VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
H24HBR

@ Haber Tarihi : 30 November -1 00:00:00

0 Yorum

Kez Okundu.

Rutte Rusya’ya Yaptırım Gerekecek

Rutte'den Rusya'ya Yaptırım Tehdidi

Hollanda Başbakanı Rutte: Rusya’ya çok daha sert yaptırımların uygulanması gerekecek

Başbakan Rutte, bugün yapılacak AB ülkeleri toplantısında Rusya’ya yaptırım kararı çıkacağını ancak, ‘ne kadar ağır’ olacağının henüz net olmadığını açıkladı.

Hollanda Başbakanı Rutte: Rusya’ya çok daha sert yaptırımların uygulanması gerekecek

Bu sabah kısa bir basın açıklaması veren Başbakan Mark Rutte, bugün yapılacak Avrupa Birliği (AB) ülkeleri dışişleri bakanları toplantısını işaret ederek, “Her halükarda Rusya'ya yaptırım gerekli ama ne kadar ağır olur henüz belli değil” yorumunu yaptı. Rutte, Rusya'nın doğu Ukrayna'da askeri olarak yeni adımlar attığı ortaya çıkması halinde "çok daha sert yaptırımların uygulanması gerekecek" dedi.

Gün içerisinde Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra’nın da katılacağı AB dışişleri bakanları toplantısından sonra daha net bir açıklama yapılabileceğini belirten Rutte, “Yaptırım paketi kesinleşir kesinleşmez duyurusunu yapacağız.” şeklinde ifade kullandı.

AB ülkeleri Rusya’ya karşı yaptırım için toplanıyor Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin dışişleri bakanları bugün Paris'te acil toplantıda bir araya gelerek, Rusya'nın Ukrayna'daki hamlesine karşı yaptırımları kabul edecek.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen "İndo-Pasifik'te İşbirliği Bakanlar Forumu"na gelişinde gazetecilere açıklama yaptı. Şu anda önceliklerinin Rusya- Ukrayna meselesi olduğunu belirten Borrell, forumdan sonra gayri resmi AB Dışişleri Bakanları Toplantısı çağrısı yaptığını söyledi.

Borrell, öğleden sonra yapılacak toplantıda Rusya'nın Ukrayna'daki ayrılıkçı yönetimleri tanıması ve Donbas bölgesine "barışı koruma misyonu" adı altında asker göndermesine karşılık AB'nin yaptırım kararının kabul edileceğini bildirdi. Borrell, "Vereceğimiz karşılık yaptırım şeklinde olacak. Bunun kapsamına bakanlar karar verecek.

Ben oy birliğiyle bir karar çıkacağından eminim."dedi. AB dışında ABD yönetimi ve İngiltere'nin de bugün Rusya'ya karşı yaptırım açıklaması bekleniyor. Batılı ülkeler, Donbas bölgesinin Ukrayna toprağı olduğunu belirterek, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin Rusya tarafından ihlal edildiğini dile getiriyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde yönetimlerinin tanınmasına dair kararnameyi dün imzalamış ve buraya asker sevk edilmesi talimatını vermişti.

https://www.4x4bet123.com/ https://www.4x4bet123.com/
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER