VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 17 November 2022 00:24:07

0 Yorum

Kez Okundu.

Taşar Amacımız Yeni Bir Vizyon

Taşar Amacımız Yeni Bir Vizyon

 H24/ Röportaj Talip AKSOY 

Merhabalar, bugün yine günden Bitlis ve Bitlis gündemimizden hiç düşmüyor.

Bitlis’in Yeni kurulan sivil toplum kuruluşu olan BİTLİSKON Genel merkezindeyiz,  Genç başkan Emrah Taşar bey ile birlikteyiz. Kongre sonrası kendisini hem tebrik etmek hem de röportaj yapmak istedik. 

Emrah başkan  bu randevu için zamanınızı ayırdığınız için size, teşekkür ediyorum

Emrah Taşar kimdir? Sizi tanıyabilir miyiz?

 Öncelikle biz de size teşekkür ederiz, davetimize icabet ettiğiniz için ben size teşekkür ederim.

Ben Emrah taşar Bitlis,Tatvanlıyım, 1990 yılından beri İstanbul Başakşehir de  ikamet ediyorum 13 yıllık bir STK tecrübem var. Başakşehir’deki il derneğimizde genel sekreterlik, başkan yardımcılığı, başkan vekilliğinden sonra BİDEF federasyonunda 3'üncü kez görev almaktayım .

Dolayısıyla Bitlis’in bir evladıyım Bitlisli'lerin bir oğluyum. Lise mezunuyum şu anda açıktan siyaset bilimi ve kamu yönetimi okuyorum. Takdir edersiniz ki bölgemizdeki  zorlu şartlardan dolayı istanbul’a göç etmek zorunda kaldık, tahsilimizi orada bitiremedik o zaman, şu anda burada devam ettiriyoruz.

Bir 1 kişi ve şunu diyen bir yazı ’H24 Emrah TAŞAR Tatvan Doğumludur Liseyi Tatvan’da Bitirdi. Siyasal Bilimler öğrencisidir. Tasar Grup Yön.Kur. Başk. BiDEF Genel Sekreterliği yaptı. BİTLİSKON Genel Başkanıdır. ON3 Emrah TAŞAR BİTLİSKON Genel Başkanı ULUSLARARASI 26-27-28’ görseli olabilir

Başkanım BİTLİSKON'a gelirsek İstanbul’da sayamayacağımız kadar Bitlis dernekleri var,  biz de ortadan konuşuyoruz neden BİTLİSKON'u kurdunuz kurulmasının sebebi ne idi?

ihtiyaç ne idi ki, Bitliskon'u Kurdunuz ?

Bir de sizden dinleyelim?

Sivil toplum  Konfederasyonu BİTLİSKON aslında 2 yıllık bir çalışmanın meyvesi idi, çünkü biliyorsunuzki, 2007 yılında kurulan Bitlis dernekler federasyonu BİDEF  Bitlis'in en kõklü kurumlarından bir tanesidir. Dolayısıyla bir de son kongresinde federasyon kurulma fikri orada genel kurulda gündeme geldiğinde halkımızın en büyük alkışını alan en büyük desteğini alan gündem maddesiydi. Derneklerimizin böyle bir talebi vardı, bununla ilgili bir  temeli oluşturduğu bir süreç vardı.

Bizler bu Süreç içerisinde Bitlis’in sivil toplum kuruluşlarının kanaat önderlerinin iş insanlarının ve farkli çevrelerin görüşünü de alarak. Bir tüzük hazırladık bu tüzüğün nihayi amacı Bitlis sivil toplum kuruluşu nezihinde yeni bir vizyon oluşturmaktır. evet inanılmaz bir dernek borsası var, ancak dernekler içerisinde kurumlar, kurumsallaşma ve bitlis’i temsil etme noktasında bazı eksiklerimiz var.

Bizim buradaki nihai hedefimiz asıl hedefimiz, Bitlis’in en güçlü şekilde en kurumsal halde temsil etmektir. Bunun içerisinde kültürümüzü, örf ve adetlerimizi öncelikle kadınlarımızı ve gençlerimizi ön plana çıkaracak yeni bir profil ortaya koymaktır bizim buradaki amacımız budur.Bir 1 kişi ve yazı görseli olabilir

 Evet kıymetli başkanım BİTLİSKON  birleşenleri nelerdir hangi federasyonlar size bağlıdır dernekleriniz hangileridir?

Şu anda Bitlis Dernekler Federasyonu BİDEF'ten türemiş 3 ayrı derneğimiz var, Anadolu yakası,  Avrupa yakası üç federasyondan oluşuyoruz. Bu federasyonlarımıza bağlı olarak 50’nin üzerinde derneklerimiz mevcuttur bunların büyük bir kısmını da il derneklerimiz oluşturuyor.

 BiDEF Çok köklü bir federasyonumuz biz bunu biliyoruz,  siz de yeni bir yola çıkınız   İnşallah iyi bir yerlere gelirsiniz. Memleketimizide iyi temsil edersiniz, halkımıza milletimize güzel faaliyetlerde bulunursunuz peki sayın Taşar sizin projeleriniz nelerdir?

Bizim projemiz doğru temelde doğru yer alanda derneklerinizi örgütlemektir. Bitlis içerisinde ister istemez farklı düşüncelerde farklı ile ideolojilerde çok da homojen olmayan bir yapımız var biz bunu bir empati kültürü ile farklı görüşteki insanları bir araya getirmek öncelik hedefimiz.

Bunun dışındaki projelerimizin çoğunluğu bugün bildiğiniz gibi Bitlis Tuik verilerinde  Türkiye ortalamasında sondan gelen üçüncü sırada, yoksulluk ve yoksunluk noktasında bununla alakalı bazı projelerimiz var

 Gençliğin kötü alışkanlıkları üzerine yönelik çalışmalarımız var, kadınları sosyal hayata katmak ,

özellikle sivil toplum kuruluşlarında onlara alan açmak için bazı projelerimiz mevcuttur.

Başkanım çok güzel şeylere değiniyoruz Bitlis kadimşehir bunu hep yazıyoruz çiziyoruz Bitlis’in aynı zamanda kültürü var tarihi var,  dengbejleri var, dengbej’den de öteye var da  var, aslen  bitlisli alimlerimiz var iş adamlarımız var sporcularımız var var ki var, gördüğümüz kadarıyla BİTLİSKON'un da bir marka olma hedefi var,  sizin gibi genç enerjik bir başkanı görmüşken biz de tarihsel olarak büyüklerimizin yol göstermesi ile, dünyaya yine yüksek sada ile çıkmasını istiyoruz. Kültür sanat ve anlatığımız mihvalde çalışmalarınız nelerdir.

 

Dediğiniz gibi Bitlis kadim bir şehirdir, içinde birçok medeniyeti barındırmış birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir ilim mensuplarıyız.

Elbette son dönemlerde bu konuda inmek istiyorum özellikle Bitlis’in tanıtımı konusunda sadece yeme içme üzerinde yapılıyor olmasını gerçekten biz üzülerek takip ediyoruz çünkü bitti sil ön plana çıkması için çok müthiş çok derin tarihi var bu konuyla alakalı bizim tarih ve kültür kurumumuz var bu konuda çok kıymetli araştırmacı yazarlarımız var kültür faaliyetlerini yürüten üstatlarımız var bunların da desteği ile birlikte Bitlis’in aslında medeniyetler içerisindeki en eski en geçmiş eski topluluklar arasında yer aldığını halkımızla paylaşacağız inşallah bununla ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz şu anda 

Tatvanlı Bir  sanatçımız, bir eserinde der ki, biz hepimiz dayıyız, yeğeniz  amcayıyız, yeğeniz, akrabayız biz hepimiz Tatvanlıyız. biz hepimiz aynı havayı solmuş aynı dağın yamaçlarına çıkmış aynı behrawanê ye girmiş ve kıyısında dolaşmış o kültürde büyümüş insanlarız o açıdan Birlik her zaman için yakışır.

Dediğiniz gibi kültür de, sanat'ta,  gastronomide elbette olmalı sadece mide ile ilgili Bitlis tanıtılmamalı.

Biz Bitlis dediğimiz gibi dengbejleriyle, siyaset adamlarıyla işte Van gölü çevresinden yola çıkarak O Süphan Dağı ile işte siyabend ile xecê,  Bakpiere Qal ve bunun gibi binlerce efsane yaşanmış tarihimiz  var .

Bu coğrafyadan çıkmış çok güzel sanatçılar ve adamlar var, siyaset adamları var, kalitesi yüksek adamlar var, o yüzden tanıtılması çok iyi yapılması gerekiyor bu anlamda dernek ve federasyon başkanlarının da çok iyi bir şekilde görevlerini yapması gerekiyor inancındayız.

Şimdi dediğiniz gibi gerçekten tarihsel olarak inanılmaz bir zenginliğimiz var yani saymakla sabahlara kadar anlatamayız ancak burada önemli olan burada bunları gün yüzüne çıkarabilmektir.

Birçok hemşerimiz Bitlis’in tarihini maalesef bilmemektedir. bugün şerefname dediğiniz zaman Şerefhan-i Bitlis’i'nin yazdığı bir kitapta aslında biz bitlis’lileri  tanıyabilirsiniz.

Bizim inşallah ilk projemiz her derneğimizde her kurumumuzda birer tane bir tane şerefnameyi hediye etmektir Aslı bu bir miras kültürünü hediye etmektir

 Buradan yola çıkarsak Bizler hepimiz Bitlisliyiz

Bizim hepimizin üst kimliği Bitlistir bizim ideolojimiz fikrimiz farklı olabilir ancak burada çözüm bulunması gereken bazı problemlerimiz var onlar, kadınlar, gençler üzerinden başlayarak farklı dünya görüşüne sahip olan bitlisli'lerin  üzerinde empati duygusunu geliştirmektir.

Nedir bu empati duygusu 1940’lı,1950’li yıllarda istanbul’a gelmiş metropol’lara yerleşmiş ve ekonomik bağımsızlığını oluşturmuş bir vatandaş ile 1990'da  Göçe maruz kalmış vatandaşın ıaynı şeyleri hissetmesi mümkün değildir.

Bu iki vatandaş arasında iki Bitlisli   hemşehrimiz arasında Gönül köprüsü kurmamız gerekiyor, çünkü bu yanlış anlaşılma onlara sebep oluyor ne 90’lı yıllarda gelen vatandaş ne de, 40'lı yıllarda gelen vatandaş halini biliyor bizim handikap olarak gördüğümüz aslında Bitlis’te sosyolojik olarak çözülmeye muhtaç körlüğümüz en kritik nokta burasıdır 

 Evet bahsettiğimiz 90’lı yıllarda insanlarımız köylerinden Göçe zorlandı metropollere gelindi köylerinden evlerinde varlıklarında başından ailesinden bütün varlığından zerdest edildi.

 Metropollerde kendi çabaları ile bugünün sanayici iş insanı eğitmenleri durumuna da geldiler bahsettiğimiz konuda ise 1947 yıllarda bitlis’ten batıya gelen 1990’larda gelen vatandaşlarımız arasında köprü olmak da güzel bir şey bahsettiğimiz gibi bizler hep de iyiyiz akrabayız amcayız Bizim memlekette hiç kimseye sormadan mal uzattığımızı bildirip rahatlıkla komşuluk kültürü ile hatta Kürt kültürü ile Bizler de burada aynı duygularla yürümemiz gerekiyor ve bizi de farklı kılan bu kültürdür 

Emah  başkanım!  Birliktelik ve birlikte biriyle konuşurken bunu sağlayabilmek de en büyük başarıdır.  Bununla uğraşmak da pek başarılıdır biz araziden geliyoruz. Bitlisli vatandaşımız bir tek bir BİTLİS istiyor, ikinci üçüncü, ONÜÇÜNCÜ  Bitlisli istemiyor.

 Başka derneklere baktığımız zaman bir tane var 2 tane 3 tane yok 5 tane yok bunu samimi olarak söylüyorum bu ayrışmanın önü nasıl keseceğiz,  bunu istiyoruz ki bir tek şemsiyenin altında duralım bahsettiğiniz gibi farkındalık olsun çeşitlilik ve renklilik olsun herkes olsun ama rozetimiz BİTLİS olsun bununla ilgili ne yapılır ve ne yaparız.

Dilerseniz biz bununla ilgili biraz kronolojik olarak olayın başlangıç noktasına geleyim Bizim bir tane federasyonumuz bir BİDEF vardı.

birçok değerli şahsiyetin başkanlık yaptığı yönetimde yer aldığı Bitlis’e hizmet eden bir çatı iken bazı arkadaşlarımız bu çatı altında demokratik yarışa girip kaybettikten sonra maalesef bölünmelere sebep olacak hamlelerr yaptılar

 Bazı oluşumlar yaptılar doğal olarak burada BİDEF'in kurumsal bir refleksi geliştiği için BiDEF  burada kendisini korumaya almak durumundadır

Bu tabanından ve derneklerinden gücünü alan halkından beslenen bir kurulustan, bahsediyoruz burada aslında kurumlar oluşurken kuruluş yönteminde ne kadar faydalı olduğunu ne kadar zararlı olduğunu anlayabiliriz

 Organik bir şekilde gelişen ve büyüyen her zaman halkı temsil eder ancak masa başında kağıt üzerine kurulan kurumlar halkı temsil etmez

ihtiyaçlar hasıoldukça dernekler kurulur ihtiyaçlar hasıl oldukça federasyonlar kurulur ve ihtiyaçlar hasıl oldukça konfederasyonlar kurulur.

Burada BİDEF 'in yapmış olduğu  BİTLİSKON için kurumsal bir reflekstir tabii burada tam olarak BiDEF 'in bir devamı olarak görmek de çok doğru olmaz aynı zamanda değişime ve dönüşüme uygun yapı ile BİTLİSKON kuruldu

Bir 1 kişi ve yazı görseli olabilir

BİTLİSKON'un  Elbette Omurgası  BİDEF'tir.

BiDEF üzerinden inşa edilmiştir ancak yeni arkadaşların yeni anlayış Bitlis’e yeni bir vizyon kazandıracağız, burada nasıl bir olabiliriz burada bir olmanın temel taşı şudur hangi kurumun ne yaptığını hangi yaptığını kuruluş yöntemini projesini halkımız takip edecek ve notunu halkımız verecek tir.

Bu şekilde bazı kurumlarımız ön plana çıkarken bazıları da kuruluş amaçlarına ulaşmadan veda edecekler kamuoyuna 

Benim burada aslında takdir ettiğim betaldir en eski uğraşıyoruz öğrenci bursları ile en son memlekete yapmış olduğu karşılıksız hizmetleri

Betav ile ilgili Bizim de takip ettiğimiz ve gerçekten memleketimizi en üst düzeyde temsil eden bir kurumdur

 Eren ailesinin Bitlise yapmış olduğu iyi işleri bütün kamuyu bütün Bitlis ve toplum biliyor ben de kendilerine teşekkür ediyorum BETAV'a teşekkür ediyorum

 Bizim de burada idollerimiz arasında yapmak istediğimiz kurumsal yapı üzerinde baktığımızda  Betav var, elbette de çok büyük bir iş başardı umarım  BETAV lar çoğalır umarım Ahmet abiler çoğalır.

Evet kıymetli başkanım ve   Bitlis’in de istediği öğrencisine sahip çıkan ,kültürüne sahip çıkan, her alanda sahip çıkan  yöneticiler olarak görmek istiyorlar.

Malum hali hazırda başka Federasyonlar  var siz burada rekabeti nasıl görüyorsunuz ?

Bir 2 kişi ve şunu diyen bir yazı ’H24 ia 8 zUatis Talip Aksoy H24 Genel Yayınyönetmeni’ görseli olabilir

Rekabet tanımlı ne kadar Bir ölçek olur onu bilemem ama bizim tek rakibimiz kendimiziz.

Çünkü en iyisini yapmak için en iyisini başarmak için arkadaşlarımızla  derneklerimizle gerçekten bu iş üzerinde kafa yoruyoruz. Burada aslında Bitliskon kurulan bir konfederasyon yeni bir oluşum hatta yolun başında projelerimizi hemşirelerimiz gördükçe buradaki takdiri onlara bırakacağız.

Elbetteki hedeflerimiz ideallerimiz var ancak projeleri etek yemeye büründürmek için bir çalıştaya gerek var şu anda 3 tane projemiz devam ediyor çok yakın zamanda kamuoyuna paylaşacağız.

Bizim buradaki nihayet hedefimiz ve gayemiz Bitlis hakkında bitlis'e yakışır şekilde bir temsil yeri yaratmak ve gerçekten arka sıralarda kalmış gençlere ön plana çıkarmak bakayım ilginç bir şey söyleyeceğim şu an Türkiye’de en çok konuşulan gündem Türkiye yerli yerimizi arabasını yaptı.

TOOGG'DA BİTLİS'Lİ  YAZILIMCI GENÇ

Toogg'un yazılımcısının bir Bitlis'li  olduğunu biliyor muydunuz?

Çünkü gençlerimize yeterince sivil toplum kuruluşları barındırmıyoruz önlerini açmıyoruz, zamanın geldiğinde de bu gönlünüzle ilgili paylaşım yapacağız kim olduğunu size tanıtacağız.

Bizim nihayi hedefimiz ve amacımız Bitlisi 5 ilçesi ile farklı renkleriyle farklı görüşleriyle  toparlamak  tanıtmak  niyetimiz var.

değerimizdir bu anlamda iken halkımızdan delagasyonumuzdan destek ve katkı bekliyoruz teşekkür ediyoruz.

Aksoy:Biz de size bu verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ediyoruz başarılar diliyoruz

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER