VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 08 August 2021 21:37:08

0 Yorum

Kez Okundu.

Taliban Üç Şehri Ele Geçirdi

Taliban stratejik kuzeyde birkaç saat arayla üç vilayet merkezini ele geçirdi

ASYA & 

ABD'nin çekilmesiyle Afgan hükümet güçleri büyük çöküş yaşıyor. Afganistan'ın kuzeyine attığı kementi sıkılaştıran Taliban'ın kontrolüne aldığı vilayet merkezi sayısının kuzeydoğudaki Talukan kentiyle beraber 5’e yükseldiği belirtildi.

ABD öncülüğündeki yabancı güçlerin çekilmesiyle Afganistan'da taarruza geçip hakimiyet alanını genişleten Taliban'ın bugün birkaç saat arayla kuzeyde üç vilayet merkezini ele geçirdiği haberleri geldi. 

Afganistan'ın kuzeyindeki stratejik öneme sahip Kunduz ve Sar-e Pul vilayet merkezlerinin ardından Tahar vilayetinin merkezi Talukan'ın kontrolünün de Taliban'a geçtiği belirtildi.

Böylece Taliban cuma gününden beri 5 vilayet merkezini ele geçirdi. Afgan hükümet güçleri ilkin İran sınırındaki Nemruz vilayetinin merkezi Zaranc ve kuzeydeki Cüzcan vilayetinin merkezi Şibirgan'ın kontrolünü Taliban karşısında kaybetmişti

Tüm kamu binaları ele geçirildi

Bugün Taliban'dan ilkin "Mücahitler şiddetli bir çarpışmadan sonra Allah'ın izniyle Kunduz'un başkentini ele geçirdi. Yanısıra Sar-e-Pul şehrini, hükümet binalarını ve oradaki tüm tesisleri ele geçirdiler" açıklaması geldi. Ardından örgütün Twitter hesabından 'Talukan'ın da alındığı ve tüm kamu binalarının ele geçirildiği' duyuruldu.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER