VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 14 January 2022 22:44:36

0 Yorum

Kez Okundu.

Selami Yurdan Caddesi Üzerine

Nesrullah Tanğlay ve STK'lara Rica Ederim!

H24| Makale | Talip AKSOY

Hamd Allah’a ve Selat ve Selam O’nun Rasulü Hazreti Muhammed A.s'a ve tertemiz ehl-i Beytine olsun!

Selam hidayete tabii olanlara , Hasbi ve samimi Dava insanlarına olsun!

İman bir bedeni kuşattımı O vücut o imanın yörüngesinde Kor bir ateş olur. Gönüllerde bir sevda bir Muştu olur. Memleketimizin medarı iftiharlarından Bediüzzaman r.a bir sözünde  " Hakiki imanı elde eden kâinata meydan okur" demiştir

Bu iman ve Aşk ehli hemşehrilerimiz kimi zaman, Türkiye İslami hareketine yön veren ekol ve öncü şahsiyetler, kimi zamanlarda bilim, siyaset, Ticaret  ehli insanalrıyla beyinler yetiştirmiştir. Üstad Bediüzzaman gibi, Salih Mirzabeyoğlu gibi, Metin Yüksel gibi, Selami Yurdan gibi, Mahir Ayabak gibi gibi böylece uzar ve gider bu silsile...

Ne mutlu bu güzel insanlara ve Güzel şehrin insanlarına bir yandan Eren, bir yandan Şehid yetiştiren bir minarekent!

Memleket sevdası ve tanıtımı ile ilgili olarak hepimize görevler düşmektedir.

Sözümüz ve talebimiz Bitlis'imizin Belediye Başkanına ve Sivil Toplum Kuruluşlarına bir taleptir.

 Sayın Nesrullah Başkan'dan, Bitlis’in şimdiki başkanı görevinde olmanız hasebiyle Bitlis’te dere üstü ıslah projesi de devamediyor ken, daha evvelde eksik gördüğünüz bir hususu bir rica olarak sonrada bir istek olarak talepte bulunmak isteriz.

Memleketimiz hep güzel insanların, Başbakan, bilim ve ilim insanlarının yetirdiği bir babaocağıdır.

Taş mahallesinden, Dereyoluna aşağıya kadar olan selami Yurdan caddesi üzerinde bir düzenleme bir güzelliğin ihtiyacı gözükmektedir.

Refah Partili Eski Belediye Başkanı Yaşar Buhan’ın döneminde ismini veredigi cadde ismi Bitlis’in tarihi gibi makus durmaktadır.

Sayın Başkan AGD'nin organize ettiği Mekke’nin fethi kutlama gecesinde sarf ettiğiniz gibi “biz bir olmak zorundayız, biz samimi olmalıyız, bizler kardeş olmalıyız” demiştiniz bizde sizlere bir güzel iş ve eylem yapmanız için güzel bir teklifte bulunmak istedik...

Kimdir Selami Yurdan ?

Allah için Bosna’da cephede savasa gitmiş ve Sırp saldırısında şehadete varmış bir genç delikanlıydı selami!

İstanbul’da ailesiyle, ticaretle uğraşan güzel bir Muvahhid aile Yurdan ailesinin ferdiydi.

Parası, evi, Saya imalathanesi olan birisi iken, "o" Bosna’da ki Tecavüz ve insanlık dramına seyirci kalmadan cephede savaşmış ve şehadete varmıştı,  Selami!

 Şehid selamı adına bir çok ilde park, cadde ismi, Patnosta ise mezarlık ismi vardır.

1992 yılında Refah Partisi zamanında belediye başkanları Selami Yurdan'ın babası  Ferman Yurdan  ( Bosna Gazisi) Amcayı, her yerde konuşturarak,  bu kıymetli aileye değer vermiştir.

Bitlis’imiz in Dönem belediye başkanı Yaşar Buhan ve encümeni Selami Yurdan Caddesi ismini Taş Mahallesi’ndeki caddeye vermiştir.

Şehid selami yurdan bir bitlis evladı ve şehadete varmış bir azizimizdir.

Bu cadde üzerinde en azından şehid selamiye yakışır bir tanıtıcı materyaller. Yahut bu cadde üzerinde muhtarlık yakınlarında bir yere yine kütüphanesi, bir spor salonu yapılabilir.

Bahsettiğimiz bu talepler çok külfetli ve maliyetli işler değildir kimisi bir aydınlatma direği kadar bile pahalı değildir.

Maddeten az maneviyat olarak evliya şehri bitlisimize, şehidler şehri de yakışır bir hizmet olacağı kanısındayız.

Bitlis’i ve Aziz insanlarını tanıtmak ve şehrinde güzel mekanlar, parklarla birlikte adlarının yaşatılması, ruhlarına Fatihalar okunması ne kadar güzelse o kadarda sizlere de sevap gelecektir.

Daha evvel bu konularda bir çok STK ve Siyasi Parti il başkanına bu konuda serzenişte bulunmuştuk, maalesef kimisi rahmete kavuştu. Kimisi de uğraşmadı.

Biz yinede bu makus şehirde bu caddeye yakışan bir mimaride bir eser, bir kütüphane bir tanıtıcı materyal ile Şehrimize ve şehidimize yakışan bir çalışmayı yapmak elzemdir  Sayın Başkan.

Başkanlıklar makamlar bir gün elbette biter, lakin ömürde biter bitmeyen hoş bir sada. Güzel ameller ve güzel eserler ile yad edilmek efdaldir, Reis Bey!

Bitlisimizin Medeniyet ittifakı ve dernekleri başta olmak üzere, tüm stklarına da bu görevler düşmektedir.

Sanat ve popülizm adına sapık fikirli güya şair ve yazarların ismine başka illerde kültür sanat ve sosyal alanlar verilip oralarda ideoloji empoze ediliyorken!

STK'ların da yerl yönetim ve idarecilere bu konuda Bilgi döküman ve taleplerini verip hep birlikte güzel işlere öncülük yapabiliriz.

Siz STK’lar kendi mahalle ve İlinizin bu güzelim caddesindeki Şehidin kim olduğunu ve bu caddenin talepte bulunduğumuz basit ve yararlı hizmetlerin yapılabilmesi için fikir ve tavsiyelerinizi ortaya koyabilirsiniz

Bir araya gelirken toplumun her türlü siyasi, sosyal, kültürel ve değerlerine sahip çıkılacak her eylemlerini STK’lar olarak yapmak sizin göreviniz değil mi?

Bu Aziz ve Erenlerimizin cadde ismi, külliyesi, mescid ve mabedleri onarılmalı, kültür ve inanç turizmine de katılarak Bitlis’imizi de tanıtmaya bir araç olmuş oluruz.

Yarın geç olmadan hep beraber bir güzelliğe hep beraber bir imza atalım, bu imza yine sizlerin eliyle olsun

Bir çok şehre göç vermiş, Eren ve Adam göndermiş zulkarneyn şehri şehri Hüda Bitlis’e ve Bitlislilere selam olsun.

Yolumuzun aydınlığı aziz Şehitlerimize selam olsun,

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER