VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 05 November 2021 18:49:03

0 Yorum

Kez Okundu.

Türkiye’nin İkinci Sümelası Artvin’de Bulundu

İçi ilk kez görüntülendi: Türkiye'nin ikinci Sümela'sı

Artvin’in Karçhal Dağı’nın eteklerinde sarp kayalıkta bulunan ve 1100 yıl önce yapıldığı düşünülen tarihi kilise, bölge halkının yoğun çabası sonucunda doğa tutkunları ve fotoğrafçılar aracılığıyla görüntülendi.

İçi ilk kez görüntülendi: Türkiye’nin ikinci Sümela’sı 1

Geçtiğimiz yıl drone yardımıyla keşfedilen kilisenin içine ilk kez girildi. Artvin’in Sümela’sı olmaya aday asırlık kilisenin içinde kemer köprü, soğuk hava depoları, mahzenler ve yer altı mağaraları tespit edildi.

Artvin'in 3 bin 428 rakımlı Karçhal Dağı’nın eteklerinde yer alan Gürcü mimarisi asırlık kilise, görenleri kendine hayran bırakıyor. Tarih kitaplarında ’Nukha Sakdari’ olarak geçen, bölge halkı tarafından ise ’Kilayet Manastırı’ veya ’Bakireler Kilisesi’ olarak bilinen yapı, zor ve dik bir yamaçta kayaların üzerinde yer alıyor.

Artvin’in Sümelası' olarak adlandırılan ve patika yollardan ulaşım sağlanan kilisenin restore edilip inanç turizmine kazandırılması isteniyor.

İçi ilk kez görüntülendi: Türkiye’nin ikinci Sümela’sı 3

Kitabesi bulunmayan yapının, bölgede önemli dini faaliyetlerde bulunan rahip Grigor Kanzda tarafından kurulduğu düşünülüyor. Geçtiğimiz yıl drone yardımıyla fotoğrafları çekilen kilise doğa tutkunları ve fotoğrafçıların yoğun uğraşı sonucunda içine de girildi.

Amatör fotoğrafçı ve aynı zamanda turizm rehberliğini yapan Osman Demir ve ekibi, zorlu kayalıklardan kilisenin içine girmeyi başardı.

Kilisenin içini ilk kez görüntüleyen Demir, bölge halkı tarafından tarihi kilisenin korunması ve inanç turizmine kazandırılması istendiğini söyledi. Kilisenin sarp bir kayanın üzerinde yer aldığını belirten Demir, “Bu kilise Karadeniz'in ikinci Sümela'sı' olarak da biliniyor.

İçi ilk kez görüntülendi: Türkiye’nin ikinci Sümela’sı 6

Kilisenin bulunduğu alanda ayrıca küçük şapel, gözetleme kuleleri var. Biri tamamen yıkılmış, birinin ise beden duvarları hala ayakta. Kiliseyle bağlantılı olduğu, kemer köprü, soğuk hava depoları, mahzenler ve yer altı mağaralarının bulunuyor. Buda dönemin oldukça stratejik öneme sahip bir olduğunu da gösteriyor” diye konuştu.

İçi ilk kez görüntülendi: Türkiye’nin ikinci Sümela’sı 7

 

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER