VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 15 November 2023 00:04:35

0 Yorum

Kez Okundu.

Strateji Ve Biz

 

STRATEJİ VE BİZ

H24/ Makale Mehmet Ali BİÇER

Bir işe başlarken, bir yolculuğa çıkarken nasıl yapacağız? Yöntemimiz ne olacak? Sorularının cevapları ilk etapta hemen aklımıza gelmelidir. Buna benzer soruların ortak cevabı da stratejimizi belirlemek olmalıdır. Stratejimize, vizyonumuz ile performansımız da eklenmelidir. Strateji: Bir amaca ulaşmak için, tek veya birlikte motiveli hareket etme sanatıdır. İLÂHİ ÖNERİ Strateji nedir? sorusuna cevap olarak, Kur’an’ı Kerim Nahl Suresi, 125.Ayet’i Kerime’sinde verilmiştir. “Rabb’inin yoluna hikmetle ve güzel öğütle davet et, onlarla en güzel yöntemle tartış. Kuşkusuz senin Rabb’in, yolundan sapanların kim olduğunu en iyi bilendir.” Hadis’i Şerif’te ise "Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz. Birbirinizle anlaşın, iyi geçinin ve anlaşmazlığa düşmeyin." uyarısı yapılmıştır.

HİKMETLE ÇAĞIR

İyi, güzel, doğru, isabetli, faydalı düşünce ve davranışlar birer hikmet cevheridirler. Hikmet, bir şeyin nedenini, nasılını bilme ilmidir. Bu da sorarak, görerek, dokunarak ve hissederek elde edilir. Sıradan bir Müslüman haram ve yasakların hikmetlerini araştırırsa şuurlu hale gelir. Kur’an’ı Kerim Müfessiri, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy hikmet kavramına açıklık getirmiştir. “Allah’a güven, gayrete ve çalışmaya sarıl, hikmete boyun eğ ve itaat et. Yol varsa budur. Başka çıkar yol bilmiyorum.”

HİKMET DERSLERİ

Medreselerde fıkıh, tefsir, hadis dersleri yanında bir de “Hikmet Dersleri” okutulurdu. Hikmet kavramının açılımı ise şöyledir: Yararlı bilgi, özlü sözler, varlıkların gizemi, manevi ilimler ve doğanın, davranışların sağlıklı okunabilmesidir. Hikmeti anlatırken de kişinin bilgisine, aklına ve ufkuna göre yapılmalıdır. Amaç insanları ikna etmek, varsa şüpheleri gidermektir.

GÜZEL ÖĞÜT

Kişilerin suçlarını deşifre etmeden, azarlamadan, kalplerini incitmeden ve tatlı dille öğüt verilmelidir ki etkili olunsun. Temiz toplum isteyenler, bu stratejiyi uygulamak durumundadırlar. Yoksa, akıntıya kürek çekilmiş, enerji heder edilmiş, havanda su dövülmüş olabilir. Taha Suresi: 44.Ayet’i Celile’de “Firavun’a söyleyeceklerinizi yumuşak bir üslupla söyleyin.” uyarısı vardır.

TATLI SÖYLEM

Örnek Rol Modelimiz Hazreti Muhammed (SAV) yirmiyedi defa azılı düşmanlarından Ebu Cehil’in evine bizzat gitmiş güzel bir üslupla davasını telkin etmiş olması, göz ardı edilemez. İsra Suresi: 53.Ayet’i Celile “Kullarıma söyle, sözün en güzelini konuşsunlar. Sonra şeytan aralarını bozar. Çünkü; Şeytan, insanın apaçık düşmanıdır.”

GÜZEL TARTIŞMAK

İnatçı, itirazcı, beyinsiz, eyyamcı kişilerle tartışmanın “zaman israfına neden olur” düşüncesinden sıyrılarak, kaynama noktası beklenmelidir. Dava insanları hep zora talip olmuşlar kurallı, stratejik çalışmalarıyla zoru başarmasını bilmişlerdir. Öyle ki bu öncü liderler, kanaat önderleri muhataplarını asla horlamamışlar, küçük görmemişlerdir.

TARTIŞMA HUKUKU

İmam’ı azam Ebu Hanifi (Rahmetullâhi Aleyh) halkın gözü önünde tartışmalara katılmış ilmi ve kıvrak zekasıyla fikirlerinin yayılmasına ivme kazandırmıştır. İslâm Hukukunda; Düşmanını utandırmayı veya kendi üstünlüğünü göstermeyi amaç edinmek haram, hakkı ortaya çıkarmak, tebliğ ve davet için olursa caizdir, uygundur denilmiştir.

 

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER