VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 04 October 2021 01:04:11

0 Yorum

Kez Okundu.

Şahin: Farklı Bir Aşı Gerekebilir

Uğur: seneye Başka Bir Aşı Gerekebilir

'Çok daha farklı bir durum ile karşı karşıya kalabiliriz' Koronavirüsün mutasyona uğramaya devam etmesinin, aşıların sunduğu bağışıklığı azaltacağını belirten Prof. Dr. Uğur Şahin, bu durumun yeni aşıların geliştirilmesi gerekliliğini ortaya çıkardığını savundu.

Kovid-19 aşısının arkasındaki isim Uğur Şahin mutasyona uğrayan virüse karşı korunmak için gelecek yılın ortasına kadar yeni bir formülasyona ihtiyaç duyulabileceğini söyledi. Financial Times'a konuşan BioNTech'in CEO'su, zamanla vücudun bağışıklık savunmasından ekilenmeyecek mutasyonların ortaya çıkacağını belirterek farklı bir aşının bu yıl olmasa da gelecek yılın ortasına doğru gerekebileceği tahmininde bulundu.

Takviye aşıların Kovid-19 varyantları ve özellikle de Delta'ya karşı şu anda etkin olduğunu ifade eden bilim insanı, bununla birlikte virüsün "er ya da geç" aşının sağladığı bağışıklıktan kurtulacak mutasyonlar oluşturacağını söyledi. Aşıların yeni durumlara "uyarlanmış" versiyonlarının üretilmesi gerekeceğini ifade eden Şahin, virüsün bir süre daha var olacağını ve "evrimleşeceğini" sözlerine ekledi.

AŞI DAĞITIMINDA "EŞİTSİZLİK" SORUNU

Pfizer ve BioNTech ve diğer Kovid-19 aşı üreticileri, aşıların daha yaygın bir şekilde üretilmesini sağlamak için patentleri paylaşmaları için gelişmekte olan ülkeler ve yardım gruplarının baskısı altında.

Euronews'in haberine göre, Şahin, kalite kontrol riskinden dolayı patent paylaşımını reddederken, Pfizer CEO'su Albert Bourla da bu durumun inovasyonda "körelmeye" neden olacağı kanısında. İlaç üreticileri, aşıya erişimi genişletmeyi teklif ederek geçen ay Pfizer ve BioNTech'in Güney Afrika Cumhuriyeti'nde dolum tesisi geliştirme planlarını açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri de (ABD) geçen ay, yoksul ülkelere gönderilmek üzere BioNTech/Pfizer aşısından 500 milyon doz daha alacağını duyurdu.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
https://www.facebook.com/rhvmimarlik/videos/557660301802778
Yazar Bilgisi

H24 Haber H24 Haber infokariha.net Tüm Yazıları

BENZER HABERLER