VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 11 April 2021 02:46:44

0 Yorum

Kez Okundu.

Soğuk Havalarda Kuşların Bir Sistem Keşfedildi

Kuşların kanının soğuk havalarda "merkezi ısıtma sistemi" görevi gördüğü keşfedildi.

H24/Yaşam/Canlılar

Araştırmada incelenen türlerden mavi baştankara (Johan Nilsson) Şimdiye kadar kuşların genellikle titreyerek ve tüylerini kabartarak ısındığı düşünülüyordu.

Zira bu kanatlı hayvanların ısınmak için sergilediği diğer davranışlar hakkında çok az bilgi var. Ancak bu konuda yürütülen yeni araştırma, kuşların kanlarını soğuk havalarda "merkezi ısıtma sistemine" çevirdiğini gösterdi.

"Milyonda bir rastlanılan" yarı erkek yarı dişi kardinal kuşu görüldü Dünyanın en yaşlı yabani kuşu, 70 yaşında bir kez daha anne oldu Lund ve Glasgow üniversitelerinden bilim insanlarına göre bu işin sırrı, hücrelerin enerji fabrikası olan mitokondride yatıyor.

Memelilerin alyuvarlarında mitokondri bulunmasa da kuşlarda bu durum tam tersi. Araştırma ekibi, bahsi geçen canlıların ısınmasında mitokondrinin görevine ışık tutmak için büyük baştankara, mavi baştankara ve çam baştankarası türlerini hem sonbaharda hem de kışın inceledi. Kuşlardan kan örnekleri alınarak alyuvarlar izole edildi.

Bilim insanları daha sonra, mitokondrinin ne kadar oksijen tükettiğini ölçebilen hücre respirometresi adlı bir alet kullandı. Bu sayede oksijenin ne kadarının enerji ne kadarının ısı için harcandığı hesaplandı.

Ayrıca her bir kan örneğindeki mitokondri miktarı ölçüldü. Hakemli bilim dergisi The FASEB Journal'da yayımlanan bulgular, kışın alınan örneklerde daha fazla mitokondri bulunduğunu gösterdi. Mitokondrinin daha çok ısı üretmek için çalıştığı da görüldü. Araştırmayı yöneten Lund Üniversitesi'nde araştırmacı Andreas Nord şöyle konuştu: Kışın mitokondri daha fazla enerji yerine daha fazla ısı üretmeye öncelik veriyor gibi görünüyor.

Kan, hava soğuduğunda açılan bir tür radyatöre dönüşüyor. Kuşların kanlarını bu şekilde bir ısıtma sistemi olarak ayarlayabilecekleri konusunda hiçbir fikrimiz yoktu. Bu yüzden şaşırdık.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
https://www.facebook.com/rhvmimarlik/videos/557660301802778
Yazar Bilgisi

H24 Haber H24 Haber infokariha.net Tüm Yazıları

BENZER HABERLER