VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 14 March 2023 17:15:52

0 Yorum

Kez Okundu.

Seçime Doğru

SEÇİME DOĞRU

H24/Makale / Mehmet Ali BİÇER 

Cenab’ı Hakk’ın, biz insanlara verdiği akıl, his, irade ve ünsiyet oranında, yaşadığımız hayatı düzenleyen seçimlerimiz var. Uyku saatimiz, iş hayatımız, alış-verişimiz, seyahatimiz, evliliğimiz, aile hayatımız, hatta inanç dünyamız. Velhasıl her şeyimiz birer seçimdir.

İNANÇLI İNSAN FARKLIDIR

İnsanlar akıl ve kâlb ile hayvanlar içgüdüleriyle seçim yaparlar. Örneğin; alkollü içkileri içmezler, zehirli otları yemezler. Peki, bizi hayvanlardan farklı kılan özellik nedir? İyilerin içerisinden en iyisini seçmektir ki, biz buna “Tercih” diyoruz. Tercih; Bir şeyi diğerine göre ve kendi isteği ile daha iyisini, daha üstününü, daha önemlisini seçmesidir. Pazar yerinde alacağımız bir kilo domates için, ilk rastladığımız manavdan değil de birkaç satıcıyı ziyaret ettikten sonra en iyisini bulmamız ve satın almamız bizim için bir “Tercihli Seçimdir”

TERCİHLİ SEÇİM

Tercihli seçim yapmaz da işi oluruna bırakır da “Keçi vurdum bayıra, Mevla’m kayıra” dediğimiz an, bize yakışmayanı yapmış oluruz. Dünya işlerimizde seçim ve tercih yaparken, Ahiret’imizi de ilgilendiren konularda elbette duyarsız kalamayız. Tercihli seçimini başaramayanlar, düşmanlarını sevindirmiş olurlar.

KAVŞAK NOKTASINDA

Hazreti Adam (A.S.)’ın oğulları Habil ve Kabil ile başlayan hak-batıl mücadelesi kıyamete kadar devam edecektir. Hak Birdir ve Tektir. Batılın çeşitleri sayılamayacak kadar çoktur. (Küfür tek bir millettir. Hadis’i Şerif) Hayat çizgisindeki kavşağa, yol ayrımına varan bir insan, hak ile batıl arasında “Tercihli Seçim” yaparak ya hidayet yolunda Cennet’e kavuşacak veya zalimlerden olarak Cehennem’e ulaşacaktır.

SEÇİM ÖNCESİ

1) – İnsan için ancak çalıştığı vardır. (Necm:39)

2) – Kim zerre ağırlığınca bir hayır işlerse onun mükafatını görecektir. Kim de zerre ağırlığınca bir kötülük işlerse onun da cezasını görecektir. (Zilzal:7-8)

3) – Zalimlere asla meyletmeyin. (Yakınlık göstermeyin, iltifat etmeyin, sempati duymayın, zulümlerine ortak olmayın) Aksi halde Cehennem size dokunur. Sizin Allah’tan başka dostunuz yoktur. (Hud:113)

4) – Allah’ın indirdiği hükümler ile hükmetmeyenler, zalimlerin ta kendisidir. (Maide:45)

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/

5) – Kim, zalim olduğunu bile bile, zalim birisiyle yolda yürürse İslam’dan çıkmış olur. (Hadis’i Şerif)

6) – Bir kötülüğü gördüğünüzde elinizle, gücünüz yetmiyorsa dilinizle, o da olmazsa kalbinizle buğz (nefret, tiksinti) ederek düzeltin. Buğz etmek imanın en zayıf olanıdır. (Hadis’i Şerif)

7) – Allah için sever ve Allah için nefret etmezseniz hiçbir işiniz kabul olmaz. (Hadis’i Şerif)

8) – Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. (Hadis’i Şerif) 9) – Allah'a isyan edilen yerde kula itaat yoktur. (Hadis’i Şerif) 10) – Kişi sevdiği ile beraberdir. “ (Hadis’i Şerif)

11) – Kişi arkadaşının dini (huyu) üzerinedir. (Hadis’i Şerif)

12) – Allah’ım sana isyan edenlerle ilişkimizi keseriz. (Vacip Kunut Duası) İslam’ı seçerek tercihte bulunanlara “bir deste” can alıcı, dikkat çekici prensipleri sunmuş olmakla kısmen görevimizi yerine getirmiş olduk ki, bu dünyada Allah’ın sınavında olduğumuzu hatırlamak için. Buna rağmen dudak bükenler, bıyık altından gülenler çıkarsa, işlerinin zor olduğunu hatırlatmak lazım. Kabul etmeyenler olursa onların da Ahiret’te çırası yanmış demektir. “… De ki, hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Ancak, akıl sahipleri öğüt alırlar.” (Zümer:9) Şahit ol Ya Rabb. Şahit ol Ya Rabb. Şahit ol Ya Rabb ! (Veda Hutbesi)

SEÇİMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Türkiye’de ve yurt dışında yaşayan altmış milyon seçmeni ilgilendiren bir seçim var önümüzde. Oy kullanan da olacak, kullanmayan da. Ancak, oy kullanmayan veya kullanarak iptal ettiren de kendine göre bir seçim yapmış olacaktır. 128 Partinin içerisinden 36’sı seçime girmeyi hak ediyorsa da hepsi “Partiler Yasasına” göre kurulmuşlardır. İlk bakışta “Yok birbirinden farkı” denebilir ancak, parti yöneticilerinin duruşları, hayat felsefesi, inançları, kanaatleri, söylemleri ve davranışlarındaki vücut dilleri tanımamıza yardımcı olacaktır.

AKILLI SEÇİM

Oy kullanarak seçimini yapanlar ise; evrensel hukuku üstün tutan, insana değer veren, ülkesinin tam bağımsızlığını isteyen, halkın sömürülmesine karşı çıkan, milli ve manevi değerlere özgürlük tanıyan bir partiyi veya bağımsız bir adayı tercih edecektir. Parti ve bağımsız adaylar arasından tercihini yanlış yapanlar, “Kendim ettim kendim buldum, gül gibi sarardım soldum, eyvah! eyvah!” türküsünü çağırabilirler. Bu fikirlere itiraz edenler olursa, önümüze geçip “ Doğru Alternatif ” sunmalılar ki, yaraya merhem olsunlar. “ Bekara, kadın boşamak kolaydır.” demiş atalarımız. Akıllı seçim mi? “ Siz ne halde iseniz, öyle yönetilirsiniz.” (Hadis’i Şerif)

TARAFSIZ KALANLAR

Seçimini, oy kullanmayarak yapanlar; Ete-süte karışmamış ama eti-sütü birilerine kaptırmış, suya-sabuna dokunmamış ama ortalığı kokutmuş olabilirler. Ebesi nereye gidiyorsa o da oraya giden mürit gibidirler. Yerdeki yaprak gazeli gibi oradan oraya savrulmaya ve akıntıya kürek çekmeye devam ederler.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER