VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 07 June 2022 23:21:03

0 Yorum

Kez Okundu.

Yapıcıoğlu’dan : HDP ile ittifak zor

Yapıcıoğlu'dan : HDP ile ittifak zor

 Diyarbakır

 HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, diğer partilerle ittifak yapabileceklerini ancak HDP il ittifak yapmalarının mümkün olmadığını söyledi.

Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkanı Mesut Tek, Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'nu HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanlığında ziyaret etti.

Görüşmesinin ardından açıklama yapan Yazıcıoğlu, siyasetin sorunlara çözüm bulma sanatı olduğu söyledi. Sorunlara da mutlaka meşru zeminde kalınarak çözüm aranması gerektiğinin altını çizen Yapıcıoğlu, "Sadece sorunların büyümesinden beslenenler ve kendi siyasi ikbalini düşünüp ortaya çözüm koymayanlar çözümsüzlüğe oynuyorlar.

Onlar bizim gündemimizde değil. Onlar kendi sokuldukları yolda belki onun doğru olduğunu düşünüyorlar ama o yolun sonu yoktur" diye konuştu.

Türkiye’nin sorunları bulunduğunu ve bunların mutlaka çözülmesi gerektiğini dile getiren Yapıcıoğlu, "En acil, yakıcı ve mutlaka çözülmesi gereken sorunlarından birisi de Kürt meselesidir. Bu meselenin bir an önce adalet temelinde çözülmesi gerekiyor. Bunun çözümü için de meşru talepler hiçbir şarta bağlanmaksızın ve ertelenmeksizin karşılanmalıdır. Temel haklar herhangi bir şekilde pazarlık konusu yapılmamalıdır" ifadelerini kullandı.

Yapıcıoğlu Türkiye'nin bir anayasa değişikliğine ihtiyacı olduğunu belirterek, “Türkiye halen 12 Eylül askeri cuntasının anayasası ile yönetiliyor. Uzun süredir bu ayıp yaşanılıyor. Artık bu ayıptan kurtulmak gerekir" diye konuştu.

“Kanaatimce HDP bu konuda irade sahibi değildir”

Rûdaw Muhabirinin ittifak sualine?

"HDP ile ittifak yapmalarının mümkün olup olmadığı" yönündeki sorusu üzerine Yapıcıoğlu da Kürtçe şunları kaydetti:

“Kanaatimce HDP bu konuda irade sahibi değildir, kendi iradesi yoktur. Bundan dolayı HDP hangi parti ile ittifak yaparsa yapsın inanıyorum ki bu ittifak uzun soluklu olmayacaktır.

2018 seçimlerinde onlarla hareket eden kişi ve kurumlar bir hafta içerisinde HDP’nin tavrının nasıl değiştiğini gördüler. Kendi iradesi olmadığından dolayı HDP ile ittifak yapmamız mümkün değildir. Bugün o zemin yoktur.

Diğer taraftan öbür partilerle bir ittifakın olması ihtimali de vardır. Bu mümkündür, birbirimizi ziyaret edeceğiz. Diğer partilerle bir ittifak olabilir ancak HDP ile zor görünüyor.”

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER