VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 12 December 2021 22:27:52

0 Yorum

Kez Okundu.

Türkiye Sınırına Yapılan Yığınağı’na Rusya Tepkisi

Türkiye sınırına yapılan askeri yığınağa Rusya’dan sert tepki

 Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov Yunan basınına verdiği röportajda, NATO ve ABD’nin Yunanistan'a yığınak yaptıklarını belirterek, Rusya olarak bundan endişe duyduklarını ifade etti.

H24/Dünya

Dünya Türkiye sınırına yapılan askeri yığınağa Rusya’dan sert tepki Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov Yunan basınına verdiği röportajda, NATO ve ABD’nin Yunanistan'a yığınak yaptıklarını belirterek, Rusya olarak bundan endişe duyduklarını ifade etti.

Türkiye sınırına yapılan askeri yığınağa Rusya’dan sert tepki Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov Yunan basınına verdiği röportajda, NATO ve ABD'nin Yunanistan’daki faaliyetlerine tepki göstererek, Yunanistan, Türkiye, NATO ve ABD'nin Rusya ile olan ilişkilerine değindi.

YUNANİSTAN’DAKİ YIĞINAĞA TEPKİ

ABD ve NATO güçlerinin Yunanistan’daki faaliyetlerini eleştiren Peskov, “Sorun çok basit. Topraklarınıza giderek daha fazla NATO ve ABD askeri yığılıyor. Dedeağaç üstünden yüzlerce, hatta binlerce parça askeri sevkiyat gerçekleştiriyorsunuz. NATO için yeni üsler açıyorsunuz, bunun yanında, NATO bizi düşman olarak adlandırıyor. NATO, ittifakın temel amacını, Rusya'yı çevrelemek olarak şekillendirmiş durumda. Bu, bizi rahatsız ediyor. Bunu anlamalısınız” dedi.

YUNAN GAZETECİNİN S-400 SORUSU

 Yunan gazetecinin Türkiye’nin, Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin Yunanistan’ı endişelendirdiğini söylemesi üzerine Peskov, “S-400 sistemleri hava savunma sistemleridir. Dedeağaç üstünden transferi yapılanlarsa savunma silahları değil. Sorunuza cevabım budur” dedi.

“YUNANİSTAN’I DÜŞMAN OLARAK MI GÖRÜYORSUNUZ?”

Rusya’nın, Yunanistan’ı düşman olarak görüp görmediği ile ilgili soruya ise Peskov, “Yunanistan'ın, NATO üyesi olması nedeniyle yerine getirmek zorunda olduğu yükümlülükleri var. Bu, bizim için NATO'yla ilgili bir sorun, zira NATO sınırlarımıza yaklaşıyor. NATO'nun düşmanca bir biçimde sınırlarımıza, Ukrayna'ya doğru genişlediğini görüyoruz” ifadelerini kullandı.

EGE VE AKDENİZ’DEKİ GERİLİM

 Türkiye ve Yunanistan’ın, Ege Denizi ve Akdeniz’de yaşadığı gerginliklere değinen Peskov, “Ege Denizi'nde ve Akdeniz’de görmek istediğimiz son şey bir çatışmaya yakın olmak. Ağustos 2020’de iki ülkenin gemileri çarpıştığında çok endişelenmiştik ve elbette ki gelecekte bu tür olayların tekrarlanmasını istemeyiz. Biz çözümü desteklemek isteriz. Ayrıca her iki tarafın gerçekleri göz önünde bulundurarak ilerlemesini isteriz. Zira her çözüm çift yönlü bir yol olduğundan, bir çözüme ulaşmak için karşılıklı istek gerekli” dedi.

ERDOĞAN AÇIKLAMASI: ÇOK GERGİN ANLAR YAŞADIK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a değer verdiğini belirten Peskov, “Kendisi, Başkan Putin'in değer verdiği bir insan. Suriye’de çok gergin anlar yaşadık, birçok alanda çıkarlarımız çatıştı. Ancak iki başkan her defasında bir araya gelmesini, beş, altı, yedi saat boyunca görüşmesini ve bir çözüm bulana kadar basının karşısına çıkmamasını bildi. Her defasında bunu yapmayı başardılar” dedi.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER