ve çiftleşmek ve yumurtlamak için okyanusa doğru yürümeye başlar. Erkek yengeçler göçe öncülük eder ve yol boyunca dişilere katılır.

Yumurtlama tarihi için çok geç yağmur yağmaya başlarsa, bazı yengeçler yuvalarında kalır ve bir sonraki ay göç eder. Yumurtlama tarihi için çok geç yağmur yağmaya başlarsa, bazı yengeçler yuvalarında kalır ve bir sonraki ay göç eder.

Chris BrayDaha büyük erkek yengeçler genellikle önce denize ulaşır, ancak kısa süre sonra dişiler tarafından sayıca geride kalır. Yayladan yaptıkları zorlu yolculuktan sonra yengeçler, nemi yenilemek için denize dalarlar.

Daha sonra, erkek yengeçler, yuva kazmak için adanın alt teraslarına çekilir. Yengeçlerin çok sayıda olması yuvaların birbirine çok yakın olduğu anlamına gelir ve erkekler genellikle yuvaya sahip olmak için birbirleriyle savaşırlar.

Dişi yengeçler daha sonra yuvaların içinde veya yakınında çiftleşmek için teraslardaki erkeklere katılır. Çiftleşmeden sonra erkek yengeçler, eve dönüş yolculuğuna başlamadan önce denize ikinci bir dalış yaparlar.

Dişi yengeçler nemli yuvalarda geride kalır. Çiftleşmeden sonraki üç gün içinde yumurta üretirler ve yumurtalar geliştikçe yaklaşık iki hafta daha yuvalarda kalırlar. Her dişi yengeç, bir kuluçka kesesinde tuttuğu 100.000'e kadar yumurta üretebilir.

Kırmızı yengeç larvaları, su ile temasa geçer geçmez yumurtalardan çıkar. Larva bulutları, dalgalar ve azalan gelgit tarafından denize açılmadan önce kıyıya yakın bir yerde dönüyor. 

 

 

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER