VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 13 July 2021 08:22:28

0 Yorum

Kez Okundu.

Yasak Meyve Acaba Nefis Miydi?

YASAK MEYVE ACABA NEFİS MİYDİ?

H24/İbrahim Halil ER'in Makalesi

HZ.Adem ile Havva'nın yediği yasak meyvenin mahiyetinin ne olduğu konusunda müfessirler çok tartışmışlardır.

İmamı Maturudi bunu bilgi olarak yorumlarken, bazı alimler ilim, ebedilik (Şeydanın hz. Adem ile Havva'yı kandırması da zaten bu sözledir. Ayette de vurgu yapılır.) cinsellik (hristiyan anlayışı böyle), biz belki de yasak meyva insanı dünya hayatında idame edecek, dünya hayatını sürdürmesini sağlayacak olan nefis unsuru olduğunu düşünmekteyiz.

Buna da “Onlar o ağacın meyvesini tadar tatmaz, edep yerlerinin açık olduğunu fark ettiler. Derhal buldukları cennet yapraklarıyla edep yerlerini örtmeye başladılar.”(Araf, 7/22). “Ey Âdem’in evlatları! Bakın, size edep yerlerinizi örteceğiniz giyisi, süsleneceğiniz elbise indirdik. Fakat unutmayınız ki, en güzel elbise takva elbisesidir”(araf 26) ayetlerindeki meyveden yenilmesinden sonra yaşanan değişimden çıkarmaktayız.

Çünkü ilk kez birbirlerinin cinsel organlarını görmeye ve bir anlamda farklılıklarını anlamaya başlarlar. Böylece nefis sahibi olmayan melek hüviyetinden nefis sahibi olan insan hüviyetine geçmiş olurlar.

Bu da insanın evrimi için olması gereken bir unsurdu. Çünkü dünya hayatının idamesi için nefsin bazı dürtülerine (kontorllü olmalı) ihtiyaç vardı. Zaten hiç bir şey boşuna yaratılmamıştır...

Not: Bütün bunlar sesli düşüncelerimiz. Katkıda bulunabilirsiniz. Bu sıralar bu konular nedense soruluyor bize. İbrahim Halil er

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
https://www.facebook.com/rhvmimarlik/videos/557660301802778
Yazar Bilgisi

İbrahim Halil ER İbrahim Halil ER h24habrgmail.com Tüm Yazıları

BENZER HABERLER