VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 03 July 2021 01:55:57

0 Yorum

Kez Okundu.

Sivas Basbağlar Mazlum ümmet

Sivas Başbağlar Mazlum Ümmet

 H24/ MAKALE/Talip AKSOY

- Sivas- Başbağlar - Mazlum Ümmet

1990 ' larda faili meçhul cinayetlerin ardı ardına geldiği bir dönemdi o yıllar. Çekiç güç, JİTEM, her türlü yerli yabancı ajanların cirit attığı yıllar idi.

Başbağlar Katliamı, 5 Temmuz 1993'te, Erzincan İli'nin Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde PKK tarafından 33 sivilin öldürülüp köyün ateşe verildiği katliamın 25. yılını yaşıyoruz. Belengaz mütedeyyin insanların yaşadığı bir köy. Bir kirli el Sivas madımak oteli üzerinden hemMemleketi karıştırmaya çalıştılar.

Erzincan Kemaliye'ye bağlı Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993'te yaşanan katliamın üzerinden 25 yıl geçti. Muammer Aksoy, Bahriye Üçok ve Uğur Mumcu cinayetleri ile Sivas Madımak katliamı gibi Başbağlar katliamı da 28 Şubat davasının gerekçeli kararında 28 Şubat sürecinin bir parçası olarak yer aldı. 2 Temmuz 1993'te yaşanan Sivas Madımak katliamından üç gün sonra Başbağlar köyünde 28 kişiyi kurşuna dizilmiş, evlerinde bulunan Nazife Baltacı ve 13 yaşındaki oğlu İbrahim Baltacı ile Nurettin Aydın, Şakir Aydınlı ve Süleyman Orhan yakılarak katledilmişti. Sivas'ta aydın gazeteci yazarlar, Alevi vatandaşların yaptığı program katliamla sonuçlandı. O yıllarda uğur Mumcu katledildi.

Türkiye'nin her tarafında mezhepsel, ırkí ve din anlamında bir sürü sıkıntılı bir ortamdan geçiyordu memeleket. Sırf, 3 Temmuz 1993 gecesi hangi karanlık emellerin tezgâhladığı hâlâ da açıklığa kavuşturulamayan Sivas Katliâmı’nın intikamını almak iddiasıyla, Erzincan’ın Başbağlarköyündeki mazlum Müslüman halka karşı 5 Temmuz 1993 gecesi gerçekleştirilen ‘katliâm’ı da 25. Yılı’nda; bir kez daha hatırlayıp o mazlumları da rahmetle analım.

Anmaktan da başka bişeyler yapılmıyor zaten kimse kusura bakmasın. Dönemin Belediye Başkanı Erdoğan Başbağlar köylülerinin her zaman yanında olduğunu ifade ettiyse de, demekki bu menfur hadise dışardan büyük bir tezgahtı ki halen soruşturulamıyor.

O yıllarda biz Bitlis'teydik. Başbağlar, Sivas katliamları yapılırken biz de Doğuda Güneydoğu'da JİTEM ve yabancı misyonların kol gezdiği serhat'ta müslüman bir duruşla yaşamaya çalışıyorduk.

Ordu'lu Abdurrahman Hoca

Ordu Korganlı, Abdurrahman Akkuş hoca, Tatvan MGV de bizzatihi bana her cuma günü uğrar ve İslami kitaplar alır götürür okurdu. En son geldiği cuma günü'nün yatsı Namazında camide PKK'lılar tarafından önce propağanda yapıldı.

Eşiyle beraber elleri kolları bağlanarak tarandılar. Altı aylık bebekleri ise sabaha kadar kimse bakmadan ta ki bizler köye gidip cenazeye ve bebeğe sahip çıkıncaya kadar.

Beyaz Hoca ! Gıyaseddin Parlak

 Tatvan kozmopolik bir yerdir, siyasi ve coğrafik olarak ehemmiyetli bir yere sahiptir. Kontrgerilla ve bir çok misyonların olduğu, hatta yeşil kod adlı Mahmut y... Haftada 3 gün kesinlikle burada olduğu bir yerde....

Tatvan ulu camisi, " İbadullah camii" müezzini beyaz Hoca tatlı, şakacı ve sevecen bir insandı Gençler tarafından sevilen bir yapısı olması ve ilim cemaatine bağlı olmasından dolayı seytaniler bir plan içerisine girdiler.

Bir kadir gecesi teravih sonrasında evine giderken JİTEM tarafından önce kaçırılmak istendi, Direniş gösterince önce dizlerine sıkılarak etkisiz hale getirildi, tekrar direnince bu kez şehid edildi. Fatura hazırdı PKK yapmış olmalıydı. 12 yıl bu yalanı herkes yuttu. Fail ümit.... Sınıf arkadaşım gariban birisi'ne suç yüklendi. Daha sonra özel harekatçı bir polisin itirafina binaen olayın detayı aydınlatıldı. Buradaki katliamdan kasıt Bitlis'te ailelerin ve aşiretlerin etkinliğini savaşa , kaosa getirmek, Diyarbekir ve batman,'da olduğu gibi Hizbullah- PKK çatışmasını körüklemekti hamd olsun tutmadı .

PKK o dönemlerde etkinliğini sağlamış bölgede olağan hal dönemi ve kurucusundan, Polisine, özel harekatçı sına kadar bir sürü gayri resmi işler dönmekteydi. Anlayacağınız kelle satmadan, Tecavüzlere her türlü adaletsizlikler yapılıyordu. Can ve mal güvenliği hiçbir şekilde yoktu.

PKK ayrı bir devlet idi, Devlet ayrı bir devlet idi, Korucular ayrı bir devlet oluyorlardı. Bingöl'de 33 masum asker dağıtım yapılırken Ka tüm katledildiler. Derinler mî PKK'mi belli değildi. Aslında belliydi ama ihale hep örgütlere ve hatiplere kalmıştır maalesef...

Bu memeleketin insanı ırkçılık, mezhepçilik gibi laiklik demokrasi yalanlarıyla yarım asırdır sanayiden , dünyadan uzak bir şekilde yaşadı. Kendi içinde dış mihraklar ve uzantıları maalesef içerde hep katliam, suikastlar yaptırarak gelişmesine huzuruna müsade etmemek için var güçleriyle çalışmaktadırlar.

Şehid Sedat Yenigün Şehid Sedat Yenigün bir edebiyat öğretmeni idi, inançlı muhafazakar Erzincan' lı bir Eğitimciydi. Ülkücüler tarafından 38 yıl önce hunharca şehid edildi.

Müşrikler her zaman mustazaflardan korkmuşlardır. İçlerinden bir Musa çıkar korkusundan dolayı zulümlerini yapmaktadırlar.

Allah tüm mazlumların eylesin bizleri, zalimlerden müstekbirlerden uzak, onlara karşı mücadeleyi bizlere nasip eylesin.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
https://www.facebook.com/rhvmimarlik/videos/557660301802778
Yazar Bilgisi

Talip AKSOY Talip AKSOY h24habrgmail.com Tüm Yazıları

BENZER HABERLER