VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 03 September 2018 01:31:22

0 Yorum

Kez Okundu.

Şeradarêya Bedlisê

Bitliste Şeredari sorunu

H24| Makale | Talip AKSOY

 

Bitlis Belediyesi’nin hizmet binası üzerindeki ŞAREDARİYA BEDLİS yazılı Kürtçe ifadeli tabela sökülerek 2014 öncesine dönüldü. Bu tasarruf kanımca yeni reislerin değil bizatihi ülke üst yönetiminin emriyle oluşmuştur.

Şeredariya BEDLİS, Şeredariya TETWAN'ın anlamı Bitlis Belediye Başkanlığı ve Tatvan Belediye Başkanlığı anlamını Taşıyan tabeladır. Yazıyı BDP asmıştı.

2009 yerel seçimlerinden sonra Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) yönetimi döneminde Kürtçe tabelanın asıldığı bina, Tatvan Belediyesi yeni hizmet binasına 2019'da taşındığından beri ek bina olarak aktif şekilde kullanılıyor ve binada bir başkanlık makamının yanı sıra zabıta, numarataj, anons memurluğu ve vezne gibi birimler de yer alıyor.

Bitlisin vekilleri ve Belediye Başkanlarının ana dili kürtçe'dir. Kendileri de aslen kürt'türler.

Her ne kadar Geylaniler kadiri de olsalar yinede lisanları kürtçe'dir, Keza Vekil Vahit Kiler ve Cemal Taşar kürtçe bilirler konuşurlar.

Bu tabelanın konulması da indirilmesi de üst aklın, siyasilerinin uygulamasıdır. Kürtçe tabela Konulmasının Bitlis halkının başını göğe erdirmediğini iyi biliyoruz.

Kürtçe yazı yazarsanızda, yasaklasanızda Bitlis bir "Rojki " kürt beyliğinin ana yurdudur. Hep kürt idi öylede kalacaktır. Bdp'nin astığı bu Tabelaya Tatvanda 5 yıl kimse dokunmadı,

Bitliste keza kayyım hiç dokunmadı her ne hikmet ise Bitlis'te ve Tatvanda Tabelalar söküldü ve başınada T.C getirilerek yenilendi.

Kürtçe Tabela Konmasının gerekliliğine ait bir düşünce içerisinde değilim , ancak konulmuş olanın da durup dururken kaldırılmasının beni de, halkı da rahatsız edeceği, inciteceği çok açıktır. Bu hesaplanamamıştır.

Burada iradelere prangalar vurulmak istenmiştir. Hüseyin Olan ve Abdullah Ok'tan kalma Kürtçe "Şeredari", "Qabérstan", "Xün bé xer Xatın "gibi Belediye Başkanlığı, mezarlık ve Hoşgeldiniz gibi sözler kimseyi rahatsız etmedi Tatvan’da AK Parti’den 2014-2019 yılları arasında Belediye Başkanlığı yapan Fettah Aksoy, Dini Bayramlar, Kandil kutlamaları, Newroz bayramını Türkçe-Kürtçe yapmaktaydı. Belediye çok dilli hizmet ederken, halk bu durumu “normal hizmet” olarak görmekteydi.

Olması gereken de bu eğilimde olmalıydı. Bugün Bitlis bölgesinde değişen ne oldu da, Kürtçe tabelalar kaldırıldı?

31 Mart seçimlerinde Hdp li belediyelerin yerine atanan kayyumlardan sonra entrikalarla, secim alan Bitlis belediyesi ve akabinde Tatvan Belediyelerinde olan bir problem maslesef ariza çıkarmaktadır. Memleket evladı olan başkanlar hassas ve itidalli davranmalı Adaletli bir yönetim sergilemelidir. Tatvan Belediyesi, Kürtçe Mezarlık tabelasını da değiştirdi...

Mezarlık girişine yazılan ayeti de değiştirerek ıcraat yaptıklarını zanneden bir siyasi yaklaşımla tepki almaktadırlar

“Göklerin ve yerin yaratılması ile dillerinizin ve renklerinizin ayrı olması, O'nun ayetlerindendir. Şüphesiz bunda, bilenler için gerçekten ayetler vardır.” [Rum:22]

Sosyal medyadan ve Barolardan yapılan eleştirilere karşı duyarlı olmalıdır. Tatvan’da tüm taziyelerde dualar Kürtçe yapılır. Tatvan Belediyesi, yöneticileri bu yaklaşımdan öteye saygı ve itidalli davranmalıdır.

Bitlis Belediyesinde Neler Oluyor Kayyum'un bile kaldırmadığı kürtçe tabelayı Bitlisli Tangay ve kadiri Geylani üst makamları işaret ederek bir sıyrılmaya doğru gitmek isteselerde, kendilerinin bir iradeleri asla olamayacaktır. Çünkü Bu Adayları seçenler kendilerine rant ve yürütmek istedikleri projelerine rahat geçiş için birer memur yapmak için seçtirdiler.

BİTLİS BELEDİYE TABELASI MESELESİ YERINE IŞ, AŞ, İSTİHDAM VE HİZMET İSTER.

Bitlis zaten geri bırakılmış, göç vermiş, sanayisi ve Fabrikaları bitmiş bir şehir olmuş bir durumdadır. Son yıllarda Eren üniversitesi ve bir kaç destek paketi bile ekonomik bir pansuman ile duruma çözüm olamamıştır. Gençlerin işsiz, siyasi çekişmelerin arasında bir taraf olmak istememektedir.

Toplum olarak Belediyelerden ve vekillerden hizmet ve Bitlis'i hak ettiği tarihteki endamlı yerine kavuşturulması meselesidir. Yeni seçilen reislerin halkın hizmetinde mi? Vekillerin rant projelerinin uygulayıcısı mı olacağını yaşarsak hep beraber görecez. Şehr-i Tanıtmak için reklama, turizme, sporda kendinden söz ettirmeye, kültür sanat folklor ve yemekleriyle bir cazibe şehir, bu şehirden yetişmiş alim ve bilim ve Devlet adamalarına hürmeten yeni nesil adamlar yetiştirmek gerekir.

Anlamsız boş işler ve talanlardan öteye bir tarih ve mimarisiyle şarkısıyla, şiirleriyle güzel tüccarlarının başarılarının konuşulduğu bir memleketten bahsedilmesini isteriz. Bir kominist Dersim Belediye Başkanı kendini ve memleketini reklam yaparak nasıl da ön planda tutuyorsa, sizde böylesi ucuz haberlere konu olmayın derim.

Başkanların projelerini, memleketin değerlerini ailelerin konumunu ayriştirici bir yonetim değil, adil olmalarını oturdukları makamların gelip geçici olduğunu sonradan halktan beddua yerine Dua almalarını tavsiye ederim. Bitlis kadim ve Tarihsin her daim, bin yıllar ve tarihsel olaylar seni hep endamlı ve gizemli kılmıştır. Sen her daim bitlis çayı gibi Dicleye akar hayat verirken, dünyaya da Adam ve insan verdin.

Sen benim için Bajérsın, Mukaddessin, sipansın, Bexrawané'sın, Tüğ'sın,Norşin'sın, Guzeldere'sin, Kamağsın, Motkan'sın, xelatsın,Elcavaz'sın,xizansın, ispirit'sin, oxin'sin.

Sevdalar şehri Tetvan'sın. Bu gerçekleri kimse ne inkar nede değiştirebilir, Gönüldeki aşkı kimse söküp alamaz. Emanete Xuda bıbénın Allah'a emanet olun.

Talip AKSOY Haziran 2019 ISTANBUL

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER