VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 11 January 2022 12:31:49

0 Yorum

Kez Okundu.

Sanatçı Züleyha Ortak Kimdir

Sanatçı Züleyha Ortak Kimdir

Züleyha Ortak Kültür Bakanlığı DTHM Ses Sanatçısı 

Züleyha Ortak Kimdir?

Aslen Nereli?

Züleyha Ortak,1987 yılında İstanbul, Kumkapı’da dünyaya gelmiştir. Aslen Bitlis’in mutki’sinden olduğunu ve ailesinin henüz o doğmadan önce İstanbul’a taşındığını belirtmiştir.

Bu nedenle İstanbul’da doğup büyümüştür. Muhafazakar bir ailenin evladı olan Züleyha Ortak’ın dedesi bölgede tanınan ve sevilen bir imam, Türkçe, Zazaca ve Kürtçe olmak üzere 3 dilin konuşulduğu bir ailede yetişmiştir.

Mutki aşiretlarının geliş merkezi,  Cizira Botan’dan Bitlis’e geldiklerini belirtmiştir.

Kariyerine halk müziği solisti olarak başlayan sanatçı, çok öncesinde Marmara Üniversitesi Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünde okurken, bir yandan hem yarı zamanlı konservatuvarda müzik eğitimi almış hem de Zülfü Livaneli‘nin yanında asistanlık yapmıştır.

Asistanlık yaptığı dönemde Livaneli’nin yanında bir kaç türkü söylemiş, Livaneli onun müziğe olan ilgisine ve sesindeki farklı tonu fark etmiş, Cemil Topuzlu sahnesinde ona yer vermiştir.

Kürtçe seslendirmiş olduğu Yiğidim Aslanım şarkısı Youtube video sitesinde binlerce kez izlenmiş ardından müzik hayatına profesyonel olarak devam etmeye karar vermiştir. Züleyha Ortak 2007 yılının Aralık ayında asistan olmuş daha sonra akşamları TRT Şeş’te Kürtçe dublaj yapmıştır.

Bir röportaj’da ailesinden gizli sevdalandığı müzik aşkını günümüze kadar sürdürdüğünü dile getirmiştir.

Züleyha Ortak Albümleri: İlk albümünü, On Dilde Merhaba etnik dillerde Livaneli Şarkıları albümü 2010 yılının kasım ayında müzik severler ile buluşmuştur. Tüm müzik severlerden tam not almıştır.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER