VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 08 July 2021 07:55:40

0 Yorum

Kez Okundu.

Saadet Partisi Suruç’lu Mağdur Aileyi Dinledi

Şanlıurfa'lı Şenyaşar ailesinin yaşadığı mağduriyet ile ilgili Saadet Partisi’nden çağrı

H24/TÜRKİYE /Yaşam

 Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde AKP Milletvekili İbrahim Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşini ve iki oğlunu kaybeden Emine Şenyasar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın adalet taleplerine Saadet Partisi kulak verdi.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde AKP Milletvekili İbrahim Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşini ve iki oğlunu kaybeden Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın adalet taleplerine Saadet Partisi kulak verdi.

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Abdurrahman Ergin yazılı bir açıklama yaptı.

Değerli Basın Mensupları İnsanlık tarihi, hak ve adalet uğruna verilmiş binlerce yıllık mücadelelerin anlatısıdır.

Güçlü oluşlarını, çoğunluk oluşlarını, çıkarlarını ya da sözde “seçkin” oluşlarını sınırsızlık ve sorumsuzluk olarak algılayanlar, başkalarına zulmetmekten geri durmamışlardır.

Kendilerinden olmayanlar üzerinde her türlü tasarrufta bulunmayı, kendilerine hak olarak görenler, kendi dünyalarını cennete çevirirlerken, tüm dünyayı başkaları için cehenneme çevirmekten kaçınmamışlardır. İnsana kıyıldığında, insana zulmedildiğinde, insan onuru ve hakları çiğnendiğinde buna kayıtsız kalan her anlayış, haksızlıkların ve adaletsizliklerin bir parçasıdır.

Yeryüzünde tek bir insanın dahi baskı ve tahakküme maruz kalması, haksızlığa uğraması, onurunun incitilmesi, adalet arayışının engellenmesi kabul edilemez.

Kimden gelirse gelsin zulmün karşısında durmak gerekir. Aynı şekilde, kim olursa olsun, adalet arayanın, adalet talep edenin yanında yer almak gerekir.

Bir ülkeyi yaşanabilir kılan, korku değil hukuktur, baskı ve tahakküm değil hak ve özgürlüklerdir, kavga, kin ve nefret değil barış ve kardeşliktir, gücün hukuku değil, hukukun gücüdür, insanın en zayıf, en çaresiz, en yalnız anında adalet mekanizmasının kendisinin yanında olduğunu hissetmesidir.

Bu temel yaklaşım çerçevesinde, Urfa Suruçlu Şenyaşar Ailesi, 3 yıldır adalet saraylarında adalet aramaktadır. Hatırlanacağı üzere Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde yaşanan olaylarda Emine Şenyaşar’ın eşi ve 2 çocuğu ile AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın kardeşi Mehmet Şah Yıldız yaşamını yitirmişti.

Üç yıldır devam eden hukuki süreçte Şenyaşar Ailesi’nden üç kişinin yaşamını yitirdiği, hastanede yaşanan olaylarla ilgili hukuki bir süreç, henüz başlatılamamış diye biliyoruz.

Bu durum, Şenyaşar Ailesi’nin geride kalan fertlerinin acılarını daha da artırmaktadır. Eşi Hacı Esvet Şenyaşar ile oğulları Adil ve Celal Şenyaşar’ı kaybeden Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar, her platformda adalet çağrısında bulunup, adalet talep ediyorlar.

Saadet Partisi olarak, bu haklı adalet arayışına ve adalet çağrısına bugüne kadar duyarsız kalmadık ve bundan sonrada kalmayacağız. İki evladını, eşini ve ağlamaktan %70 oranında bir gözünü yitiren bir annenin “bugüne kadar adaleti istedik ve bundan sonra da istemeye devam edeceğiz” açıklamasını, yasalar çerçevesinde bir hak arayışında olmalarını Saadet Partisi olarak önemsiyoruz ve destekliyoruz.

Bu olayda Şenyaşar Ailesi’nin avukatlarının tüm taleplerinin reddedilmesi, tanıkların tamamının dinlenilmemesi, ölen kişilerin ısrarla örgütle ilişkilendirilmeye çalışılması, işyeri ve hastane dosyalarının tefrik edilmesi, hastane dosyası üzerinde gizlilik kararının devam etmesi ve hukuki sürecin işletilememesi yargı üzerindeki baskıyı göstermektedir.

Yargı mekanizması, insanın en zayıf, çaresiz ve yalnız olduğu anda dahi o’nu mevcut güclere, haksızlıklara ve her türlü hukuksuzluklara karşı koruduğu ve adaletle hükm ettiği zaman görevini yapmış olur.

Hukuk, insanlarımızın acılarını dindirmek, korkularını gidermek, güvenlerini kazanmak, umutlarını artırmak için gücünü göstermelidir. Bu ülkede kim bir haksızlığa uğrarsa elbette Saadet Partisi o’nun yanındadır. Haksızlıklar, hukuksuzluklar, vicdansızlıklar karşısında sessiz kalmamız beklenemez.

ACILAR, HEPİMİZİN ORTAK ACISIDIR

 Ayrıca 2 Temmuz, hepimizin ortak acısı Madımak’ta yaşanan vahşetin 28. yıl dönümü. Madımak ve Madımak sonrası Başbağlar’da yapılan katliamda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza yüce Allah'tan rahmet diliyoruz.

Böylesine acıların bir daha yaşanmaması için; kardeşlik, birlik, beraberlik, anlayış, saygı ve tahammülü hep birlikte hakim kılmalıyız. Madımak, Başbağlar, Roboski… zaman ve yerler değişse de ortak acımızdır.

Acılar tasnif edilemez, acının dili, dini, rengi, ırkı, yoktur. Kim acı tasnifi yapıyorsa, yeni kurbanlar arayan intikam duygusu büyütüyorsa, ölümlerden haz alıyorsa, kalbinde zerrece merhamet yoktur. “Ne kan dökülsün, ne de insanlar bir haksızlığa uğrasın!” Yargının herkese eşit ve adaletle hükmettiği, nefret yerine sevginin, şiddet yerine barışın, makam, mevki ve sosyal statü yerine insan haklarının esas alındığı bir gelecek dileğiyle saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum.

https://www.facebook.com/rhvmimarlik/ https://instagram.com/h24haber?igshid=zq8vz8puuo1z
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER