VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 17 November 2021 00:06:58

0 Yorum

Kez Okundu.

Son Muhafazakar Şair Karakoç Hakka Yürüdü

Usta Şair Sezai Karakoç hayatını kaybetti.

 Usta Şair Sezai Karakoç hayatını kaybetti.

Türk şiirinin yaşayan efsanelerinden Sezai Karakoç, 88 yaşında hayatını kaybetti. Sadece edebiyat değil siyaset dünyasını da yasa boğan acı haberi Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın sosyal medya hesabından verdi. Kalın, "Diriliş şairi Üstad Sezai Karakoç rahmet-i Rahman’a kavuştu" mesajı paylaştı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden (Mülkiye) sınıf arkadaşı olan Cemal Süreya, '99 Yüz' adlı deneme kitabında Sezai Karakoç'u şöyle tanımlamıştı:

"Öyle bir Müslüman ki Marx da bilir, Nietzsche de bilir, Rimbaud da bilir. Salvador Dali de sever. Nâzım da okur." Öte yandan Karakoç, yarın toprağa verilecek.

Vefat / Tâziyeler

Sosyolog Yazar Müfid Yüksel

 Türkiye'de yaşayan son büyük İslam mütefekkirlerinden, tavizsiz, her daim istikamet üzere olan dava adamı, şâir, yazar, Üstad Sezai Karakoç Cenab-ı Hakkın Rahmetine Kavuştu. Üstad Sezai Karakoç'a Allah'dan (C.C) Sonsuz Rahmet Niyaz Ediyorum.

Sezai Karakoç bu ülkede/coğrafyada her daim, hayatı boyunca istikamet üzere fikirleri ve eserleriyle İslam'ın müdafaasını yapmış, dünyaya tamah etmemiş, davasından hiç taviz vermemiş çok müstesna/kıymetdar bir mütefekkirdi. Son görüşmemizde bir çok konuda uzunca dertleşmiştik.

Üstad, Büyük Mütefekkir, Şâir Sezai Karakoç'un vefatı ile Türkiye'de İslâmi Camiada Mütefekkirler/Münevverler dönemi tamamen kapandı.

Siyasetçi şair Yazar- Doğan BEKİN

Yazar,şair, mütefekkir ve siyasetçi A. Sezai Karakoç üstadın vefatını büyük bir teessürle öğrenmiş bulunuyoruz. Kendisine Allah'tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz. "Gideriz nur yolu izde gideriz Taş bağırda sular dizde gideriz Bir gün akşam olur bizde gideriz Kalır dudaklarda ŞARKIMIZ bizim..." NECİP FAZIL KISAKÜREK

Sanatçı Yusuf CAN

Ruhu şad mekanı cennet olsun Sezai karakoç; Duruşu, felsefi bakış açısı ve şiirleriyle farklı, kendine özgü, özgün, ender bir fikir adamı ve kişilikti. ALLAH RAHMET EYLESİN rahmetiyle kusatsin sevindirsin Inşallah

 

Cübbeli Ahmet

Çok kıymetli mütefekkir ve Üstâd Necip Fâzıl merhûmun yetiştirdiği büyük bir değer olan Sezai Karakoç büyüğümüze Cenâb-ı Mevlâ’dan engin rahmetler niyâz eder, İslâm’a ve Müslümanlara yaptığı hizmetler ve verdiği şuurlardan dolayı yüksek dereceler talep eder, âilesine ve sevenlerine sabr-ı cemîl dilerim. Kabri nûr olsun, rahmetlerle dolsun. Âmîn!

 

Sezai Karakoç kimdir?

Kısaca hayatı hakkında bilgiler Türk şiir ve edebiyat dünyasının usta kalemlerinden biri olan Sezai Karakoç'un başarılarla dolu yaşamı, başta öğrenciler olmak üzere pek çok kişi tarafından merak ediliyor.

Peki Sezai Karakoç kimdir? Sezai Karakoç, kaç yaşında ve nereli? Sezai Karakoç'un başlıca eserleri ve ödülleri neler? İşte Sezai Karakoç'un kısa biyografisi...

SEZAİ KARAKOÇ KİMDİR?

Doğum Tarihi: 22.1.1933 Nereli: Diyarbakır Kaç Yaşında: 87 Mesleği: Yazar Burcu: Kova Sezai Karakoç

Biyografisi Aile Hayatı Şair ve yazar olarak tanımlanan Sezai Karakoç 22 Ocak 1933 yılında Ergani ilçesi Diyarbakır doğumludur. Babası Yasin Bey olup 1. Dünya Savaşı'nda Kafkas cephesinde çarpışırken Ruslara esir olmuştur. Babası orta halli bir tüccardı.

Dedesinin adı Hüseyin Bey de Plevne Savaşı'na katılmış Gaziosmanpaşa’nın teşekkürünü kazanmıştır. Annesinin ismi ise Emine idi Ve ev hanımıydı. Sezai Karakoç'un çocuklu Ergani ve madende geçti. Eğitim Hayatı Sezai Karakoç İlkokulu 1938 yılında Ergani'de başladı burada 1944 yılında sona erdirdi.

Sezai Karakoç 1944 yılında Maraş Ortaokulu'na parasız olarak kaydedildi. 1947 yılında ise Gaziantep'te yine parasız olarak yatılı bir okulda öğrenimine başladı. Sezai Karakoç 1950 yılında Gaziantep'te liseden mezun oldu. Aynı yıl içerisinde parasız yatılı kısmı bulunan Ankara Üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi ne 1950 yılında Sınavla girdi.

Bu okulun bölümü olan maliyeden 1955 yılında 1 yıl arayla mezun oldu. Sezai Karakoç eğitim yılı boyunca yani ilkokul ortaokul lise yıllarında okulun en dikkat çekici öğrencisi olmuştur.

İlkokul yıllarında Battalgazi kitaplarını Ahmediye Muhammediye okuyarak dinleyerek Kendini geliştirmiştir. Ortaokul yılına geçtiğinde Namık Kemal, Ziya Paşa, Tevfik Fikret Gibi yazarlar okuyarak kendini daha çok geliştirme yoluna adamıştır. Ve daha çok Batı klasikleri ne yönelmiştir. Üniversite yıllarına başladığında ise doğu ve batı klasikleri nin çoğunu bitirmişti.

Sezai Karakoç üniversite yıllarında daha 1 sınıftayken asistanlık teklifi almış olsa da bu teklif üzerinde durmamıştır ve bunu reddetmiştir.

Sezai Karakoç Liseyi bitirdikten sonra felsefe öğrenimini görmek istemişti Sonra ilahiyat okumak istemişti Fakat bu iki okulda öğrenim görmesi mümkün olmadı.

Sezai Karakoç Siyasal Bilgiler Fakültesi sınavlarına girmiştir ve sonuçları beklemek için İstanbul'a Necip Fazıl Kısakürek'in yanına tanışmaya gitmiştir. Sezai Karakoç Ortaokulu zamanlarında ve lise yıllarında tutkulu bir büyük doğu kurucusu olmuştur.

İş Hayatı

 1950 yıllarında bizzat tanıştığı Necip Fazıl Kısakürek'ten bir daha ömür boyunca ayrılmamıştır. Necip Fazıl Kısakürek'in birçok konuda yardımcı olarak onun talebesi haline gelmiştir 1950 yıllarında bir yandan Büyük Doğu'nun sanat edebiyat sayfalarını yönetmiştir bir yandan da büyük de onun her tür işine koşturmuştur.

Sezai Karakoç Necip Fazıl Kısakürek'in senetlerine kefil olacak kadar onunla yakınlık kurmuştur. TBF den sonra 30 Kasım 1955 senesinde maliye Bakanlığı'nda hazine Genel Müdürlüğü dış tediyeler muvazenesi bölümünde çalışmaya hak kazanmıştır.

Burada çalışarak Girdiği maliye müfettişliği sınavını kazanmıştır. Sezai Karakoç 11 Ocak 1956 yılında maliye müfettişi yardımcısı olmayı hak kazanmıştır ve 3 Şubat 1959 yılında İstanbul'a gelerek kontrolörü olarak atanmıştır. Sezai Karakoç görevi gereği birçok yeri görüp tanıma imkânı bulmuştur.

Şiirleri

Körfez (1959) Şahdamar (1962) Hızırla Kırk Saat (1967) Sesler (1968) Taha'nın Kitabı (1968) Kıyamet Aşısı (1968) Gül Muştusu (1969) Zamana Adanmış Sözler (1970) Şiirler (1975) Ayinler (1977) Leyla ile Mecnun (1981) Ateş Dansı (1987) Alınyazısı Saati (1989) Deneme-İnceleme yazıları Yunus Emre (1965) Yazılar (1967) İslam’ın Dirilişi (1967) İslam Toplumunun Ekonomik Strüktürü (1967) Mehmet Akif (1968) Mağara ve Işık (1969) Edebiyat Yazıları 1 (1982) Edebiyat Yazıları 2 (1986)

Ödülleri

 1968 Milli Türk Talebe Birliği Milli Hizmet Madalyası 1970 Sürgündeki Macar Yazarları Gümüş Madalya Ödülü 1982 Türkiye Yazarlar Birliği Hikâye Ödülü 1988 Türkiye Yazarlar Birliği Üstün Hizmet Ödülü 1991 Dünya Sanat ve Kültür Akademisi Ödülü

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER